Αυτόματη εκκίνηση δικτύου

xpan | Τετ, 03/19/2008 - 09:50 | 2' | 4

Μετά τις διακοπές ρεύματος άρχισα να έχω το εξής πρόβλημα. Με την είσοδο στο fedora ( 8 ) δεν ξεκινάει αυτόματα το δίκτυο (Ethernet).

Πρέπει να πηγαίνω χειροκίνητα και να επιλέγω Σύστημα -> Διαχείριση -> Δίκτυο, κλπ

Να επισημάνω οτι είναι επιλεγμένο το checkbox που λέει να ξεκινάει το δίκτυο αυτόματα.

δείτε αυτό: http://picasaweb.google.com/xpanta/Misc/photo#5179355468444929746

και αυτό:

[xpan@Fedora-Desktop ~]$cat /etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-eth0
cat: /etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-eth0: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

[xpan@Fedora-Desktop ~]$ cat /etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-eth1
cat: /etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-eth1: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

[xpan@Fedora-Desktop~]$ cat /etc/sysconfig/networking/profiles/default/ifcfg-eth0
cat: /etc/sysconfig/networking/profiles/default/ifcfg-eth0: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

[xpan@Fedora-Desktop ~]$ cat /etc/sysconfig/networking/profiles/default/ifcfg-eth1
cat: /etc/sysconfig/networking/profiles/default/ifcfg-eth1: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

[xpan@Fedora-Desktop ~]$ /sbin/chkconfig--list network
network 0:ανενεργό 1:ανενεργό
2:ενεργό 3:ενεργό 4:ενεργό 5:ενεργό 6:ανενεργό

[xpan@Fedora-Desktop ~]$ /sbin/chkconfig --list NetworkManager
NetworkManager 0:ανενεργό 1:ανενεργό 2:ανενεργό
3:ανενεργό 4:ανενεργό 5:ανενεργό 6:ανενεργό

Μιλάμε πάντα για το Eth0. Υπάρχει και Eth1, άλλα το καλώδιο είναι συνδεδεμένο στο Eth0. Επίσης είναι αξιοσημείωτο οτι στο παράθυρο διαλόγου της Eth0, το κουμπί "Εντάξει" είναι μόνιμα απενεργοποιημένο (φαίνεται και στην εικόνα)

Καμιά ιδέα;

(ΥΓ: Δεν μπορώ να κάνω upload εικόνα σε αυτό το forum?)

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

μμμ, δεν είμαι σίγουρος, αλλά μήπως φταίει που έχεις ανενεργο το NetworkManager στην εκκίνηση;

3:ανενεργό      4:ανενεργό      5:ανενεργό

Με την chkconfig --add (νομίζω) μπορείς να το προσθέσεις στο runlevel 3,4, 5.

Στο screenshot βέβαια βλέπω ότι εχεις ατσεκάριστο και το "Controlled by NetworkManager". Το έχεις ηθελημένα ανενεργό;

ΥΓ: Τα screenshots προβάλλονται με το κλασικό tag "img src="URL" της HTML. Εφόσον τα έχεις βάλει στο imageshack ή κάπου αλλού.

Ευχαριστώ. Το πρόβλημα είναι πως ακόμα και να επιλέξω "control by Network Manager" δεν μπορώ να πατήσω μετά το "εντάξει" καθώς παραμένει απενεργοποιημένο...

Τελικά νομίζω λύθηκε το πρόβλημα.
Στην επιλογή "ψευδώνυμο" έβαλα Eth0 οπότε μου ενεργοποίησε το "Εντάξει" και έτσι μπόρεσα να τσεκάρω το "Control By Network Manager"...