Ανενεργό δίκτυο σε Fedora 9 86 X64

tolisbak | Τρί, 06/03/2008 - 16:16 | 1' | 8

Όταν πρωτοεγκατέστησα το Fedora δεν δούλευε το δίκτυο, πράγμα που διόρθωσα απενεργοποιώντας τον Network manager.

Μετά από κάποια ενημέρωση που κατέβασε το Fedora.....το δίκτυο δεν δουλεύει με τίποτα.

Απενεργοποίησα το (αντιπαθητικό) SE Linux  και το firewall

αλλά τίποτα. Αδύνατον να δουλέψει. Είτε δεν αναγνωρίζει την κάρτα δικτύου, είτε δεν μπορεί να αποδωθεί IP.

Μπάχαλο είναι οι νέες διανομές.......Δεύτερη φορά μέσα σε δύο μήνες γράφω για πρόβλημα του linux μέσα από τα windows.....

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καταρχήν δώσε σ'ένα τερματικό την εντολή

#ifconfig

(Το # σημαίνει εκτέλεση εντολής ως root)
για να δεις τι κάρτες δικτύου έχεις (κι άλλες χρήσιμες πληροφορίες)

Το πιο πιθανό, αν έχεις μια μόνο κάρτα δικτύου είναι αυτή να ονομάζεται eth0. Διαφορετικά θα έχεις και eth1 κλπ

Μετά δώσε

#ifconfig eth0 up
και #dhclient eth0

μπας και συνέλθει και συνδεθεί στο router σου

Αν με την ifconfig δεν βλέπεις τίποτα τότε έχουμε άλλο πρόβλημα.
Σημείωση: Όλα τα ανωτέρω ισχύουν για ενσύρματο LAN.

tolisbak]

Όταν πρωτοεγκατέστησα το Fedora δεν δούλευε το δίκτυο, πράγμα που διόρθωσα απενεργοποιώντας τον Network manager.

Μετά από κάποια ενημέρωση που κατέβασε το Fedora.....το δίκτυο δεν δουλεύει με τίποτα.

Απενεργοποίησα το (αντιπαθητικό) SE Linux  και το firewall

αλλά τίποτα. Αδύνατον να δουλέψει. Είτε δεν αναγνωρίζει την κάρτα δικτύου, είτε δεν μπορεί να αποδωθεί IP.

Μπάχαλο είναι οι νέες διανομές.......Δεύτερη φορά μέσα σε δύο μήνες γράφω για πρόβλημα του linux μέσα από τα windows.....

Εχει πλάκα όπως τα γράφεις: "Απενεργοποίησα το ένα, απενεργοποίησα το άλλο...τελικά, δεν δουλεύει, άρα φταίει η διανομή..."! Εμ, δεν είναι έτσι. Αν θες, DYI πράγματα δεν βάζεις το Fedora αλλά το Arch, το Debian, το Sidux, κοκ. To Fedora δίνει το NetworkManager και το SELinux γιατί πιστεύει ότι είναι καλά. Σύμφωνοι και εμένα μου σπάνε κάπου κάπου τα νεύρα, αλλά στο 99% των περιπτώσεων δουλεύουν καλά σε 2 διαφορετικούς υπολογιστές.

Αυτάς σαν σχόλιο. Το ερώτημα είναι:
στο μενού Σύστημα > Διαχείριση > Δίκτυο, εμφανίζεται ως "active" το eth0;

Με κλικ στο Edit, είναι απενεργοποιημένη η επιλογή "Controlled by Network Manager" (αφού λες ότι το απεγκατέστησες...) και ενεργή η επιλογή "Activate device when computer starts"; Από κάτω έχεις "Automatically obtain" ή "Statically..." ;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Σαν τελικός χρήστης, το αποτέλεσμα είναι πως δεν έχω δίκτυο. Είναι η πρώτη διανομή από την εποχή του Ubuntu 5.1 που συμβαίνει αυτό.

Το eth0 είναι πάντα...inactive. Δεν ενεργοποιείται με τίποτα. Φυσικά και η επιλογή Activate οδηγεί σε διάφορα μηνύματα failed. Το "Controlled by Network Manager" είναι απενεργοποιημένο, το "activate device ...." είναι ενεργό και φυσικά είναι ενεργό το Automatically obtain". Έχω παίξει με όλα αυτά, αλλά τζίφος.

Το ifconfig δεν βγάζει απολύτως τίποτα. Χωρίς το # βγάζει το καταπληκτικό....command not found.

Μάλλον κάτι στράβωσε με την αναβάθμιση, οπότε το θέμα είναι πως μπορώ να περάσω χειροκίνητα τυχόν νέες αναβαθμίσεις;

Βγάλε το καλώδιο δικτύου και ξαναβάλτο. Αν διαχειρίζεται το δικτυο o NetworkManager αυτό το τρικ πιανει τις περισσότερες φορές.

tolisbak]

Το ifconfig δεν βγάζει απολύτως τίποτα. Χωρίς το # βγάζει το καταπληκτικό....command not found.

http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%B1

tolisbak]Το "Controlled by Network Manager" είναι απενεργοποιημένο, το "activate device ...." είναι ενεργό και φυσικά είναι ενεργό το Automatically obtain".

Το ifconfig δεν βγάζει απολύτως τίποτα. Χωρίς το # βγάζει το καταπληκτικό....command not found.

Μάλλον κάτι στράβωσε με την αναβάθμιση, οπότε το θέμα είναι πως μπορώ να περάσω χειροκίνητα τυχόν νέες αναβαθμίσεις;

Κοίτα έχω βάλει Fedora 9 σε αρκετά συστήματα και δεν έχω δει κάτι παρόμοιο. Ισα ισα που θα έλεγα ότι το νέο NetworkManager (0.7) είναι πολύ πολύ βελτιωμένο σε σχέση με την έκδοση του Ubuntu. Εσύ όμως εδώ δεν χρησιμοποιείς NetworkManager σωστα; Λες ότι το "Controlled by NetManager" είναι απενεργοποιημένο, οπότε...

Επίσης, το ifconfig δεν το βρίσκει (όπως και σε καμία άλλη διανομή, πλην Ubuntu) είτε είσαι root είτε όχι (μπηχτή για τον luckyb! ;)) γιατί πολύ απλά το εκτελέσιμο ifconfig βρίσκεται στο φάκελο /sbin/ και το Fedora θεωρεί απόλυτα φυσιολογικό (λέμε τώρα...) ότι ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται να το έχει στο path του. Λύση: απλά το τρέχεις

/sbin/ifconfig

Και εμένα μου τη σπάει...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Στο

/etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-eth0
και στο
/etc/sysconfig/networking/profiles/default/ifcfg-eth0

τι σου γράφει;

Δοκίμασε να κάνεις εκεί χειροκίνητα τις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου και μετά να κάνεις

su
service network restart

για να ξεκινήσεις το δίκτυο ξανά.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Θέλω να επιβεβαιώσω ότι μετά από την τελευταία αναβάθμιση που έκανα
τέλος Δεκεμβρίου 2008 σε F9, πράγματι το δίκτυο στη συσκευή
eth0 ήταν inactive και ο Network Manager επίσης inactive.
Τελικά το πρόβλημα λύνεται αν από το Network Configuration κάνουμε
edit στη συσκευή δικτύου (eth0 για μένα) και ενεργοποιήσουμε την επιλογή
"Controlled by NetworkManager".