Fedora 8 & Dvd Player

hubman | Σάβ, 05/03/2008 - 19:09 | 2' | 6

Γεια σε ολους. Χρηστης του Ubuntu αλλα μεχρι το 7,10 γιατι το 8,04 για μενα ηταν σκετη απογοητευση (γνωμη μου)

αποφασισα να μετακομισω στο FEDORA απο το οποιο μεχρι τωρα ευχαριστημενος. Το μονο προβλημα ειναι οι dvd

players. Οταν βαζω dvd ανοιγει ο totem αλλα εχω μονο ηχο και καθολου εικονα, το ιδιο συμβαινει και με τον xine.

Το παραξενο ειναι οτι οταν εχω ανοικτο το totem και μετα ανοιξω και το xine εχω εικονα για περιπου 2 λεπτα και μετα φτου

και ξανα απο την αρχη. Ολοι οι codec ειναι περασμενοι μεσω yam απο το tutorial του φορουμ.

AMD 3000+

1000mb Ram

Ati Radeon 9600pro Agp

καποια βοηθεια??????

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για βάλε vlc ή mplayer. Το πρώτο παίζει σχεδόν τα πάντα και έχει πολύ φιλικό user interface(ui). Επίσης μπορείς να βλέπεις τα μενού των dvd. Το δευτερο είναι αξεπέραστο αλλά θέλει γραμμή εντολών σε πολλά σημεία. Έχει και ένα grafic ui αλλά δεν φτάνει σε τίποτα το grafic ui του vlc. Επίσης εγκατέστησε οποσδήποτε το libdvdcss.

Ευχαριστω mitsara αλλα ειδικα το VLC δεν παιζει καθολου (Unable to open 'dvd:///dev/sr0') Το παραξενο ειναι οτι μπορω να κανω
Ριπ με το Κ9 . Καμμια αλλη ιδεα?

Τελικα βρηκα μια λυση προσωρινη για να βλεπω Dvd Απλα πρεπει να κλεισω τα desktop effect αλλα θα πρεπει να υπαρχει λυση να μην γινεται αυτο.

Κάτι παρόμοιο μου συνέβη όταν έχω συνδεδεμένο και δεύτερο monitor (παίζει το video στο δεύτερο και καμιά φορά όταν τ'ανοίξω με πολλούς Players παίζει και από το πρώτο).

γιά δες καί εδώ (στην mandriva)
http://www.linuxinsider.gr/forum/mandriva-20081-one-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-how

αντιγράφω:

"Γιά σωστή αναπαραγωγή, αρχείων video (οί codecs κατεβαίνουν μόνοι τους, όπου χρειάζεται), καί επειδή με τον kaffeine δεν έβγαλα άκρη, εγκατέστησα το (έτσι ή αλλοιώς πολύ καλό) vlc.

Στην συνέχεια, το γνωστό "κόλπο":

Από Settings > Preferences, πηγαίνουμε στο tab

video > output modules.

Ενεργοποιούμε το Advanced options

καί αλλάζουμε το output σε

X 11 video."

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Μπράβο ρε alfisti, τώρα θυμήθηκα τι είχα κάνει.
Ορίστε και το αντίστοιχο για Kaffeine & Xine:

Settings -> Xine engine parameters

Video -> beginner option -> xshm