Intel GMA950 & Ubuntu (σε Quest Smart) [Λυμένο]

bezalel | Δευ, 03/17/2008 - 01:58 | 2' | 7

Το πρωί προσπάθησα να εγκαταστήσω το compiz στο laptop. Όταν προσπάθησα να αλλάξω την επιλογή Visual Effects σε Extra στα Appearance Preferences, μου εμφάνισε μήνυμα "Desktop effects could not be enabled". Στο Screens and Graphics είδα ότι το ubuntu δεν "έβλεπε" την Intel GMA950 που έχει το σύστημα και άλλαξα αμέσως τη default ρύθμιση χωρίς να εμφανιστεί πρόβλημα. Έβαλα τα εφεδάκια μου, τα ευχαριστήθηκα και έκλεισα τον υπολογιστή. Αργότερα, όταν τον άνοιξα, μου εμφάνισε μήνυμα ότι δεν αναγνωρίζει την κάρτα γραφικών. Άλλαξα και πάλι τις ρυθμίσεις αλλά χωρίς επιτυχία αυτή τη φορά. Δημήτρη, εσύ που έχεις τον ίδιο laptop είχες ανάλογο πρόβλημα;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Παρακαλώ,

εγώ με gma945, έχω driver , intel experimental modesetting driver και όλα οκ

Με vesa φυσικό να σου κάνει error

Όταν το άλλαξα την πρώτη φορά, έκανα Choose driver by model και επέλεξα Intel 945. By name, ο driver που έβαλε ήταν ο i810 - Intel Integrated Graphics. Λειτούργησε, αφού κατάφερα κι έβαλα το compiz και το δοκίμασα. Όταν έκλεισα και αργότερα άνοιξα το laptop μου έβγαλε το μήνυμα λάθους και έκτοτε... VESA. :)

Δοκίμασα κι αυτό που έχεις εσύ (τον experimental) αλλά ούτε και αυτόν τον δέχεται.

Για μισό λεπτό, εγώ έχω ένα ξεχασμένο Ubuntu 7.10 στο Quest Smart. Για να δούμε...καταρχήν φαντάζομαι ότι έχεις ενημερώσει το Ubuntu (εγώ όχι :)), καταδεύτερον, ότι έχεις βάλει την έκδοση του Ubuntu 7.10 από το τεύχος 19 (όχι; θα σε μαλώσω! :)) και κατάτρίτον ότι όταν πατας Alt+F2 και γράφεις

gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

και δίνεις κωδικό σου, και βλέπεις το αρχείο ρύθμισης, εκεί πηγαίνεις στο

Section Device

και βλέπεις

Driver "intel"

σκέτο.

Αν όχι αλλαξέ το. Κάντο intel. Σώσε, έβγα, πάτα Ctrl+Alt+Backspace, και μετά ενεργοποίησε ξανά τα εφέ...

Believe me, παίζουν χαλαραααα! :)

Δημήτρη, σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. :) "intel" έγραφε. Θα δοκιμάσω να περάσω ξανά το Ubuntu από το dvd του προηγούμενου τεύχους και θα σου πω. Αφού πρώτα δοκιμάσω το Kubuntu που δίνετε σ' αυτό το τεύχος. ;)

Yep, μια χαρά τρέχουν όλα τώρα που έβαλα την έκδοση από το dvd. Thnx guys! :)