alt-F1 πρόβλημα με τα ελληνικά σε κονσόλα και ssh ubuntu 7.10

p3ace | Παρ, 03/21/2008 - 10:53 | 2' | 7

Καλημέρα σε όλους,

έχω το εξής πρόβλημα:

πρόσφατα εγκατεστησα ubuntu 2 pc στη δουλειά μου στα οποία θέλω να επικοινωνω με ssh ή

τοπικά από alt-F1 ώστε να μπορώ να κανω κάποια πράγματα (updates και να παρέχω βοήθεια

στους χρήστες που είναι στο μηχάνημα). Έχω επιλέξει γλώσσα ελληνικά στην εγκατάσταση και

και όλα δουλεύουν άψωγα εκτός απο το γεγονός οτι όταν πατάω alt-F1 για να δουλέψω σε κονσόλα

τα προγράμματα είναι στα ελληνικά και δεν μπορώ να τα διαβάσω (μου βγαινουν σαν σύμβολα).

Επίσης τα προγράμματα για εγκατάσταση πακέτων (apt-get/aptitute) ζητάνε confirmation στα ελληνικά αλλά

εγω από ssh ή αλτ-F1 δεν μπορω να γυρίσω την γλώσσα στο πληκτρολόγιο στα ελληνικά .

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω την γλωσσα στα προγράμματα και στην κονσόλα στα ελληνικά χωρις να

αλλαξω την γλώσσα στο περιβάλλον του Χ (στο locale) ή να βάλω ελληνικό encoding στην κονσόλα?

ελπίζω να μην κούρασα :)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γειά χαρά. Πατα μαζί shift+alt για να αλλάξεις μεταξύ english-greek. Αν όχι, πηγαίνεις Σύστημα>Προτιμήσεις>Πληκτρολόγιο>Διατάξεις και καθορίζεις ποιες γλώσσες πληκρολογίου θες και πώς να τις αλλάζεις μεταξύ τους. Αν θες να προσθέσεις το αγγλικο πληκτ. ασ πουμε πατάς Προσθήκη. Για να ορίσεις πως εναλλάσεις τις διατάξεις πληκτρολόγιων πηγαίνεις Επιλογές Διάταξεις>Layout Switching και καθορίζεις τον συνδιασμο πλήκτρων για να κάνεις αυτή τη δουλειά.

mitsara (χωρίς να είμαι σίγουρος) νομίζω ότι έχει πρόβλημα με το locale στα τερματικά (ctrl+alt+F1 - F...).
Αν όντως παίζει με κονσόλα μέσα από γραφικό περιβάλλλον τότε ok :-)
Όπως και να'χει για ρύθμιση ξεχωριστών locale για συγκεκριμένες δουλειές κι όχι globaly ρίξε μια ματιά εδώ στο Language Configuration.
Για τα τερματικά θέλει προσοχή στη ρύθμιση της LC_CTYPE.
postαρε και τι σου δίνουν τα κατωτέρω:

locale
locale -a

ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση !
administrator@xlab0:~$ locale
LANG=el_GR.UTF-8
LC_CTYPE="el_GR.UTF-8"
LC_NUMERIC="el_GR.UTF-8"
LC_TIME="el_GR.UTF-8"
LC_COLLATE="el_GR.UTF-8"
LC_MONETARY="el_GR.UTF-8"
LC_MESSAGES="el_GR.UTF-8"
LC_PAPER="el_GR.UTF-8"
LC_NAME="el_GR.UTF-8"
LC_ADDRESS="el_GR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="el_GR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="el_GR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="el_GR.UTF-8"
LC_ALL=

administrator@xlab0:~$ locale -a
C
el_CY.utf8
el_GR.utf8
en_AU.utf8
en_BW.utf8
en_CA.utf8
en_DK.utf8
en_GB.utf8
en_HK.utf8
en_IE.utf8
en_IN
en_NZ.utf8
en_PH.utf8
en_SG.utf8
en_US.utf8
en_ZA.utf8
en_ZW.utf8
POSIX
Διαβάζω τώρα το λινκ που μου έδωσες luckyb.
Δοκιμασα το εξής:
LC_CTYPE="en_US.UTF-8"
export LC_CTYPE
και το apt-get είναι τωρα στα αγγλικά! νομίζω οτί τωρα πρεπει να κανω τις αλλαγές μόνιμες ... (δεν ξερω πως όμως ! )
εκανα καλά ?

δοκίμασες να εγκαταστήσεις το localeconf ??

Λογικά κατά την εγκατάσταση θα σε ρωτήσει πως θέλεις να είναι τα locale σου.
...κι αν αργότερα θέλεις να τ'αλλάξεις δίνεις:

 sudo dpkg-reconfigure localeconf 

PS. Δεν το'χω δοκιμάσει ποτέ. Ούτε ubuntu έχω :-)

Τι ειναι το localeconf; Μήπως εννοείς το locales; Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση του παλικαριού:

sudo dpkg-reconfigure locales

Από τη λίστα επιλέγεις δύο locales (el.GR-UTF8 και en.US-UTF8). Η επιλογή γίνεται πατώντας το Space (θα εμφανιστεί ένα αστεράκι μπροστά από τη κάθε γραμμή που επιλέγεις...). Πατάς Enter μετά και στην επόμενη βάζεις default τα en.US-UTF8. Μετά όλα τα μηνύματα θα είναι στα Αγγλικά.

Εναλλακτικά, σου κάνει και το export που ανέφερες παραπάνω της LC μεταβλητής.

Σημείωση: αν έχεις kde η αλλαγή locale δεν επηρεάζει το γραφικό περιβάλλον.

ευχαριστω και πάλι για την βοήθεια ,
κατάφερα να αλλάξω την γλωσσα στα προγράμματα αλλα έχω ένα ακόμα πρόβλημα
όταν είμαι στο pc και πατάω ctrl-alt-F1 ενώ τα εχω αλλάξει όλα σε αγγλικα (en_US.UTF-8)
το πληκτρολόγιο γράφει στα ελληνικά ! πως μπορώ να αλλάξω την γλώσσα σε αγγλικά ?
Στο gnome δουλευει κανονικα με alt-shift αλλα σε κονσόλα αλτ-f1 oxi.
ευχαριστώ!