KDE 4 ----> KDE 3

geobad | Παρ, 05/30/2008 - 16:06 | 2' | 5

Εγκατέστησα από την σελίδα της novel για το openSUSE το KDE4.

Στην εγκατάσταση πάνω πέταξε διάφορα αρχεία τα οποία έλεγε ότι δεν θα λειτουργούν σωστά με

το καινούργιο kde και όλα τα έσβησα. Αμέσως μετά την επανεκίνηση κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει

καλά με τον konqueror και αυτό γιατί συνέχεια crashare . Το μύνημα που έβγαζε ήταν αυτό. : SIGSEGV.

Μετά κατάλαβα ότι μετά απο κάθε επανεκίννηση χάλαγε η σειρά των εικονιδίων στην επιφάνεια

εργασίας. Αυτά και πολλά άλλα προβλήματα έχω και έρχομαι να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος

τρόπος να γυρίσω στον kde3 μιας και με αυτόν δεν είχα κανένα πρόβλημα απολύτως.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου geobad,βασικα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι μεσω του ΥAST>λογισμικο>προσθαφαιρεση λογισμικου>διαλεγεις την επιλογη
Mοτιβα και μετα θα εχεις δυο κολωνες.Η δεξια δινει τα προγραμματα που ειναι εγκατεστημενα στο μηχανημα σου ενω η αριστερη δινει προγραμματα που υπαρχουν και μπορεις να εγκαταστησεις..
Λοιπον στην δεξια πας στο Γραφικα Περιβαλοντα και πατας το kde 4 και μετα αφαιρεση και μετα οκ.
θα σου βγαλει πολυ πιθανα μια λιστα με εξαρτησεις προγραμματων που εξαρτονται απο το kde 4,εσυ φροντισε να διαλεξεις για καθε εξαρτηση την επιλογη ''Να σβιστει το kde 4''
Μετα θα ξεκινησει να το διαγραφει και οταν τελειωσει θα σε ρωτησει αν θελεις να κανεις εγκατασταση και αλλων προγραμματων..
εσυ θα πατησεις Ναι και θα ξανα πας στην επιλογη Μοτιβα>Γραφικα Περιβαλοντα απο την αριστερη κολωνα και θα διαλεξεις KDE 3
και εγκατασταση...
Θα σου κανει την εγκατασταση και ολα θα ειναι μια χαρα..
ΥΣ ειχα και εγω το ιδιο προβλημα περιπου και το εβγαλα το kde 4 βασικα ειδα και απο αλλο κοσμο οτι ειχανε προβλημητα και πολλα bugs....το 3 μου φαινεται πιο ωραιο...

Βασικα το kde 3 αναφερεται στις λιστες στις κολωνες ως ''Βασικο συστημα kde''και οχι ως kde 3

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Έκανα format ωστόσο, βλέπεις είχα πάρα πολλά προβλήματα και λόγο λαθών
που είχα κάνει ποιό παλιά,Αλλά το τσέκαρα και όντως είναι εκεί που μου είπες και είναι και πολύ απλό να γίνει.
Ευχαριστώ και πάλι.

κριμα που μπηκες σε αυτη την διαδικασια η οποια για εμενα ειναι μια διαδικασια που ειναι συνωνηυμη με τα windows,

και εγω δεν ειμαι εμπειρος αλλα ουτε και εχω ειδικες γνωσεις στα linux αλλα φιλε μου θα τελικα και χωρις τις ιδιαιτερες

γνωσεις στα linux και ειδικα στο suse που ειναι καλο για αρχη,δεν χρειαζεται να κανεις format.

Eιχα και εγω πολλα προβληματα απο βλακειες που εκανα λογω της περιεργiας του αρχαριου αλλα τελικα τα ελυσα

μπορω να πω ολα ..ακομα και τα πιο πολυπλοκα..λιγο google,λιγο yast, λιγο εδω στο forum βγαζεις σιγα σιγα ακρη