πρόβλημα με εγκατάσταση πακέτων

gerstavros | Σάβ, 05/24/2008 - 20:28 | 2' | 11

εγκαθίστανται ή αναβαθμίζονται. Παρακάτω είναι οι λεπτομέρειες που βγάζει το yast:

Subprocess failed. Error: RPM failed: rpmdb: page 122: illegal page type or format
rpmdb: PANIC: Invalid argument
error: db4 error(-30977) from dbcursor->c_get: DB_RUNRECOVERY: Fatal error, run database recovery
error: error(-30977) setting "xz????;??"]??+??b??Z????L8H??F1???????????" records from Filemd5s index
rpmdb: PANIC: fatal region error detected; run recovery
error: db4 error(-30977) from dbcursor->c_get: DB_RUNRECOVERY: Fatal error, run database recovery
error: error(-30977) setting "?????????Z???????A??????L8H??F1???????????" records from Filemd5s index
rpmdb: PANIC: fatal region error detected; run recovery
error: db4 error(-30977) from dbcursor->c_get: DB_RUNRECOVERY: Fatal error, run database recovery
error: error(-30977) setting "??A??????????????? _O????L8H??F1???????????" records from Filemd5s index
..... PANIC: fatal region error detected; run recovery
error: db4 error(-30977) from dbenv->close: DB_RUNRECOVERY: Fatal error, run database recovery

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εγκατέστησα το opensuse 10.3 με το kde 4.0.3 και κάποια πακέτα που επιλέγω με το yast δεν εγκαθίστανται ή αναβαθμιζονται και βγαίνει το παρακάτω μήνυμα:

τις λεπτομέρειες]

Επειδή είναι πολύ μεγάλες δεν μπορούν να εμφανιστούν στο post (δεν ξέρω γιατί) οπότε θα τις ανεβάσω εδώ

επειδή έχω τώρα εξετάσεις (πάω 3η γυμνασίου) έχω κάπως περιορισμένο χρόνο. Όποτε μπορέσω θα προσπαθήσω να ξαναβγάλω τα μηνύματα του yast και θα τα ανεβάσω στη σελίδα.

εγκατέστησα για τρίτη φορά το open suse 10.3 εχθές και όταν τελείωσε η εγκατάσταση και τα ποιό πολλά updates και
μπήκα στην επιφάνεια εργασίας κάτω δεξιά στην οθώνη είδα το εικονίδιο του open suse updater να λέει ότι υπάρχει κάτι για download. Είναι το libqt4 το οποίο το έχω εγκαταστήσει πάνω απο δέκα φορές αλλά αυτο παραμένει εκεί και ζητάει εγκατάσταση.
Λέει ότι προλαμβάνει κάποια crash αν το εγκαταστήσεις για αυτό ρωτάω ξερει κανείς τι μπορεί να έχει πάει στραβά?.
Τρέχω open suse 10.3 kde3

Προτείνω να περιμένεις 15 μερούλες και να βάλεις το 11.0.
Έτσι όπως γράφεις "τα πιο πολλά updates" με βάζεις σε υποψίες πάντως ;)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

πως τυχαινει να εχουμε παρομοια προβληματα ε;

λοιπον φιλε μου και παλι αυτο που θα σου πω ειναι βαση της δικης μου εμπειριας

με το opensuse 10.3..ειχα και εγω παρομοιο προβλημε με το εν λογω εικονιδιο-

-εφαρμογη suse updater ..

για πολυ καιρο κολλουσε και μου ανεβαζε τον φορτο του υπολογιστη,βασικα

και τα update που μου εβρισκε οτι επρεπε να κανει..δεν τα εκανε..

προκυται για τρελο bug μαλλον ..(χωρις να ειμαι 100% σιγουρος)

Αυτο που εκανα και βρικα την ισυχια μου καθε φορα που ξεκινουσα το πισι

ειναι να βγαλω το suse updater απο την λιστα startup ωστε να μην ξεκιναει

μονο του στο ξεκινημα.

Eτσι βρηκα την υγεια μου...οσο για τα updates τα κανω χειροκινητα καθε βδομαδα

μεσω yast>online update και τελος.

φιλε gerstavros,ισως θα ηταν χρησιμο να τσεκαρεις λιγο τί γινεται με τα repositories ισως να ειναι εκει το προβλημα.

Ο διαχειριστής πακέτων του yast δεν δουλεύει πλέον. Ανοίγει κι όταν φορτώσει τα αποθετήρια κρασάρει... Δοκίμασα και το Kpackage αλλά δεν καταλαβαίνω πώς λειτουργεί. μου φαίνεται πως δείχνει μόνο τα εγκατεστημένα πακέτα. Επείσης οι περισσότερες εντολες του δεν κάνουν τίποτα, ενώ κι αυτό μετά από λίγο κλείνει μόνο του

Δημήτρη τα ποιο πολλά update εννοώ εκείνα που κάνει πάνω στην εγκατάσταση.
15 μερούλες ακόμα αλλα πως περνάνε? Έχω φτιάξει ημερολόγιο και περιμένω μέρα με την μέρα.
naf και γω δεν ξέρω πως γίνεται να έχουμε παρόμοια προβλήματα αλλά και γω σαν μόνη λύση αυτό βρήκα. Ευχαριστώ και τους δυό σας.

παντως στο ξαναλεω,δεν χρειαζεται να  περιμενεις καμια νεα εκδοση...μετρωντας μερες.

Απλα βγαλε το προγραματακι που κανει update απο την λιστα των προγραμματων

που ξεκινανε αυτοματα στην εκινηση.

Μετα θα μπορεις να κανεις μεσω του yast>online update μονος σου χειροκινητα

updates..