Desktop Effect+How to install software pou ekana download..

EYAGELOS | Κυρ, 04/06/2008 - 22:04 | 1' | 15

Γεια σαααας...Ti κανετε?Εχω UBUNTU 7.10..Με εχετε βοηθηθσει πολυ εως τωρα οποτε ειπα να σας ξαναενοχλησω..

Λοιπον προβλημα Νο1..Οταν επιλεγω -extra- ή -Normal- visual effect τοτε μου απανταει οτι

DESKTOP CAN'T ENABLED...Γιατι αραγε?

Και προβλημα Νο2..Απορια που μαλλον ειναι για γελια η για κλαματα.

Κατεβαζω διαφορα Linux προγραμματακια απο διαφορα site..

Εχω προβλημα στο make,kai sto make Install..Στο Make Install συγκεκριμενα μου βγαζει το εξης σφαλμα:

NO RULE TO MAKE TARGET..

ΟΙ εντολες που πρεπει να ακολουθησω ειναι οι εξης..

1)tar xzvf -προγραμμα-
2)./configure
3)make
4)make install
Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Και κατι που ξεχασα ολα αυτα αφου βρισκομαι στον καταλογο του ξεσυμπιεμενου προγραμματος..
Και η εκδοση ειναι Linux ubuntu 7.10..

Σας Ευχαριστω πολυ..

Γειά σου eyaggelos.

1. Απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις καθόλου 3D εφέ. Ποια κάρτα γραφικών έχεις; Έχεις ενεργοποιήσει drivers γι' αυτήν;

2. H σωστή εντολή είναι sudo make install. Πρέπει να την τρέξεις με δικαιώματα χρήστη root. Αλλά σε εσένα δεν φταίει αυτό. Το μήνυμα "no rule to make target", σημαίνει απλά ότι έχει αποτύχει το προηγούμενο βήμα που είναι το make. Δηλαδή δεν ολοκληρώθηκε η μεταγλώττιση. Και αυτό οφείλεται με τη σειρά του στο πρώτο βήμα (συνήθως) όπου το ./configure σε προειδοποιεί για όσες βιβλιοθήκες λείπουν ή απέτυχε να βρει. Αυτές είναι απαραίτητες (είναι εκείνες που λέμε εξαρτήσεις ή dependancies, συνήθως). Εικάζω ότι αγνόησες τα μηνύματα και προχώρησες ακάθεκτος.

Πρόσεξε κάτι. Η νορμάλ διαδικασία εγκατάστασης λογισμικού στο Linux είναι από το διαχειριστή πακέτων (Synaptic ή apt-get στο Ubuntu) και τα αποθετήρια. Εκεί τα πακέτα είναι έτοιμα και δεν χρειάζεται να "λύνεις" μόνος τις εξαρτήσεις του κάθε προγράμματος.

Το compile από τον κώδικα θέλει υπομονή και στην αρχή αποτελεί πρόβλημα για νέους χρήστες. Γι' αυτό προτείνω να ψάχνεις στο Synaptic για έτοιμα πακέτα του ίδιου προγράμματος που έτυχε να βρεις στο Διαδίκτυο και σε ενδιέφερε.

Ωχ ελα ρε Μητσο..Παλι εσυ θα μου δωσεις τις λυσεις ρε φιλε?Αυτα ειναι..Ολα καλα?

Λοιπον εχω μια RADEON 9550,256mb...Δεν πρεπει να εχω ενερογοποιησει drivers η κατι τεοιο οχι..Οτι εκανε μονο του μετα την εγκατασταση...

Και δεν εχω ιδεα και πως την ενεργοποιυνε...

Οσο για τις εντολες ναι ουτε το -make- εκανε κατι..Δλδ το configure ελεγχει αν το προγραμμα πληρη τις προυποθεσεις και δεν λειπει τπτ απο αυτο ωστε να μπορεσει εγκατασταθει?Ξερω γω..λεω τωρα..

Κατεβασα ενα προγραμμα το οποιο δεν υπαρχει καν στο Synaptik Manager ουτε παρομοιο του γιαυτο..

Η εντολη make σκετη τι δουλεια κανει?Ψαχνω απαντησεις αλλα δε βρισκω μια ξεκαθαρη απαντηση για το τι κανει καθε εντολη..

Ρε φιλε ξερεις ξερεις τι παρατηρω..Οτι στα 7,04 ηταν πιο ευκολα τα πραγματα και πιο ετοιμα γενικα..Αλλα καλυτερα ετσι για να μαθω και τπτ..

Δλδ τοτε με τα 7,04 δεν ειχα προβλημα για 3D..Μαλλον γιαυτο λενε οτι ειναι πιο πολυ εκδοση για αρχαριους..

Καταρχήν για να εγκαταστήσεις τους drivers της κάρτας σου θα βρεις οδηγίες εδω:
http://www.linuxinsider.gr/forum/ati-drivers-%CF%83%CF%84%CE%BF-ubuntu-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-kubuntu-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF
(ΝΑΙ, το tutorial είναι του dimitris !!)

Λίγα λόγια για το compile (μεταγλώτιση)

Όταν γράφουμε ένα πρόγραμμα σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού αυτό είναι ένα (ή περισσότερα ανάλογα με την πολυπλοκότητα) απλό text αρχείο.
Για να τρέχει χρειάζεται να το μεταγλωτίσουμε (compile) σε δυαδική (binary) μορφή (στην ουσία οι υπολογιστές καταλαβαίνουν μόνο αυτή τη μορφή). Έτσι μόνο θα είναι εφικτό να "τρέξουμε" το πρόγραμμά μας.
Αυτή τη διαδικασία την κάνει ο μεταγλωτιστής (compiler) της γώσσας προγραμματισμού.

Όμως, ενώ για ένα απλό προγραμματάκι απαιτείται μόνο η εγκατάσταση του κατάλληλου compiler (πχ.της c++), ένα άλλο -πιο πολύπλοκο- κάνει χρήση κι άλλων πολλών όπως πχ κάποιες βιβλιοθήκες, ή κάποιο άλλο πρόγραμμα ή κάποια headers του kernel. Τα extra αυτά θα πρέπει να είναι εγκατεστημένα ήδη στον Η/Υ στον οποίο γίνεται η διαδικασία της μεταγώτισης.

./configure
Είναι ένα script το οποίο τσεκάρει αν υπάρχουν όλα αυτά που χρειάζεται για να μεταγλωτιστεί το πρόγραμμα. Επίσης δίνει τιμές σε κάποιες μεταβλητές του συστήματος και δημιουργέι το αρχείο MAKEFILE. Το τελευταίο χρειάζεται και την μετατροπή σε binary (τη μεταγλώτιση δηλαδή) κι επίσης για την απεγκατάσταση του προγράμματος όταν το αποφασίσουμε αργότερα.

make
Με αυτή την εντολή γίνεται η μεταγλώτιση βάσει του αρχείου MAKEFILE που είδαμε πριν.

make install
Η ανωτέρω εντολή είναι απαραίτητο να δίνεται μόνο από τον υπερχρήστη (super user) και κάνει εγκατάσταση του προγράμματος.
Στην ουσία αντιγράφει τα μεταγλωτισμένα binary αρχεία στους υποκαταλόγους που πρέπει ώστε να μπορούν να τα τρέξουν όλοι οι χρήστες του pc μας.

make uninstall
Όταν θελήσουμε να επεγκαταστήσουμε το πρόγραμμα (αν βέβαια έχουμε καταφέρει να το εγκαταστήσουμε πρώτα :-)) αρκεί να ξαναπάμε στον υποκατάλογο που κάναμε όλες αυτές τις δουλειές πριν και να δώσουμε την ανωτέρω εντολή ως su.

Ελπίζω να σε διαφώτισα λίγο :-)

Αυτος εισαι..Τωρα ναι μπαινω στο μοημα των εντολων..Οτι βοηθεια βρηκα για το τι κανει η καθε εντολη ηταν kai στα αγγλικα..Οποτε τι να παρω χαμπαρι απο κει..Εισαι ωραιος ευχαριστω..

Λοιπον για την καρτα γραφικων τωρα..Ενταξει καταφερα και automatic Install τους drivers ATI R9550..ΕΚανα και επανακινηση και συνεχισα με τις επομενες εντολες..Στην αρχη λοιπον εκει που ξανα Bootare πηγε να αλλαξει αναλυση η οθονη..Τελικα ομως ξαναγυρισε στη παλια και αφου φορτωσε to desktop μου εβγαλε μηνυμα οτι οι ATI DRIVERS που εβαλα δεν ειναι οι σωστοι..Θελω νατο ξανακανω τωρα οποτε ρπεπει να κανω unistall αυτους τους drivers?γιατι ξαναβαζω εντολοες και δεν μου βγαζει το παραθυρο για install...

Πάντως για την κάρτα σου δουλεύουν και του ανοιχτού κώδικα οι drivers, συγκρίμενα το radeon. Για να δουλέψει διόρθωσε το xorg.conf. Βασικά κάνεις τα εξής:Ανοίγεις ένα τερματικό και δίνεις

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf αν είσαι σε gnome
ή4
sudo kate /etc/X11/xorg.conf αν είσαι σε kde

και ψάχνεις κατι παρόμοιο:

Section "Device"
Identifier "Γενική Κάρτα Γραφικών"
Driver "fglrx"
BusID "PCI:1:0:0"
EndSection

εσύ στο Driver βάζεις radeon, το σώζεις και κάνεις reboot. 100% σίγουρο ότι θα έχεις 3D

Mitsara no2 ασε φιλε εκανα βλακεια..Εβαλα τυχαια ενα μοντελο RADEON απο το control panel και μου βγαζει κατι απιθανα γραφικα..Τοσο απιθανα που βλεπω μονο χρωματα και κατι γραμμες οριζοντιες..
Πρεπει να εκανα ζημια ετσι?:)

Τι μπορω να κανω για να βαλω στην Default καρτα γραφικων απο recovery mode?
Ορκιζομαι να μην ξανακανω του κεφαλιου μου..

Βασική αρχή xorg.conf:
Πριν το πειράξουμε κάνουμε ΠΑΝΤΑ backup
δηλ ως root δημιουργούμε πρώτα ένα αντίγραφο με όνομα πχ xorg.conf.working

#cp /etc/X11/xorg.conf  /etc/X11/xorg.conf.working

Έτσι αν κάτι πάει στραβά μπαίνουμε στο τερματικό μας με ctrl+alt+F1 (αν και μάλον θα μας πετάξει αυτόματα εκεί. Ελάχιστες αλλά και θεαματικές οι περιπτώσεις με χρώματα και γραμμούλες)
ως root και δίνουμε:

#cp /etc/X11/xorg.conf.working  /etc/X11/xorg.conf

στην περίπτωση σου :
1. Μπαίνεις μ'ενα liveCD και ψάχνεις να βρεις το xorg.conf. Αυτό θα είναι κάπου στο /media ή /mnt/"Το partition που έχεις εγκαταστήσει τη διανομή σου"/etc/X11/xorg.conf. Κατόπιν πειράζεις και πάλι στο section device τη γραμμή driver να λέει αυτό που πρέπει ...:-)

2. Μπαίνεις όπως λες σε recovery mode (ή και κανονικά δεν πειράζει) και από το τερματικό ως root κάνεις edit το xorg.conf με το vim

#vim /etc/X11/xorg.conf

Πριν το κάνεις αυτό τρέξε το vimtutor μέχρι να δεις πως μπορείς να σβήνεις, να γράφεις και να βγαίνεις με save από το vi.

Απο το recovery mode, γράψε nano /etc/X11/xorg.conf και βάλε σαν driver το vesa, δηλαδή το συγκεκριμένο κομμάτι θα φαίνεται κάπως έτσι
Section "Device"
Identifier "Γενική Κάρτα Γραφικών"
Driver "vesa"
EndSection

Αν υπάρχουν άλλες γραμμές σε αυτό το section σβήστες ή βάλε μπροστά ένα # και σώσε το αρχείο. Α, ξέχασα, διόρθωσε και λίγο το section monitor και section screen. Δες τι τιμές υπάρχουν και φιάξτες να είναι συμβατές με το monitor σου. Για παράδειγμα σου δείχνω το δικό μου

Section "Monitor"
Identifier "SAMTRON"
Option "DPMS"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Γενική Κάρτα Γραφικών"
Monitor "SAMTRON"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection

Αν όλα δουλέψουν κανονικά, τότε γύρνα στο xorg.conf και βάλε radeon αντί για vesa. Σώσε και ξανακάνε reboot.

ΕΓΙΝΕΕΕ...Ολα ξανα υποελεγχο..Ευχαρισω πολυ και γιαυτο..

Λοιπον εκανα μια προσπαθεια ακομα να εγκαταστησω ATI DRIVERS..τα τεστ δειχνουν τα εξης αποτελεσματα..

Με -fglrxinfo-

display: :0.0 screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon 9550 / X1050 Series
OpenGL version string: 2.1.7412 Release

**************************************************

Με -fgl_glxgears-

Using GLX_SGIX_pbuffer
2540 frames in 5.0 seconds = 508.000 FPS

*******************************************

Με glxinfo | grep rendering

direct rendering: Yes

Επισης μου εχει ανοιχτο συνεχομενα ενα παραθυρακι κατο δεξια που μου λεει:

AMD-TESTING USE ONLY UNSUPPORTED...

Ειμαι σε καλο δρομο?Δεν εχω καταλαβει ακομη και δε θελω μα κανω καμια βλακεια παλι..

Φαινεται πως ναι, είσαι σε καλό δρόμο, μόνο που δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό

AMD-TESTING USE ONLY UNSUPPORTED...

και αν είναι καλό σημάδι...

Ελα ντε ρε Μητσο..και μενα με μπερδευει λιγο..Ας το συνεχισιυμε λοιπον να δουμε που θα βγαλει..

Το επομενο βημα ειναι σεταρισμα ΑΤΙ καρτας για το Compiz..απο:
http://forum.compiz-fusion.org/showthread.php?s=291578a711162972167e4069c89311ee&t=6008

Εκει λοιπον οι οδηγιες λενε να μπω στο xorg.conf και να προσθεσω γραμμες..Πολλα Section απο αυτα που αναφερονται υπαρχουν οποτε μπορω να προσθεσω τις υπολοιπεσ γραμμες..

Αλλα Sections σαν και αυτα που αναφερει πχ..SeCTION "DRI" kai SECTION "EXTENSIONS" δεν υπαρχουν..ΝΑ τα προσθεσω εγω κατεβατα με copy-Paste για να τα κανω να υπαρξουν?

Section "DRI":
Mode 0666

Στο Section "Extensions":
Option "RENDER" "Enable"
Option "DAMAGE" "Enable"
Option "Composite" "Enable"
Option "XVideo" "Enable"

Εχω την εντύπωση ότι η κάρτα σου δουλεύει άψογα με τους open driver που υποστιρίζουν και το compiz-fusion. Οι driver που έβαλες και που είναι οι official δεν υποστιρίζουν τέτοια δυνατότητα η για την ακρίβεια υποστιρίζουν αλλά θα πρέπει να τρέξεις xgl και αυτό με όχι και τόσο καλά αποτελέσματα. Για να φορτώσεις τους open driver και κατα επέκταση να τρέξεις το compiz fusion κάνε τα παρακάτω.
Καταρχήν θα πρέπει να αφαιρέσεις τους driver που έβαλες η άνοιξε το synaptic βάλε στην αναζήτηση fglrx και βεβαιώσου ότι δεν υπάρχει κάποιο από τα παρακάτω πακέτα εγκατεστημένα

fglrx-kernel-source
xorg-driver-fglrx

αν υπάρχει απεγκατέστησε τα και εγκατέστησε το παρακάτω

xserver-xorg-video-ati

αν και πιθανόν να το έχεις ήδη εγκατεστημένο.

Μετά άνοιξε κονσόλα και δώσε

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

στο αρχείο που θα ανοίξει θα αλλάξεις τα παρακάτω

Section "Module"
Load "bitmap"
Load "dbe"
Load "ddc"
Load "dri"
Load "extmod"
Load "freetype"
Load "glx"
Load "int10"
Load "type1"
Load "vbe"
EndSection

#...

# Leave the identifier and BusID alone, but add the options
Section "Device"
Identifier "YOURS HERE"
Driver "radeon"
BusID "YOURS HERE"
Option "backingstore" "true"
Option "EnablePageFlip" "true"
Option "SubPixelOrder" "none"
Option "AccelMethod" "XAA"
Option "RenderAccel" "true"
Option "AGPMode" "4"
Option "ColorTiling" "on"
Option "DynamicClocks" "on"
Option "mtrr" "on"
Option "VideoOverlay" "on"
Option "OpenGLOverlay" "off"
EndSection

#...

Section "Screen"
Identifier "YOURS"
Device "YOURS"
Monitor "YOURS"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
# You can put your modes below, for your own resolutions, these are mine:
Modes "1400x1050" "1280x1024" "1280x800" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection

#...

Section "DRI"
Mode 0666
EndSection

Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection

Οπου έχει yours θα βάλεις ότι έχεις στα αντιστοιχα τμήματα στο αρχείο σου ενώ ότι λείπει θα το προσθέσεις.

Μετά δίνεις

gksudo gedit /etc/modules

και βεβαιώσου ότι έχεις στο αρχείο που θα ανοίξει τα παρακάτω

#agpgart # you dont need these two lines, just make sure they are NOT there
#fglrx
drm
radeon

Τέλος κάνε restart και όταν μπεις στο συτημα ενεργοποίησε και το compiz-fusion

Κοίτα, για το fglrx και το compiz-fusion δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα στο xorg.conf. Ο driver από μόνος του φορτώνει τα πάντα. Αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει το compiz-fusion. Σε μένα δουλεύει πάντως με άλλη κάρτα (HD2600). Τέσπα, όπως σου είχα πει και πριν και στο έγραψε και ο check2fire δουλεύει και o radeon άψογα με την κάρτα σου. Κάνε δοκιμές λοιπον. Καλή διασκέδαση ;) :)

Οκ..Ξεκινανε τα τεστ και τα πειραματα.Αμα δεν χαλασεις δε μαθαινεις.Τωρα εχω kai backup το Xorg.conf Οποτε αρχιζω τα μαστροχαλασματα..ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΛΟΙΠΟΝ..

Dimitris
Mitsaras77
Luckyb
Chek2fire

ΝΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ..ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ..