root account στο kubuntu 8.04 kde 4

paschalis_m | Κυρ, 04/13/2008 - 17:22 | 2' | 8

σε κονσολα δινουμε:

kdesu kate /etc/kde3/kdm/kdmrc

μας ανοιγει το kate οπου και δινουμε το password μας.

επειτα ctrl + g και παμε στη γραμμη 252 οπου και σβηνουμε το false και γραφουμε true

δλδ: AllowRootLogin=true

ctrl + s και εξοδος

στη συνεχεια:

kdesu kate /usr/lib/kde4/etc/kde4/kdm/kdmrc

παλι ctrl + g και παμε στη γραμμη 252 και  αντικαθιστουμε το false με το true

και τελος δινουμε:

kdesu kate /var/run/kdm/kdmrc

παλι ctrl + g και παμε στη γραμμη 252 και  αντικαθιστουμε το false με το true

τωρα εχουμε root account αλλα δεν ξερουμε τον κωδικο του οποτε δινουμε:

sudo su

και επειτα

sudo passwd

οπου και δινουμε 2 φορες τον κωδικο που θελουμε και ειμαστε ετοιμοι.

restart το x και πλεον root account για να ριμαξουμε οσο θελουμε το kubuntu μας.

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ωραίος οδηγός. Αλλά...

Όπως έχουμε πει ξανά όμως είναι λάθος να συνδεόμαστε στο Linux ως root. Σκεφτείτε: ένα οποιοδήποτε bug του Firefox και ένα malware site, μπορεί άνετα να πάρει τον έλεγχο του υπολογιστή χωρίς να πάρετε πρέφα. Η λογική "συνδέομαι ως root για να κάνω ότι γουστάρω" δεν ταιριάζει με τη φιλοσοφία του Linux. Ένα απρόσμενο λάθος, μια ανοικτή πόρτα, μια υπηρεσία που δεν προσέξαμε, μια λάθος εντολή, ένα πρόγραμμα που τρέξαμε δίχως έλεγχο και ...παφ! το χάσαμε το παιχνίδι της ασφάλειας...

Στο Linux πρέπει να συνδεόμαστε με κανονικούς λογαριασμούς και να γινόμαστε root (με su ή sudo -i) μόνο όταν χρειάζεται ή όταν το ζητά το σύστημα (π.χ. για να εγκαταστήσουμε κάποιο πακέτο.

No offense, έτσι; Απλά, όσοι το διαβάσουν πρέπει να γνωριζουν και τις (πιθανές) συνέπειες.

εχεις απολυτο δικιο αλλα:
αμα δεν ξερεις και πολλα απο κονσολα (οπως εγω) ειναι μεγαλη ευκολια να εχεις εναν root account για να κανεις τις διορθωσεις που θελεις.........φυσικα ολα μπορουν να γινουν και μεσω κονσολας αλλα αυτο ειναι για πιο διαβασμενους απο μενα.
εν τω μεταξυ δεν μπορουσαν οι χριστιανοι να βαλουν μια επιλογη για root account?

εδω
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%83%CF%8C%CE%BB%CE%B1
και εδω

http://www.pixelbeat.org/cmdline.html

 

(αν και δεν θα αρνηθω την κατα καιρους εισοδο μου σαν root  -για... 2λεπτο ετσι?)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

ωχ...

να ρωτήσω τώρα κάτι...?

ubuntu 7.10

μου ζητάει username στην αρχική οθόνη (πορτοκαλί ή σομόν)

το δίνω , και μετά μου ζητάει password , το δίνω και αυτό

τι γίνεται είμαι ως root ή ο νορμάλ χρήστης...?

βέβαια όταν θέλω να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα , μου ζητάει ξανά

password , το δίνω ξανά (ίδιο password)....

πείτε μου είμαι εντάξει ή κάνω πατατιές...?

Είσαι κανονικός χρήστης. Με το δικό σου username δεν συνδέεσαι;

--
Hey you
don't help them to burry the light
don't give in without a fight.

καλημέρα δημήτρη ,

ναι με το δικό μου username συνδέομαι...

και μετά δίνω password..

στην πορεία μετά αν χρειαστει οτιδήποτε μου ζητάει ξανά

το password...

Είσαι συνδεδεμένος, όπως πρέπει, δηλαδή ως κανονικός χρήστης.
Γι' αυτό σου ζητάει ξανά κωδικό κάθε φορά που πας να κάνεις κάτι στο σύστημα.

Προτείνω να μην τα βλέπετε όλα αυτά ως βάρος και να μην συνδέεστε στο γραφικό περιβάλλον ως root. Αυτό το "βάρος" (του να δίνεις ξανά και ξανά κωδικό και να μην μπορείς να κάνεις ότι θες) είναι στοιχείο ασφάλειας. Γιατί αν μπορείς εσύ να κάνεις ότι θες στο σύστημά σου, τότε θα μπορεί να κάνει ότι θέλει, και κάθε άλλο πρόγραμμα που έτυχε να κατεβάσεις και να τρέξεις ή κάθε σκριπτάκι σε μια ιστοσελίδα... Με ότι αυτό συνεπάγεται.

--Hey you!
don't help them to burry the light
don't give in without a fight.

Απόλυτα σωστό!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!