Πρόβλημα με το Quit button.

smooth | Πέμ, 05/15/2008 - 19:11 | 1' | 4

Έκανα κανονική πλήρη εγκατάσταση (full installation) του Happy 070. Όταν πατάω το Quit button (στο Xfce περιβάλλον) με πετάει έξω από το γραφικό περιβάλλον και πληκτρολογώ poweroff για να το κλείσω.

Update: Βρήκα αυτό στο Puppy Linux forum:

7. try shutting down computer--if computer hangs, edit /boot/grub/menu.lst: add 'acpi=force' to boot parameters

Code:
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda1 ro vga=normal acpi=force

(this edit becomes effective after next boot)
.

Έχει σχέση με το πρόβλημα;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ναι το γνωριζω αυτο το bug. μου εχει τυχει και μενα αλλα πιστευα οτι αυτο συνεβαινε επειδη του αλλαζα τα φωτα του happy.
τελικα μαλλον υπαρχει αυτο το bug και μαλλον ειναι bug του puppy.
να πω την αληθεια δεν με απασχολησε και ποτε αφου απλα πατας poweroff και τελος.
στο happy 1.0 θα φροντισουμε να μην υπαρχει αυτο το bug..........

Και κάτι άλλο. Αλλάζω την ώρα σε διάφορες ζώνες και η ώρα πάντα είναι 4 ώρες μπροστά. Και οι ζώνες παρουσιάζονται ανάποδα. Δηλαδή , διαλέγω Athens GMT +2 και το παίρνει σαν GMT -2 (το βλέπω στο Orange).

ε αυτο δεν το ειχα προσεξει καν. εδω σηκωνω τα χερια ψηλα. δεν εχω εχω ιδεα γιατι γινεται αυτο.
παντως να πω την αληθεια χαιρομαι που αυτα ειναι bugs που αναφερεις (δευτερευουσης σημασιας θελω να πω).

Ναι , δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα , αλλά μου καρφώνεται η ερώτηση στο μυαλό: ποια γραμμή εντολής στο πρόγραμμα συνωμοτεί εναντίων μας;