Mεταφορα /usr

stratus | Τετ, 05/28/2008 - 13:52 | 1' | 7

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να μεταφερω το /usr σε αλλο σκληρο;Να αντιγραψω ολα τα αρχεια στον καινουργιο

σκληρο και να τροποιησω το fstab ή να φτιαξω ενα symlink απλα.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το ξέρω, χαζομάρα να απαντάς σε ερώτηση, με ερώτηση !!
...αλλά γιατί θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο ??

Πάντως δεν είναι τόσο απλό. Πρέπει να διατηρηθούν όλες οι ιδιότητες όλων των αρχείων του /usr κατά τη μεταφορά (ένα απλό copy δεν κάνει. Ένα rsync όμως...) και μετά να τροποποιηθεί το fstab ώστε να σου κάνει mount το partition που έχεις το καινούργιο usr στο /usr.

Δεν θα το συνιστούσα εκτός κι αν είναι μεγάλη ανάγκη (πχ θέλεις οπωσδήποτε να ελευθερώσεις χώρο στο σκληρό κι έχεις εξαντλήσει κάθε άλλη περίπτωση)

Δεν ειναι τόσο δύσκολο. Ξεκινάς πάντα με Live CD της αρεσκείας σου. Σενιάρεις το νεο partition, το φορμαρεις, το ποτίζεις, το ξεχορταριάζεις και όταν είσαι έτοιμος το σπέρνεις με μια

rsync -avr /path/to/oldusr/ /path/to/newusr

Υστερα φορτώνεις το /etc/fstab της κατάτμησης / και του φυτεύεις μια ομορφη καταχώρηση σαν κι αυτή:

/dev/sda6 /usr ext3 defaults 1 1

Το σώζεις, περιμένεις λίγο να δέσει η σπορα, κάνεις επανεκκίνηση και σε λίγους μήνες/λεπτά είσαι ΟΚ.

:)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Αυτός ο άνθρωπος έχει ένα χάρισμα να τα κάνει όλα να φαίνονται τόσο απλά !!
(άσε που έχω βάσιμες υποψίες ότι είναι μέσ'στη χαρά για κάποιο λόγο)
Να'σαι καλά ρε Dimitris
:-)

Δυστυχως δεν δουλευει.Οταν κανω την μεταφορα μπουταρει μονο σε safe mode

edit

Δουλευει μια χαρα.Το λαθος μου ηταν οτι χρησιμοποιυσα την εντολη rsync /usr ετσι με αποτελεσμα να αντιγραφει στο νεο δισκο ολα τα αρχεια μεσα σε ενα φακελλο με την ονομασια /usr