προβλημα με kubuntu 8.04 & ati mobility radeon x1600 στο Compiz fusion

fotioskats | Τετ, 04/30/2008 - 20:01 | 1' | 5

καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.εχω την kubuntu 8.04 και το compiz δεν δουλευει, παρ'ολο που κατεβασα το μενου του.εχω καρτα ati mobility radeon x1600. κατι αλλο, τα φυλλα στην επιφανεια καποιες στιγμες κολλανε και οταν παιζω καποιο video τρεμοπαιζει.εν το μεταξυ καποιοι σταθμοι στο amarok δεν παιζουν.μηπως καποιο plugin?ευχαριστω

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για τα εφέ του Compiz και το τρεμόπαιγμα στα βίντεο, σίγουρα είναι θέμα drivers. Έχεις εγκαταστήσεις τους drivers για την κάρτα σου και πως; Από το Gnome ή από το site της ATi;

Για το Amarok, εξαρτάται από τους σταθμούς. Κάποιοι φίλοι έχουν φτιάξει plugins για να ακούμε και Ελληνικούς σταθμούς. Κάποια από αυτά ήταν σε παλιότερα DVDs και έχουν αναφερθεί ξανά στο forum.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

απο τους drivers απτο μενου system->hardware drvers manager.δεν εχω gnome αλλα kde.τα plugins για το αμαροκ που μπορω να τα βρω?ευχαριστω

display: :0.0 screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon X1600
OpenGL version string: 2.1.7412 Release

Φαινεται να είσαι ΟΚ, από πλευράς drivers, εννοώ ότι έχουν εγκατασταθεί σωστά.
Λογικά, με fgl_glxgears θα βλέπεις τον δοκιμαστικό 3D κύβο, έτσι;

To γιατί σου κάνει νερά, δεν το ξέρω.

Υπόθεση 1:

Στο /etc/xorg.conf υπάρχει μια τέτοια καταχώρηση:

Section "Extensions"
Option "Composite" "1"
EndSection

Υπόθεση 2: Η έκδοση των drivers που έχει βάλει το Ubuntu σου δεν υποστηρίζει AIGLX (που είναι ο μηχανισμός για τα εφέ), γι' αυτό δεν βλέπεις τα εφέ του Compiz. Μια λύση είναι να βάλεις τον xgl server:

sudo apt-get install xserver-xgl

Μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις χειροκίνητα την νεότερη έκδοση των drivers από το site της ATi; Εδώ θα βρεις κάποιες οδηγίες που είχαμε γράψει.

Υπόθεση 3: Η κάρτα δεν υποστηρίζεται από το Compiz fusion. Υπάρχει μια λίστα με blacklisted κάρτες εδώ:

http://wiki.compiz-fusion.org/Hardware/Blacklist

Δες μήπως κάποιο από τα PCI ID ταιριάζει με της δικής σου κάρτας (το βλέπεις με την εντολή lspci -n).

Όλα τα Amarok scripts υπάρχουν εδώ:
http://www.kde-apps.org/?xcontentmode=56&PHPSESSID=fe50c5f82da9423d2d9fc44f9358931b

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus