Mandriva One 2008+mp4

kostaspd | Τετ, 02/20/2008 - 16:13 | 1' | 12

Έχω περάσει τα βίντεο από το κινητό μου τα οποία είναι σε μορφή mp4 στην Madriva One 2008 με αποτέλεσμα να έχω εικόνα αλλά καθόλου
ήχο....ευχαριστώ για την όποια βοήθεια-λύση....

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

πιθανότατα ο ήχος είναι closed source δηλαδή 3gp, το οποίο λόγω άδειας χρήσης δεν το υποστιρίζει καμία διανομή linux. Μια αμεση λύση είναι να εγκαταστήσεις το realplayer το οποίο υποστηρίζει to 3gp. 'Η πας σε compile του ffmpeg με libamr κλπ που για μένα είναι η καλύτερη λύση αλλά θέλει λίγη δουλειά παραπάνω..

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω...

mitsaras77 ή όποιος άλλος μπορέσει,επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο Linux ακόμα θα ήταν εύκολο να αναλύσετε και τις 2 περιπτώσεις ειδικά την δεύτερη με το compile?Ευχαριστώ...Υ.Γ.:Είμαι ο kostaspd απλά αναγκάστηκα να αλλάξω τον λογαριασμό μου...

Λοιπόν, πήγαινε εδώ και κατέβασε το realplayer για linux
http://www.real.com/linux
Μετά άνοιξε ενα τερματικό και μπες στο directory που κατέβασες το αρχείο και γράψε
chmod +x RealPlayer10GOLD.bin
και ύστερα δώσε ./RealPlayer10GOLD.bin
Αυτό θα εγκαταστήσει το αρχείο στο home directory σου.
Και μετά τρέχεις το realplay μέσα από το directory που έχει εγκατασταθεί.

Η δεύτερη είναι λίγο δύσκολη αν δεν έχεις ασχοληθεί με μεταγλώττιση(compile) πηγαίου κώδικα. Έχεις όρεξη ν'ασχοληθείς?

Όρεξη υπάρχει πολύ μεγάλη...αν και δεν έκανα την πρώτη ακόμα γιατί ήμουν απασχολημένος,πες μου και την δεύτερη και σίγουρα θα ασχοληθώ!Ευχαριστώ...

mitsaras77]

Λοιπόν, πήγαινε εδώ και κατέβασε το realplayer για linux
http://www.real.com/linux
Μετά άνοιξε ενα τερματικό και μπες στο directory που κατέβασες το αρχείο και γράψε
chmod +x RealPlayer10GOLD.bin
και ύστερα δώσε ./RealPlayer10GOLD.bin
Αυτό θα εγκαταστήσει το αρχείο στο home directory σου.
Και μετά τρέχεις το realplay μέσα από το directory που έχει εγκατασταθεί.

Εγκατέστησα τον RealPlayer και μου εμφανίζει το εξής ότι λείπει το video/Χ-RN-MP4

Χμμμ, άρα επιλογή: το mplayer (που βασίζεται στο ffmpeg) μεταγλωττισμένο με τις βιβλιοθήκες libamrnb και libamrwb.
'Η με τα windows αλλάζεις τα 3gp σε κάτι συμβατό με τους videoplayer του linux (εύκολη λύση)
Για τη πρώτη αρχίζεις από εδώ
http://www1.mplayerhq.hu/design7/dload.html

όπου κατεβάζεις το mplayer σύμφωνα με τις οδηγίες της ιστοσελίδας

και τις βιβλιοθήκες κάνε google και θα βρείς το site. Δεν έιμαι σίγουρος αν μπορώ να δώσω το site εδώ στο forum..

Εγκαθιστάς από τον διαχηριστή αρχείων του Mandriva τα κατάλληλα εργαλεία για ανάπτυξη εφαρμογών(πρέπει να έχει επιλογή γι'αυτό..βασικά δεν γνωρίζω το mandriva γι'αυτο σου δίνω γενικές οδηγίες). Τουλάχιστον πρέπει να έχεις automake, autoconf, gcc, g++, devel αρχεία του xorg, devel αρχεία του alsa (για ήχο..απαραίτητο)

Αφού κάνεις αυτό αρχίζεις και αποσυμπιέζεις διαδοχικά τις δύο βιβλιοθήκες και απο το τερματικό αφού βρίσκεσαι στο directory των βιβλιοθηκών, δίνεις διαδοχικά
./configure
make
make install ( σαν root)

Μετά σειρά έχει το mplayer
Δώσε
./configure --enable-gui --enable-menu
make
make install (σαν root)

Αν όλα πάνε καλά θα μπορέσεις να δεις τα αρχεία σου. Να σου πώ ότι με αυτό τον τρόπο εκμεταλεύεσαι ενα πολύ μικρό ποσοστό των δυνατοτήτων του mplayer... Και οπωσδήποτε διάβασε το Documentation της ιστοσελίδας του mplayer

Καταρχήν mitsaras 77 μπράβο σου που βοηθάς τόσο κόσμο εδώ μέσα!!!Την δεύτερη περίπτωση δεν την εφάρμοσα ακόμα,θα την εφαρμόσω και θα σου πω.Σχετικά με την πρώτη περίπτωση ίσως δεν παρατήρησες αυτό που έγραψα παραπάνω(Εγκατέστησα τον RealPlayer και μου εμφανίζει το εξής ότι λείπει το video/Χ-RN-MP4)ευχαριστώ...

Το μύνημα που σου βγάζει το Realplayer σημαίνει ότι δεν μπορεί να διαβάσει το format video των αρχείων από το κινητό σου, δεν υποστιρίζει δηλαδή MP4 αρχεία video. 'Οταν λέω video εννοώ το κομματι που εχει σχέση με εικόνα, και όχι με ήχο. Τυχαίνει :)

mitsaras77 σόρυ για την καθυστέρηση της απάντησης μου,σχετικά με την περίπτωση του compile δεν ασχολήθηκα άκομα γιατί άλλαξα διανομή και εγκατέστησα την Mint αντί της Mandriva.Όπως σου είχα πει και παραπάνω όρεξη υπάρχει!Κάτι που το ήξερα αλλά δεν το παρατήρησα έγκαιρα είναι ότι ο vlc player παίζει κανονικά με εικόνα και ήχο τα αρχεία mp4!...

H mandriva μου είχε παρουσιάσει μια παράξενη συμπεριφορά-πρόβλημα που αν και δεν την χρησιμοποιώ πλέον,θα ποστάρω αυτή την περίπτωση για να δούμε αν υπάρχει λύση ή αν έχει τύχει και σε κάποιον άλλο ίσως...

Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και σύντομα θα χρειαστώ τις συμβουλές σου και τις υποδείξεις σου πάλι...χεχε...