kubuntu 7.10-kde4

aggelos7 | Τετ, 03/19/2008 - 16:16 | 1' | 12

Παιδιά πήρα το περιοδικό και εγκατέστησα τα kubuntu 7.10-kde4, αλλα έχω ένα προβληματάκι(από τα πολλά που θα εμφανιστούν είμαι σίγουρος).

Ακολουθώντας τις οδηγίες της σελίδας 42 για να κάνω αναβαθμίσεις, πατώντας alt-f2 μόλις γράφω την εντολή και μου βγάζει το μήνυμα να τρέξω ως root

και να πατήσω το κωδικό μου, μόλις τον πατάω δε γίνεται τίποτα. Πήγα και έτρεξα την εντολή από κονσόλα και μου εμφανίζει αυτό:

kdesu kwrite /etc/apt/sources.list
Qt: Session management error: Authentication Rejected,
reason : None of the authentication protocols
specified are supported and host-based authentication
failed
QMutex::lock: Deadlock detected in thread -1236228416

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε με

sudo kwrite /etc/apt/sources.list

ή αν δεν παίξει, με την εντολή:

sudo nano /etc/apt/sources.list

Η τελευταία θα εμφανίσει έναν κειμενογράφο κονσόλας...

Δημήτρη προσπαθησα με τις εντολές που μου είπες αλλα και στις 2 περιπτώσεις μου λέει πως δεν βρίσκει τις εντολές nano και kwrite.
Ψάχνοντας όμως κι αλλο εχθές μου προέκυψε κάτι πολύ περίεργο. Πήγα να τρέξω ως root και μου ζητάει κανονικά password. Πληκτρολογώντας λοιπό εγώ το pass μου, μου λέει πως δεν είναι σωστό!! :jawdrop:
Πως γίνεται αυτό? Αν έχω λάθος pass πως καταφέρνω να μπαίνω μέσα στο σύστημα? :?

Ένα άλλο πρόβλημα είναι πως δε μπορώ να τρέξω τον package manager γιατι μου βγάζει μύνημα:
Kpackage requires the SMART Package Manager to be installed in order to function

Eχω την εντύπωση ότι η έκδοση που βρίσκετε στο περιοδικό δεν είναι η σωστή για εγκατάσταση και αυτή που θα βγεί σε ένα μήνα περίπου. Κατέβασε την hardy έκδοση από εδώ

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu-kde4/releases/hardy/alpha-6/

και εγκατέστησε την. Αν περιμένεις λίγες μέρες θα βγει και η beta που σαφώς είναι σε καλήτερη κατάσταση.

aggelos7]Δημήτρη προσπαθησα με τις εντολές που μου είπες αλλα και στις 2 περιπτώσεις μου λέει πως δεν βρίσκει τις εντολές nano και kwrite.

Λάθος μου το nano - όντως δεν υπάρχει.

Yπάρχει όμως το kwrite. Αλλά έχεις δίκιο ότι το kwrite δεν τρέχει με kdesu kwrite και εμφανίζεται το μήνυμα του πρώτου ποστ. Προφανώς είναι κάποιο bug (το οποίο διορθώθηκε).

Αυτό εδώ παίζει σίγουρα:

sudo vim /etc/apt/sources.list

Χρησιμοποίησε στη θέση του nano το vim που υπάρχει σίγουρα.

aggelos7]
Ψάχνοντας όμως κι αλλο εχθές μου προέκυψε κάτι πολύ περίεργο. Πήγα να τρέξω ως root και μου ζητάει κανονικά password. Πληκτρολογώντας λοιπό εγώ το pass μου, μου λέει πως δεν είναι σωστό!! :jawdrop:
Πως γίνεται αυτό? Αν έχω λάθος pass πως καταφέρνω να μπαίνω μέσα στο σύστημα? :?

Μήπως απλά έγραψες λάθος τον κωδικό σου; :)
Τι ακριβώς πήγες να κάνεις;

Δεν νομίζω να είναι αυτό, αλλά στο Kubuntu ισχύει το sudo και όχι το su...

aggelos7]
Ένα άλλο πρόβλημα είναι πως δε μπορώ να τρέξω τον package manager γιατι μου βγάζει μύνημα:
Kpackage requires the SMART Package Manager to be installed in order to function

Ναι. Το ξέρω. Αυτό είναι κουφό. Αλλά γι' αυτό ακριβώς όλες οι εντολές εγκατάστασης πακέτων που δίνουμε για αυτό το Kubuntu είναι με χρήση της apt-get install...

Δημήτρη κατάφερα τελικά να κάνω τα update μέσω της καινούργιας εντολής που μου είπεσ σε ευχαριστώ. Προσπαθώντας όμως μετα να κάνω install τον amarok2 μέσω των εντολών που βρίσκονται στο περιοδικό στις 2 τελευταίες εντολές που ξεκινούν με amarok2 μου επιστρέφει μύνημα πως δεν υπαρχουν αυτές.

Τώρα όσον αφορα αυτό με το root, αυτό που προσπάθησα να κάνω είναι να τρέξω τον file manager super user mode kde4 και μου ζητάει κωδικό για να τρεξω ως root, αλλά αυτόν που πληκτρολογώ δεν τον δέχεται(αυτό βέβαια συμβαίνει μόνο σε αυτή τη περίπτωση γιατί όπου αλλού μου έχει ζητηθεί ο κωδικός μου όλα είναι μια χαρα).

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί το πρόβλημα με τον package manager γιατί θέκω να εγκαταστήσω κάποια πακέτα π.χ τον firefox, και δεν είμαι καλός με τις εντολές από κονσόλα :P

Chek2fire ευχαριστώ για την απάντησή σου.

H Beta εδώ :

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu-kde4/releases/hardy/beta/

_________________________________________

who | grep -i blonde | date;

cd~; unzip; touch; strip; finger; mount; gasp;

yes; uptime; umount;

sleep

aggelos7]Δημήτρη κατάφερα τελικά να κάνω τα update μέσω της καινούργιας εντολής που μου είπεσ σε ευχαριστώ. Προσπαθώντας όμως μετα να κάνω install τον amarok2 μέσω των εντολών που βρίσκονται στο περιοδικό στις 2 τελευταίες εντολές που ξεκινούν με amarok2 μου επιστρέφει μύνημα πως δεν υπαρχουν αυτές.

Έχεις προσθέσει το σωστό αποθετήριο από το launchpad;

deb http://ppa.launchpad.net/ kubuntu-members-kde4/ubuntu gutsy main
aggelos7]
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί το πρόβλημα με τον package manager γιατί θέκω να εγκαταστήσω κάποια πακέτα π.χ τον firefox, και δεν είμαι καλός με τις εντολές από κονσόλα :P

Ναι, να προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις το Synaptic:
sudo apt-get install synaptic

ή το αντίστοιχο του για KDE

και να εγκαθιστάς λογισμικό με αυτό.

Η εντολή Δημήτρη που έχεις παραθέσει παραπάνω διαφέρει από αυτή του περιοδικού, στο kde γιατί στο περιοδικό γράφει kde4 δηλαδή
deb http://ppa.launchpad.net/ kubuntu-members-kde4/ubuntu gutsy main

Ποια από τις 2 είναι η σωστή?

p.s Παιδιά συγνώμη που σας ταλαιπωρώ, που θα πάει θα μάθω κι εγώ κάποια στιγμή!! ;)

Αυτή με το 4. Προσεχε το κενό μετά το net/

Δημήτρη εγώ την εντολή την έβαλα χωρις το κενό και είναι όλα οκ.
Ένα αλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πως μπορώ να δω τα υπόλοιπα partition του σκληρού μου(δεν θύμαμαι πως το είχα κάνει, μια υπενθίμηση χρειάζομαι).
Τέλος το άλλο που με προβληματίζει είναι το ότι δεν βλέπει το σύστημα τις εξωτερικές συσκευές που συνδέω, όπως τα flashακια και τoν εξωτερικό σκληρό.

Από την κονσολα, δίνεις

tail -f /var/log/messages 

και συνδέεις το flash ή τον εξωτερικό. Σε λίγο στην κονσόλα θα δεις ότι το βρήκε και του έδωσε ένα όνομα, π.χ. /dev/sdb1

Τότε φτιάχνεις ένα φάκελο

sudo mkdir /media/sdb1

και το κάνεις mount:

mount /dev/sdb1 /media/sdb1

Χοντρικά, αυτή είναι η διαδικασία όταν δεν βλέπει μια διανομή αυτόματα τις συσκευές. Αυτά σου συμβαίνουν επειδή πολύ απλά το KDE4 δεν είναι ακόμα έτοιμο για prime time, που λεν' κ' οι αμερικάνοι :)