Εγκατάσταση debian σε εξωτερικό σκληρό δίσκο

gdim | Δευ, 03/03/2008 - 10:30 | 2' | 2

'Εχω αγοράσει ένα εξωτερικό δίσκο hitachi USB 2.O, και θέλω να εγκαταστήσω το debian. O λόγος που το κάνω είναι για να συνδέω το δίσκο στο laptop που είναι εγκατεστημένα τα windows αλλά δεν θέλω να πειράξω το δίσκο του laptop με partitions κλπ. Η εγκατάσταση γίνεται κανονικά αλλά εγκαθιστώ το grub στο master boot του πρώτου δίσκου και στο ξεκίνημα επιλέγω ένα από τα δύο λειτουργικά. Η μόνη λεπτομέρεια στο θέμα είναι ότι ο εξωτερικός δίσκος θα πρέπει να συνδέεται πάντα στο laptop για να ξεκινήσει το σύστημα (λόγω του grub) και επιπρόσθετα ο δίσκος δεν μπορεί να δουλέψει προφανώς και σε κάποιο άλλο υπολογιστή, δηλαδή δεν έχει αυτή την αυτονομία σαν αφαιρούμενο μέσο. Υπάρχει κάποιος τρόπος ωστε να μπορώ να δουλέυω το λειτουργικό σε οποιοδήποτε υπολογιστή; Eυχαριστώ

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 1 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

ειμαι σχεδον σιγουρος πως οχι.οταν το κανεις εγκατασταση αυτο γινεται με το hardware του συγκεκριμενου μηχανηματος.
αυτο γινεται μονο σε live διανομες (puppy, nimblex, dsl.........)
υπαρχει τροπος να εγκαταστησεις στο usb σαν live μορφη το mint
http://www.pendrivelinux.com/2007/10/31/usb-linux-mint-install-from-windows/

υπαρχει και κατι αντιστοιχο στο τελευταιο τευχος του περιοδικου αν θυμαμαι καλα.

Και εγώ τελικά αυτό διαπίστωσα, πάντως και έτσι όπως είναι καλα είναι. Στον εξωτερικό έχω όλα τα αρχεία μου, μουσική, βίντεο κλπ,και όταν τον τοποθετώ στο desktop που τρέχει και αυτό linux το βλέπει κανονικά σαν αποθηκευτικό χώρο,οπότε κάνει δύο δουλειές μια σαν λειτουργικό και αποθηκευτικός στο laptop που αρχικά ρυθμίστηκε, και σαν αποθηκευτικός σε ένα άλλο υπολογιστή που τρέχει linux. (στα windows τον βλέπει άλλα δεν ανοίγει τίποτα)