Προβλημα με την εγκατασταση Ubuntu με JMicron controller [Λυθηκε]

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Παρ, 05/09/2008 - 23:57 | 1' | 10

Πριν την εγκατασταση μετά το αρχικό μενου οτι και να κάνω με βγάζει σε κονσόλα και γράφει κατι σαν  (inframs) press help ....................
αν το αφησω λιγη ωρα αρχιζει να βγάζει κατι νουμερα [  1234.232332344] η καπως ετσι και συνεχιζει για παντα ετσι.
Εχω δοκιμάση και αλλές διανομες. Madriva 2008, Ubuntu 7.10, Madriva 2007 ,iloog
και μου κανουν το ίδιο .

Please help

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου "κακέ" και καλως ήρθες μας στο φόρουμ :).
Στο θέμα μας τώρα,μήπως υπάρει κάποιο πρόβλημα με το cd και το .iso.Τις διανομές που έχεις κατεβάσει τις έχεις ελέγξει με το md5sum ???

  • Αν είσαι από τα windows μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα προγραμματάκι που κάνει την ίδια δουλειά με αυτή του linux.
  • A είσαι από το linux μέσα από ην κονσόλα δώσε:

md5sum onoma_dianomis.iso

π.χ: md5sum ubuntu-8.04-desktop-i386.iso

Με την εντολή αυτή θα σου βγάλει ένα συνδιασμό από τυχαίά γράμματα και νούμερα τα οποία θα είναι ίδια με αυτά του md5 αρχείου,που συνήθως το βρίσκεις στους servers των διανομών.Επίσης μην ξεχάσεις να έχεις το .iso της διανομές στο home σου.

Ίσως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα στο hardware. Κάνε post την σύνθεση του pc σου για να καταλάβουμε τι γίνετε.

Επίσης, δοκίμασε “μικρές” σε απαιτήσεις διανομές σαν το Puppy Linux (www.puppylinux.com/) ή το Austrumi Linux (sourceforge.net/projects/austrumi)

----------------------------------------------------------

Use the Debian OS, Luke Skywalker

Κατα αρχην ευχαριστώ πολυ που μου απάντησες.
Όπως κατάλαβες ειμαι καινούργιος στον κόσμο του Linux.

Τα .iso απο τα οποία εχει γίνει η εγκατάσταση είναι όλα ελεγμένα σε win.
Επίσης με το συγκεκριμένο (ubuntu-8.04-desktop-amd64.iso), εχω κάνει κανονική εγκατάσταση σε άλλο PC
πολυ ευκολα χωρις κανενα πρόβλημα.
Το περίεργο στό PC που θέλω να κάνω τωρα την εγκατάσταση είναι οτι την πρώτη φορά που δοκιμάζω ένα Live CD
κάποιας διανομής ξεκινά. Αλλά όταν προσπαθήσω να κάνω εγκατάσταση τις περισσότερες φορές δεν βλέπει τον σκληρό δίσκο.
Τώρα αν ξαναπροσπαθήσω να ξεκινήσω τον υπολογιστή με Live CD, βγάζει (inframs) press help ....................κτλ.κτλ

ο δίσκος μου είναι 250 G
30 G ntfs win δουλευει κανονικα
170 G ntfs
48 G ext2 PClinuxOs δουλευει κανονικα
2 G swap

Μόνο το PCLinuxOS Mini μπόρεσε να εγκατασταθεί κανονικά , αλλα εγώ θέλω να δουλέψω το ubuntu επειδή είναι
πιό ολοκληρωμένο.

Please help

Δηλαδή, ενώ το Live CD φορτώνει το Ubuntu κανονικά, στην εγκατάσταση σου βγάζει το λάθος.
Σε ποιο partition το κάνεις εγκατάσταση; Στο 48 G;
Αν ναι κανονικά δεν θα είχες πρόβλημα μετά το format.

----------------------------------------------------------

Use the Debian OS, Luke Skywalker

Δηλαδή, ενώ το Live CD φορτώνει το Ubuntu κανονικά, στην εγκατάσταση σου βγάζει το λάθος.
Σε ποιο partition το κάνεις εγκατάσταση; Στο 48 G;
Αν ναι κανονικά δεν θα είχες πρόβλημα μετά το format.

Την πρώτη φορά που ετρεξα το Live CD ξεκινησε ο υπολογιστης αλλά δεν εβλεπε τον σκληρό δίσκο καθόλου
και ετσι δεν εγινε εγκατάσταση.
Από την δέυτερη φορα που το έτρεξα με μετά δεν μπορεί καν να ξεκινήση ο υπολόγιστης απο το Live CD
και επίσης δεν μπορεί να ξεκινήση ο υπολόγιστης και με κανένα Live CD απο καμία διανομή παρα μονάχα με
την PCLinuxOS Mini διανομη, την οποία και έκανα εγκατάσταση .
Ο υπολογιστης κανει Boot και με Win και με PCLinuxOS Mini κανονικά απο τον σκληρο.
επίσης κανει Boot απο Live CD PCLinuxOS Mini.
Δεν κάνει Boot απο κανένα Live CD απο άλλες διανομές οπως Madriva 2008, Ubuntu 7.10, Madriva 2007 ,iloog,κτλπ

Bad, εφόσον έχεις αποτύχει με τόσες διανομές, παίζει ασυμβατότητα με hardware. Είτε με τον controller είτε με το chipset. Από το PCLinuxOS, δώσε

/sbin/lspci

και κάνε copy/paste. Λογικά ψάχνοντας στο Google μπορείς να βρεις κι άλλους χρήστες με παρόμοια προβλήματα.

Μια απλή λύση που συνήθως λειτουργεί είναι να προσπαθείς να κάνεις boot τα Live CD που δοκιμάζεις με τις safe mode επιλογές που σου δίνουν στην εκκίνηση (nopci, noacpi, κοκ). Βρίσκοντας ποια επιλογή από αυτές κάνει τη δουλειά, εγκαθιστάς τη διανομή και μετά προσθέτεις την ίδια επιλογή στο /boot/grub/menu.lst της εγκατεστημένης διανομής σου - για να μπορεί να ξεκινάει και στο μέλλον...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Το PCLinuxOS minime ειναι γυμνο απο εφαρμογες και χρειαζεται απαραιτητα γρηγορη συνδεση internet και λιγη γνωση για το ποιες εφαρμογες ειναι απαραιτητες.

Στο synaptic θα βρεις σχεδον τα παντα για ενα desktop περιβαλλον αν και συντομα (ελπιζω) ερχεται το 2008 dvd γεματο με εφαρμογες (αρκει να πειστει ο Texstar οτι τρεχει σε καθε δυνατο hardware)

---

always look on the Tux side of life

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας καταρχάς.

1. Επειδή δέν ξέρω, πώς θα δω ποίον controller και ποιό chipset έχω;
πώς το βρίσκω μεσα απο win ; (φτού φτού μάλλον είπα κακιά λεξη!!!)

2. Είναι βασικό για μένα να δουλέψω με Ubuntu 8.04 γιατί είναι το μοναδικό που κάνει εγκατάσταση μέσα απο
win χωρίς να χρειάζεται να χωρίσω σκληρούς να μεταφέρω αρχεία απο εδω και απο κεί.

3. Το Motherboard που έχω είναι το 'MSI P965-Neo-F LGA 775 , P965 , ICH8'- (Αυτά γράφει το κουτι απ'εξω)
Όταν ξεκιναει ο υπολόγιστης , γράφει Jmicron PCIE to SATA II/IDE RAID V 1.05 controller Bios
Αυτος ειναι ο controller ;

4. Θα προσπαθήσω να βρώ ποίον controller και ποιό chipset έχω και θα επιχειρίσω να κάνω αναβάθμιση το
bios και απ'τα δύο μπας και γίνει τίποτα. Απλά θα ήθελα να σιγουρευτώ για ποιο controller και ποιό
chipset έχω επειδή αν γίνει κάποιο λάθος , ΒΥΕ ΒΥΕ Motherboard.

Aυτό είναι που κάνει όλη την ζημιά

Jmicron PCIE

το έχω δει να αναφέρετε και σε άλλα forum αλλά λύση δεν έχω δει. Δοκίμασε και κάποια άλλη διανομή μήπως και παίξει όπως την mandriva.

:) Κύριοι το πρόβλημα λύθηκε :)

Εχω εγκαταστήση στον υπολογιστή μου, το (ubuntu-8.04-desktop-amd64.iso).!!!

Μέχρι τώρα όλα δείχνουν να δουλέυουν κανονικά.

Χρησιμοποίησα και για την εγκατάσταση το 'all_generic_ide' αλλά και για να κάνει boot o υπολογιστής μου.

Επίσης το χρησιμοποίησα για να κάνω μόνιμη την επιλογή την συμβολή του dimitris

Τελικά το πρόβλημα πρέπει να είναι κάποια ασυμβατότητα στο τρίπτυχο,
'MSI P965-Neo-F' Motherboard
'Jmicron PCIE ' controller
'Linux kernel '

Αν κάποιος πάντος χρειαστή να μάθει πώς λύθηκε το πρόβλημα με περισσότερες λεπτομέριες ας ποστάρη. :?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι.