Μετά το σημερινό update

alfisti | Δευ, 05/26/2008 - 22:00 | 2' | 16

τελικά το hardy, είναι όλο εκπλήξεις.

Με το σημερινό update, κατέβηκε ο kernel 2.6.24.17.

Μέχρι τώρα , όλα γινόντουσαν αυτόματα. Σήμερα το hardy αποφάσισε να με ενημερώσει γιά την αλλαγή, ρωτώντας αν θέλω να κρατήσω το παλαιό menu.lst, να το αλλάξει, ή να υπάρχουν καί οί δύο εγγραφές.

Εχω την εντύπωση ότι έδωσα ... σωστή απάντηση (θέλησα να κρατήσω βέβαια καί τις δύο εγγραφές.)

Ομως μετά την επανεκίνηση με περίμενε έκπληξη. Καμία νέα εγγραφή.

Άρα την πρόσθεσα εγώ, πειράζοντας το menu.lst.

Το γράφω επειδή, άν όντως επέλεξα σωστά (άνθρωποι είμαστε κλπ κλπ), θα έχετε κατεβάσει kernel, αλλά θα μπουτάρετε στον παλιό.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μήπως, alfisti έχεις το menu.lst σε άλλη κατάτμηση από εκείνη του Ubuntu; Παραείναι χοντρό bug... ;)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Μην με δείρετε!!! (αν είναι έτσι)

(γιά όλα καί γιά όλους υπάρχει πρώτη φορά).
τι εννοείς? είναι αλλού το home. ε καί?

ξεκινάω με τον grub τού suse, ο οποίος με πηγαίνει σε αυτόν τού ubuntu

στον οποίο έγιναν όσα γράφω.

Πρίν από λίγο, έκανα το ίδιο update στο mint 5.

Δεν με ρώτησε τίποτα καί όλα έγιναν σωστά, αλλά εμφανλιστηκε καί εδώ το... άλλο πού έκανε καί το ubuntu το απόγευμα.
Πάταγα shutdown καί γινότανε restart (τι μου θυμίζει αυτό....).

μετά από 2-3 φορές, δούλεψε σωστά.
το ίδιο έγινε καί στο ubuntu το απόγευμα.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

alfisti]Μην με δείρετε!!! (αν είναι έτσι)

(γιά όλα καί γιά όλους υπάρχει πρώτη φορά).
τι εννοείς? είναι αλλού το home. ε καί?

ξεκινάω με τον grub τού suse, ο οποίος με πηγαίνει σε αυτόν τού ubuntu

στον οποίο έγιναν όσα γράφω.

Όχι δεν με κατάλαβες. Αν έχεις π.χ. την root κατάτμηση του Ubuntu (υποθέτω δεν έχεις διαφορετική /boot κατάτμηση) στο /dev/sda2 και π.χ. την root κατάτμηση του openSUSE στο /dev/sda3 (το οποίο έχεις βάλει μετά το Ubuntu), τότε όποια αλλαγή κάνει το Ubuntu, την κάνει στο /dev/sda2/boot/grub/menu.lst, ενώ το /dev/sda3/boot/grub/menu.lst (του openSUSE) απ'όπου γίνεται η εκκίνηση, μένει ανέπαφο. Γι' αυτό (σκέφτηκα) έγραψες ότι έπρεπε να κάνεις copy/paste.

Εκτός κι αν έχω καταλάβει λάθος εξαρχής.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Κατάλαβα, αλλά διευκρίνηση ήθελα.

κοίτα. το ubuntu είναι στο 3. το suse στο 2.

ομως, ο grub του suse με στελνει στον grub του ubuntu. (εωωοώ δεν φορτώνει ubuntu με την μία).
καί εκεί έλειπε νέα εγγραφή.

εξάλλου μετά άνοιξα το menu.lst τού ubuntu καί επίσης δεν υπήρχε τίποτα.

Γι αυτό το έγραψα.

Ξαναλέω : ΕΑΝ δεν έκανα λάθος επιλογή απάντησης, τότε υπάρχει πρόβλημα μόνο από την άποψη τού ότι υπάρχει αναβάθμιση kernel καί εξακολουθεί να φορτώνει ο παλιός.

Εντάξει. όλο καί κάποιος θα με διαφωτίσει μετά καί την δική του αναβάθμιση -όλο καί κάποιος θα έχει ubuntu σε αυτό το forum. :)

(+ τις επανεκινήσεις αντί shutdown πού συνέβησαν καί στο mint).

Ούφ!! Αυτά!

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

ΟΚ. Τώρα κατάλαβα. Από το αρχικό GRUB, το στέλνεις στο menu.lst του Ubuntu και αυτό δεν ήταν ενημερωμένο. Εχεις δίκιο. Κάτι παίζει τότε. Σορυ, περνάω τις μέρες μου με Fedora και δεν μπορώ να επιβεβαιώσω.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Sorry, περνάω τις μέρες μου με suse καί δουλεύουν όλα αψογα :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

thano

για αυτο εγραψα πως οτι εγινε στο mint εγινε και στο ubuntu (τουλαχιστον για τα restart)

μιλαμε για το ιδιο update στην ιδια διανομη !!! :)

(ετσι δεν ειναι?)

και τωρα... προσεχτικα βηματα.
στι επομενο post πρεπει να γραψω κατι καλο :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Πλέον βγαίνει ένα παράθυρο μετά από κάθε kernel update που σε ρωτάει αν θέλεις να κρατήσεις τις παλιές σου καταχωρήσεις στον grub η αν θέλεις να προσθέσεις τις καινούργιες. Αν επιλέξεις το πρώτο η καταχώρηση για τον νέο kernel που μόλις εγκατέστησες δεν θα μπει ποτέ και φυσικά δεν θα μπορείς να μπουτάρεις με αυτόν παρά μόνο με τον παλιό.

Και σε εμένα το ίδιο μήνυμα εμφανίστηκε, αλλά δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα. Μόλις έγινε το update μετά το rr στον grub εμφανίστηκαν 3 εγκαταστάσεις. Στις 2 πρώτες αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα που έχω αναφέρει και σε παλαιότερο post που μου συμβαίνει στα hardy(δεν παίρνει διευθύνσεις το router) ενώ στην τελευταία όλα κομπλέ, χρησιμοποιώντας όμως τον 2.6.22.14

Πειράζει που σε εμένα δεν εμφανίστηκε κανένα παράθυρο, εγκαταστάθηκε κανονικά ο 2.6.24.-17 και τον φόρτωσε κανονικά (Ultimate 1.8 )? :)

McPh1st0]

Πειράζει που σε εμένα δεν εμφανίστηκε κανένα παράθυρο, εγκαταστάθηκε κανονικά ο 2.6.24.-17 και τον φόρτωσε κανονικά (Ultimate 1.8 )? :)

Εύγε, αγόρι μου!  Έτσι!  Ultimate forever!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Το ultimate δεν είναι κανονική διανομή που υποστιρίζετε από το ubuntu. aggelos7 ενώ έχεις hardy χρησιμοποιείς τον kernel του gutsy. Προσπάθησε να βρεις λύση για το πρόβλημα.

chek2fire λύση για το πρόβλημα έψαχνα 2 εβδομάδες και δεν βρήκα, ε στο τέλος είπα δε πάει άλλο έλεος, βαρέθηκα. Όταν χρησιμοποιώ τον kernel του hardy, πολύ απλά το router δε παίρνει ip με καμία κυβέρνηση, ούτε καν όταν τις ρυθμίσεις τις κάνω χειροκίνητα μέσω των network settings. Μόλις έχω κάνει τις ρυθμίσεις και κλείνω τα settings τότε αυτά δεν κρατάνε τις δικές μου ρυθμίσεις, αλλά τις default δηλαδή ip,subnet mask,broadcast 0.0.0.0

Άγγελε μην ακούς κανέναν! Με το Ultimate θα βρεις την υγειά σου! Και τις ενημερώσεις σου θα έχεις και το σύστημα θα πηγαίνει σφαίρα! ;)

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!