Fedora 8 και ξαφνική ανωμαλία στο Κ-Μενού των προγραμμάτων!

Naftilos76 | Τετ, 02/13/2008 - 20:33 | 2' | 8

Γειά σε όλους,

Ενώ ήμουν logged-in σαν ένας χρήστης, μέσα από μία κονσόλα, έτρεξα το system-config-display.
Η φυσική ανάλυση του LCD στο φορητό μου είναι 1400x1050. Δοκίμασα να την κάνω 1024x768.
Φυσικά μου ζήτησε root password τον οποίο και πληκτρολόγησα. Ένα μήνυμα με πληροφόρησε
ότι η αλλαγή καταχωρήθηκε και ότι πρέπει να κάνω log-out και ξανά log-in για να ενεργοποιηθεί.
Λίγο αργότερα έκανα logout-out και log-in σαν root. Τι ήθελα να πάω στο Κ-μενού! Τα μενού ήταν
άλλα-ντάλα, είχαν ανακατευτεί, άλλα λείπανε κ.τ.λ.

Υπάρχει τρόπος να τα επαναφέρω στην αρχική τους μορφή μια και είναι του λογαριασμού root;
Μήπως αυτό μπορεί να γίνει αντιγράφωντας κάποιο(α) αρχείο(α) από ένα άλλο χρήστη;

Σε άλλους χρήστες το Κ-μενού είναι μιά χαρά...

Κάτι βρήκα στο ~/.config/menus/applications-kmenuedit.menu αλλά τίποτα...

Όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Η απάντηση είναι πολύ απλή. Ο λογαριασμός root δεν είναι για να συνδέεσαι στο γραφικό περιβάλλον.
Στο Linux δουλεύεις ως απλός χρήστης και όταν θες να κάνεις κάτι στο σύστημα, απλά δίνεις su -
Μην μπαίνεις ως root στο σύστημά σου. Αυτό το αποφεύγουν ακόμα και οι guru. :)

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Αγαπητέ Δημήτριε από την Λεμεσό,

Εξυπνάδα ήταν αυτό τώρα;

Τι πάει να πει: 'Μην συνδέεσε σαν root'
Όποιος δηλαδή συνδέεται σαν root παθαίνει χίλια δυό;

Καμιά εύκολη λύση ζήτησα ευγενικά!

Ευχαριστώ πάντως για την φαιά ουσία που χαράμισες για να γράψεις ότι έγραψες!

Πάρτε παράδειγμα μάγκες...

αγαπητε naftile 76

εξυπναδα ηταν αυτο τωρα?

να σου πω καταρχας οτι αν σε εμενα χαλαγε κατι, καπου που ποτε δεν χρησιμοποιω (στον root για παραδειγμα), θα εκανα τα στραβα ματια.
για να σε προλαβω ισως, θα σου πω πως ναι! κανω εισοδο σαν root. μονο για να διορθωσω η επαναφερω κατι. για πολυ λιγα λεπτα γιατι δεν υπαρχει λογος να ειμαι... "εκει μεσα".

σαφως και δεν ειναι η λυση στο προβλημα σου (αν ειναι προβλημα -περα απο λογους αισθητικης η ... εμμονης -απλα για να φτιαξεις κατι που χαλασε).
ο dimitris λοιπον θελει να πει ακριβως αυτο : οτι δεν βλεπει να υπαρχει καποιο προβλημα στην χρηση του λειτουργικου.
αν ειχε αλλη λυση να εισαι σιγουρος οτι θα στην εδινε.
και προσπαθει μαλλον να σε αποτρεψει απο πειραματισμους στο root μενου, καθως ειναι πιο πιθανο να χαλασουν με μια λαθος κινηση και τα υπολοιπα μενου.

ζητησες μια βοηθεια ευγενικα και καποιος σου απαντησε ΕΠΙΣΗΣ ΕΥΓΕΝΙΚΑ.
αν διαφωνεις με αυτο που σου ειπε, αν δεν σου αρεσει, η αν αυτος που απαντησε δεν καταλαβε ακριβως τι ζητας, λυπαμαι αλλα δεν σου δινει το δικαιωμα για την συνεχεια που εκανες.

και με αναγκασες να χαραμισω περισσοτερη φαια ουσια για να σου απαντησω ΕΥΓΕΝΙΚΑ.

και οχι επειδη θελω να το παιξω δικηγορος του (καθε) dimitri.
απλα επειδη με εχει βοηθησει πααααρα πολλες φορες (οπως και τους περισσοτερους εδω μεσα με αυτα τα 1372 post)
και... ΝΑΙ. παιρνω (παιρνουμε) παραδειγμα.

====

the hamster's is out there

δηλαδη τι εννοεις αλλα λειπανε, λαθος σειρα κλπ.
εχω καιρο να χρησιμοποιησω kde (θα το δω αυριο), αλλα γιατι εχω την εντυπωση, αν θυμαμαι καλα, οτι οντως το rootmenu εχει διαφορες?
(αν λεω βλακεια -δεν φοβαμαι βλεπεις να την πω- συγγνωμη εκ των προτερων)

====

the hamster's is out there

Εντάξει, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές όλων σας,
το πρόβλημα μου μόλις διορθώθηκε...

Συγνώμη που υπερέβαλα λίγο πριν αλλά...δεν μ'αρέσει να υπάρχει το παραμικρό 'στραβό' στο ωραίο μου Linux Box που όπως όλοι εδώ μεσα αγαπούμε για τα καλά, κακά ή καινοτόμα χαρακτιριστικά του!

Αν λοιπόν προσέβαλα και κανέναν,συγνώμη!

Είμαι και εγώ πορωμένος με το Linux όπως και εσείς!

Το πρόβλημα μου λοιπόν διορθώθηκε από μόνο του όταν πριν από λίγο κατέβασα updates!

Αυτά λοιπόν! Sorry Δημήτρη! Τα λέμε...

μια απορια μου εχει μεινει.
η Λεμεσος που κολαει?
εχω χασει καποιο επεισοδιο?

====

the hamster's is out there

Ε! τώρα.... πολλά ρωτάς....
Τέτοια θα λέμε εδώ τώρα;

Αν θες κάτι...είμαι στο irc.freenode.net #fedora & RoR...bye

Ο naftilos76 με μπερδεύει προφανώς με κάποιον άλλο. :)
Τέσπα, εγώ εμμένω στην άποψή μου για μη-σύνδεση ως root. IMHO, αυτή τη φιλοσοφία "θέλω να κάνω τα πάντα εύκολα" την έχουν συνήθως νέοι χρήστες που προέρχονται από την αντίπερα όχθη των Windows και αποτελεί οδό που οδηγεί με ακρίβεια σε προβλήματα ασφάλειας.

Σκέψου το εξής απλό: είσαι συνδεδεμένος ως root στο γραφικό περιβάλλον και σερφάρεις. Το πρώτο site που θα έχει ένα javascript κολπάκι που θα εκμεταλλεύεται το Χ security flaw του Firefox (επειδή π.χ. δεν πρόλαβες να κάνεις update) ή το Y security flaw του kernel (σαν εκείνο που υπάρχει στην 1η σελίδα του linuxinsider.gr), θα μπορεί να αποκτήσει root access στο μηχάνημά σου. Επίσης, όταν είσαι συνδεδεμένος μόνιμα ως root, η X λάθος κίνηση στο filesystem θα έχει αναπόδραστα αποτελέσματα. Ενώ ένας φυσιολογικός χρήστης στην χειρότερη θα σβήσει το home του. Ο κατάλογος μπορεί να συνεχίζεται επ' άπειρον.

BTW, με κλικ στο Φορουμ > Φτιάχνοντας μια κοινότητα μπορείς να δεις τη φιλοσοφία αυτού του φορουμ: δηλαδή εδώ απαντάμε ακόμα κι αν δεν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε. Οπότε συγχώρεσέ με αν είπα κάτι που σε τσάντισε :)

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.