Σάρωση ως χρήστης

malos | Σάβ, 03/15/2008 - 10:09 | 3' | 6

Κυρίες και κύριοι καλημέρα σας.

Θα ήθελα για λίγο την προσοχή σας και την βοήθειά σας.

Αντιμετωπίζω ένα ζήτημα που έχει να κάνει με τη σάρωση και τον HP Photosmart C3180 εν τη ubuntu μου 7.10 .

Συγεκριμένα , ενώ μπορούσα να σαρώσω ως απλός (και ταπεινός) χρήστης με τον προαναφερθέντα σαρωτή υπό

της αξιοσέβαστης Debian Etch καθώς και υπό της γοητευτικής καθόλα Suse 10.3 , δεν μπορώ στην

τσαχπίνα και αλανιάρα ubuntu.

H λάμπα ακούγεται ότι σαρώνει. Το αποτέλεσμα της σάρωσης το έχω και είναι το αναμενομενο "out.jpg".

Ελάτε όμως αγαπητοί μου .... που το out.jpg είναι μία κενή και κατάλευκη εικόνα !!!

Όταν όμως καλώ το xsane (περί ου ο λόγος γαρ) ως υπερ-χρήστης (kdesu xsane - Καθώς kde τρέχω αφού ταιριάζει

στην αισθητική μου τοποθέτηση) το αποτέλασμα είναι ικανοποιητικότατον.

Τις πταίειν κύριοι;

1. Ότι το /usr/share/xsane ανήκει στον root ; ΟΧΙ ! Γιατί το πέρασα στον χρήστη και πάλι αποτέλεσμα δεν είχα. Αφήστε που μου

τοποθετήσαν χείραν παχιάν που έκανα κάτι τέτοιο .

2. Ότι δεν ανήκω στην ομάδα του σαρωτή ; Χμμμ... μπορεί.

Μου διαμύνησαν ότι δεν είναι θέμα δικαιωμάτων της εφαρμογής που σαρώνει. Αλλά του ίδιου του μηχανήματος.

Όταν δε θέτω εις λειτουργίαν το πολυμηχάνημα (σημειωτέον ότι ο εκτυπωτής δουλεύει άψογα με τον χρήστη),

όταν λοιπόν ανοίγω το μηχάνημα εμφανίζεται στον φάκελλο /dev ο φάκελλος usb. Αυτός περιέχει το αρχείο lp0 .

(/dev/usb/lp0). To οποίο ανήκει στον root και στην ομάδα lp. (Όταν σβήνω το μηχάνημα ο /dev/usb σβήνει , δεν φαίνεται).

Την lp πάλι δεν τη βρίσκω από το menu διαχείρηση χρηστών και ομάδων , αλλά με έβαλα παρόλα αυτά μέσα της

από το /etc/group (lp:x:7:lp,malos).

Και πάλι τίποτα.

Τι να κάνω ;

Μου είπαν για udev αλλά ποιο είναι το κατάλληλο αρχείο;

Μετά τιμής

malos

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

μια και τρεχετε kde, δοκιμαστε και με kooka
(εννοω το προγραμμα, οχι με μουσικη υποκρουση της γνωστης αοιδου)

---

always look on the Tux side of life

Βασικά το kooka είναι πολύ δυνατό στο kde. Αλλά ακομη και στο gnome εγώ το χρησιμοποιώ.

Το έχω το kooka. Αλλά μη με βρίσετε....
δεν έχω δει στο παράθυρο κουμπί για σάρωση !
Μάλλον λείπει κάποιο πρόσθετο; (δεν ξέρω πως να σας έστελνα και συννημένο
ένα screenshot με το παράθυρο του kooka)

μαλλον το εκλεισες καποτε το παραθυρο της σαρωσης και δεν βρισκεις τον τροπο να το ξανα ανοιξεις

προκειται για γνωστη τσαχπινια του kooka που διορθωνεται διαγραφοντας το ~/.kde/share/apps/kooka/kookaui.rc

rm ~/.kde/share/apps/kooka/kookaui.rc

---

always look on the Tux side of life

μαλλον λαθος ηταν η τελευταια μου συμβουλη. για να αποκατασταθει η υλικη βλαβη η παρακατω εντολη μπορει να βοηθησει

cp /usr/share/apps/kooka/kookaui.rc ~/.kde/share/apps/kooka

(αν κανει μπαμ στο τελος δεν φερω καμια ευθυνη)

---

always look on the Tux side of life

Άμα κάνει μπαμ θέλω intel core duo στα 2.3 και ddr2 4G.

(κι ότι έλεγα πως θα γίνει να βρω λεφτά για καινούργιο pc)