kaffeine-synaptic

aggelos7 | Πέμ, 05/15/2008 - 03:55 | 1' | 18

Παιδιά έχω ένα προβλημα με το kaffeine. Μόλις το ανοιγω όποιας μορφής video και να πάω να παίξω το πρόγραμμα κρασάρει.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω τον synaptic βασικό package manager του συστήματος ώστε τα updates να γίνονται μέσω αυτού και όχι μέσω του adept manager.

Το λειτουργικό μου είναι kubuntu 7.10.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Χρησιμοποιώ kubuntu και πάντα για package manager έχω τον synaptic. Θα τον εγκαταστήσεις μέσω adept και θα χρησιμοποείς αυτόν. Φυσικά τον adept μην τον αφαιρέσεις γιατί μαζί θα βγάλει και όλο το kde. Ο synaptic είναι αρκετά πιο αξιόπιστός και φοβερά πιο σταθερός από τον προβληματικό adpet.
Το ίδιο ισχύει και για τον kaffeine. Η έκδοση που υπάρχει στο 7.10 έχει αρκετά προβλήματα. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το vlc.

Αυτό που ρωτάω για τον synaptic είναι πως μπορώ να κάνω τα update της έκδοσης μέσω αυτού και όχι μέσω adept, γιατί όταν βγαίνει το μύνημα για ανανεώσεις και πατάς πάνω του τότε αυτές γίνονται μέσω adept. Επίσης θα ήθελα κάποια βοήθεια στις ρυθμίσεισ του vlc.

Πρώτον δεν έχει ήχο και δεύτερον τα video τα δείχνει σαν να πατάς το forward.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου chek

Όσον αφορά το kaffeine:
Αν το ανοίξεις σκέτο (όχι να πας ν'ανοίξεις ένα αρχείο video) πάλι κρασάρει ??

μπορεί να παίζει τίποτα με τις ρυθμίσεις του.
Αν καταφέρεις και τ'ανοίξεις (λέμε αν !!) δοκίμασε το εξής:
Settings -> Xine engine parameters -> video -> επιλογή xshm για driver

Για το synaptic:
Reload
Mark all upgrades
Apply
(υποθέτω αυτό ζητάς)

Το kaffeine σκέτο ανοίγει αλλά μόλις πάω να ανοίξω τις παραμέτρους κρασάρει. Τέλοσπάντων κατέβασα το vlc γιατί με το kaffeine δεν βλέπω να βρίσκω άκρη. Μήπως γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει να το ρυθμίσω γιατί κολλάει ακι δεν έχει και ήχο. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται κάποιο πρόγραμμα που να παιζει video από real player δηλαδή μορφής rm,rmvb

Κατέβασε το Helix ή το Real Player από εδώ:
https://player.helixcommunity.org/2005/downloads/

Έχει και readme για οδηγίες (και υποστήριξη mozilla).

Στην ουσία κατεβάζεις ένα bin αρχείο το οποίο είναι ιnstaller.
Το κάνεις εκτελέσιμο:

chmod a+x xxxxxxxx.bin

και το τρέχεις:

./xxxxxxxx.bin

Όπου xxxxxx το όνομα του αρχείου

Σ' ευχαριστώ luckyb το εγκατέστησα το real player. Τώρα όμως το θέμα είναι πως αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα όπως και στο vlc δηλαδή δεν έχω ήχο και το βίντεο κολλάει.

Γενικά ήχο έχεις (μήπως έχουμε να κάνουμε με 2 διαφορετικά προβλήματα) ??
Έχεις ενεργοποιημένα 3D εφέ (compiz)??
Για να έχεις πρόβλημα παντού [gstreamer, xine (και real)] κάτι πιο σοβαρό πρέπει να συμβαίνει.

Από drivers της κάρτας γραφικών πως τα πας (έχεις εγκαταστήσει τίποτα) ??

Λοιπόν επειδή κάτι ψιλιάστηκα πήγα και εγκατέστησα τους drivers της κάρτας μου μέσω envy(πριν τους ειχα εγκαταστήσει μέσω του συστήματος, restricted drivers κτλ). Τώρα το αποτέλεσμα είναι κάπως περίεργο. Το kaffeine ξεκίνησε να παίζει με ήχο και εικόνα, αλλά μικρή εικόνα και μόλις το βάζω σε full screen κολλάει. Τα άλλα 2 προγράμματα που πριν μισοέπαιζαν(real,vlc) δεν παίζουν καθόλου. :?

Δοκίμασε αρχικά να δώσεις σε κονσόλα
glxinfo
να δούμε αν έχεις εγκαταστήσει τους driver αν ναί στο αρχείο πουθενά δεν θα λεει mesa. Για το πρόβλημα που λες έχει αναφερθεί ότι το δημιουγεί το pulseaudio. Δοκίμασε να το αντικαταστήσεις με alsa στις ρυθμίσεις του ήχου της διανομής.

Λοιπόν chek2fire η κάρτα έχει εγκατασταθεί κανονικά το έλεγξα. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως το συγκεκριμένο πρόβλημα έμφανίστηκε τώρα που επανεγκατέστησα το λειτουργικό και δεν υπήρχε πριν (έκανα μία αναβάθμιση στο hardware και έκανα format) και δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα. Επίσης αν μπορέις γίνε πιο συγκεκριμένος με τη ρύθμιση που μου είπς για τον ήχο γιατί δεν μπόρεσα να βρω αυτές τις παραμέτρους στις ρυθμίσεις του ήχου. Ευχαριστώ

Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα με το kaffeine λύθηκε. Ξέρετε πως?
Πολύ απλά απεγκατέστησα τους drivers της κάρτας μου(ati) και γύρισα σε mesa και όλα κομπλέ. Μάλλον αυτό που πρέπει να κάνουμε όσοι έχουμε κάρτες γραφικών agp είναι προσευχές μπας και βγει κανάς σωστος driver για τις κάρτες μας. :P

Με την ευκαιρία αυτού του topic(μην ανοίξω άλλο), θα ήθελα να ζητήσω την συμβουλή σας για ένα πρόβλημα που έχω στον firefox. Όλα τα video στο internet που παίζουν μέσω flashplayer δεν έχουν ήχο(το flashplayer είναι κανονικά εγκατεστημένο). Επειδή έχει γίνει ήδη ένα topic με παρόμοιο πρόβλημα στο Hurdy με firefox 3, θα ήθελα να σας ενημερώσω πως η διανομή μου ειναι τα kubuntu 7.10 και εχω τον firefox 2. Επίσης στις ρυθμίσεις ήχου που κοίταξα έχω alsa. Έτσι από το συγκεκριμένο topic δεν έχω κάποια βοήθεια. Καμιά ιδέα? :?

Δες εδώ για λύση με το πρόβλημα που λές

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=204022

Check ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Πράγματι αυτή πρέπει να είναι η λύση για το πρόβλημα, αλλά για τα ubuntu, γιατί στα kubuntu τα αρχεία που αναφέρονται στο topic δεν υπάρχουν. Προς το παρόν τρέχω τον mozilla μέσω wine μέχρι να βρω μια λύση. Καθυστερεί αλλά τη δουλειά του την κάνει :)

@aggelos7
αγγελε θελω να σε ρωτησω κατι,οταν κρασαρε το καφφεινε ειχες ενεργοποιησει το κομπιζ και ειχες βαλλεινα φορτωνονται τα κοντεκσ της ατι?
γιατι σεμενα τα εκανε ολα αυτα ,οταν ομως το κομπιζ δεν λειτουργουσε και δεν φορτωναι τα κοντεκσ ηταν ολα οκ!
@luckyb Αν καταφέρεις και τ'ανοίξεις (λέμε αν !!) δοκίμασε το εξής:
Settings -> Xine engine parameters -> video -> επιλογή xshm για driver

σ'εμενα δεν επιδεχεται καμια αλλαγη μηπως μου λειπει κατι στο καφφεινε?μου λεει δεν ειναι εφικτη η αλλαγη και μου το βαζει παλι στο auto.....:(

veneton δεν είχα ενεργοποιημένο το compiz, βασικά ούτε καν εγκατεστημένο. Το πρόβλημα ήταν οι drivers της ati. Μολις τους έβγαλα και έβαλα πάλι τους mesa όλα ήταν οκ.

εβαλλα το gstream kaffeine και λυθηκε το προβλημμα με τους drivers-compiz....!!!!!

veneton ακολούθησα αυτά που έκανες κι εσύ για τον kaffeine, αλλα σε μένα και πάλι τζίφος. Οπότε επέστρεψα και πάλι στους mesa, τουλάχιστον ώστε να λειτουργεί το kaffeine. :P
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω μήπως γνωρίζεται γιατί τα προγράμματα vlc και real player δεν έχουν ήχο, ενώ τα video παιζουν κανονικά.

αν θελεις κανε παλι τον κοπο και βαλλε τους ντιβερσ,μην τρεξεις το καφφεινε ακομα αλλα ανεβασε μου αν θελεις το xorg.conf και απο ενα τερματικο γραψε xvinfo και ανεβασε το.....
σου τα ζηταω γιατι...
1)αν στο xorg.conf σου βαζει ενεργο το κομπιζ για να το απενεργοποιησουμε αρχικα
2)αν το xvinfo σου λεει πως τρεχουν οι ατι κοντεκσ οφειλεται αποτι εχω καταλαβει εξαιτειας οτι στο
xorg.conf εχει βαλλει στο devise section textyred kati on οποτε το αφαιρουμε παλι αρχικα....
αν κανεις ολα αυτα το καφφεινε πρεπει να δουλευει κανονικα...
μετα η λυση για να εχεις καφφεινε με κομπιζ ειναι αυτη που σου εγραψα εχει ομως και ενα αρνητικο οπως το ειδα εγω...μονο με το καφφεινε εχω καταναλωση σε παλιο επεξεργαστη γυρω στα 26%(πολυ σε σχεση με γουιντοους)
good luck.....