Υπάρχει τρόπος εξοικονόμησης ενέργειας για το laptop (Acer) άλλος εκτός του KPowersave;

lebronJ | Τετ, 05/28/2008 - 21:09 | 1' | 10

Στο δικό μου λάπτοπ το KPowersave δεν υποστηρίζει αλλαγή στο Brightness της οθόνης.

Διότι λέει ότι δεν το υποστηρίζει το hardware!

Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορεί να γίνει ουσιαστική εξοικονόμηση ενέργειας διότι η οθόνη είναι το πιό ενεργοβόρο

τμήμα του λάπτοπ !

Έτσι στα Windows έχω 2 ώρες αυτονομία και στο linux (Opensuse 10.3) ;έχω 1ω και 20λ!

Το λαπτοπ είναι ACER Extensa 5620G (T5450 Cuore 2 Duo)  15,4 " κλπ.

Γνωρίζει κανείς άλλο τρόπο;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αυτό είναι ένα προβληματάκι.
Υποθέτω ότι ενώ τα κουμπιά του laptop αυξομειώνουν την φωτεινότητα κανονικά, το kpowersave αδυνατεί.

Μπορεί και να λυθεί με ένα kernel module, το omnibook

...και κάτι πιο απλό που έπαιξε σε' μένα:
Τα κουμπιά φωτεινότητας του φορητού μου όμως δουλεύουν κανονικά !!

Όταν είμαι σε powersave (Active Scheme) και αλλάξω τη φωτεινότητα με τα κουμπάκια του laptop, "το κρατάει στη μνήμη".

Έτσι όταν τον βάλω σε ρεύμα μπαίνει σε Performance και όταν ξαναβγάλω την τροφοδοσία (πέφτει πάλι σε powersave) η φωτεινότητα είναι όπως την είχα ρυθμίσει πριν...

Προς luckyb:

Έμ, βάλτε καί κανα gnome.

ααααα!! στο χρώσταγα :) :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

alfisti]Προς luckyb:
Έμ, βάλτε καί κανα gnome.
ααααα!! στο χρώσταγα :) :)

This means WAR !!

ώπα....μαρίκα, μάσε τα παιδιά, να φεύγουμε...:)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

το πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύουν τα κουμπιά ρύθμισης φωτεινότητας οθόνης του laptop με linux και KDE !

Άλλος τρόπος υπάρχει;

Συγνώμη που θα στεναχωρήσω τον φίλο alfisti αλλά κατάφερα να ρυθμίσω την φωτεινότητα μέσω των κουμπιών !!

άρα και το KDE δουλεύει καλά !!

Όμορφα (πήρε λίγο χρόνο αλλά χαλάλι :-))

Πες μας πως το 'κανες lebronJ.

Εγκατέστησες, ρύθμισες κάτι, απλά upgrade και δούλεψε, έβαλες άλλη διανομή ??

Απλά πατώντας Fn + F6 και μετά αμέσως Fn + <δεξί βέλος> για μεγαλύτερη φωτεινότητα ή Fn + <αριστερό βέλος> για μείωση φωτεινότητας. Πατώντας Fn και F6 η οθόνη γίνεται σκοτεινή αλλά φαίνεται αμυδρά η επιφάνεια εργασίας. Μετά λοιπόν εισάγεται η ρύθμιση που θέλουμε με Fn και <αριστερό ή δεξί βέλος>(ενώ η οθόνη παραμένει σκοτεινή) αμέσως μετά πατώντας ένα οποιοδήποτε πλήκτρο βλέπουμε την νέα ρύθμιση ! Η κλίμακα έχει μόνο 3 διαβαθμίσεις αλλά η δουλειά γίνεται. Αυτό που με ενδιέφερε ήταν να αυξήσω την διάρκεια της μπαταρίας μειώνοντας την φωτεινότητα και αυτό επιτεύχθηκε!