Εναρξη Fedora 8

takaros | Τετ, 02/13/2008 - 06:11 | 1' | 9

Γεια σας έχω εγκαταστίσει το fedora8  bootarw(πρώτη φορά) κανονικά αλλα.......

εφόσον φτάνω στο τελικο στάδιο των πρωτων ρυθμίσεων  (δημιουργία χρηστη,hardware,ημερολόγιο,κλπ)πατώ "finish"

και βρίσκομαι αντιμέτοπος με μια μαύρη οθόνη και δεν μπορώ να κάνω τπτ.

Τa partition μου  είναι/swap , / , /home............

Tι λάθος έκανα πάλι?????????????

Σας ευχαριστώ και παλι για τυχών βοήθεια.....

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Στη μαύρη οθόνη μπορεις να συνδεθείς; Γράφει κάπου login ή είναι καραμαύρη;
Γενικά, αν έχω καταλάβει, υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα γραφικών/οθόνη σου, δηλ. το Fedora δεν την ρύθμισε σωστά.
Ποια κάρτα έχεις;

Ότι κι αν έχεις, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ανοίξεις ένα αρχείο ρύθμισης του X.org, του συστήματος γραφικών του Linux, και να αλλάξεις τον driver που χρησιμοποιεί για την κάρτα σου σε VESA (που δουλεύει με όλες τις κάρτες).

Γι' αυτό, κάνε το εξής:
πάτα Ctrl+Alt+F1
συνδέσου ως root με password εκείνο που έχεις ορίσει στην εγκατάσταση.

Γράψε:

vim /etc/X11/xorg

Εκεί πήγαινε προς τα κάτω μέχρι να βρεις κάτι σαν κι αυτό:

Section "Device"
        Identifier      "ATI Technologies Inc Radeon 9100 IGP"
        Driver          "ati"
        BusID           "PCI:1:5:0"
EndSection

Εσένα θα λέει διαφορετικά πράγματα, αλλά αυτό που σε ενδιαφέρει και μόνο είναι η γραμμή Driver "οτιδήποτε".. Αυτήν πρέπει να την κάνεις να γράφει "vesa". Πάτα το πλήκτρο Insert για να μπορείς να γράψεις και πήγαινε στη γραμμή αυτή και κάντην:

Driver        "vesa"

Μετά για να σώσεις, πάτα το Escape, και μετά :wq. Δηλαδή γράφεις την άνω κάτω τελεία, μετά το w και μετά το q.
Τέλος, κάνεις reboot. Ελπίζω να σε φώτισα. :)

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

δεν μπορω να ανοιξώ consola......Οταν πατώ το  ctrl+alt+f1  Με  βγάζει πάλι στο  μαυρο σκοτάδι που δεν μπορώ να κάνω τπτ απολύτος....

Noμιζω δεν βλεπει το partition me to home ........Μπορώ να κάνω κατι να το βλέπει?

Αυτό το συμπέρασμα πως το βγάζεις; Θέλω να πω, συνδέθηκες τελικά;

Η άποψή μου είναι ότι φταίει κάτι με τους drivers. Αυτό που λες όμως με προβληματίζει... :(

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Ευχαριστώ πολύ dimitris για την υπομονή αλλά το απεγκατάστησα..... :((Ας τα πάρω από την αρχή γιατί τα μπέρδεψα) 1.Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου πεις πιο fedora8 να κατεβάσω να κάνει στον υπολογιστή μου.....(hp pavilion ze4900). 2.Eπίσης θέλω κάποιος να μου πεί πώς χωρίζω ακριβός τα partition μου έτσι ώστε να έχω παράλληλα windows που είναι ήδη εγκατεστημένα στο πρώτο partition(αυτή την στιγμή ο δίσκος(80GB) είναι χωρισμένος σε 2 partition)
Είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να τα βάλω μόνος μου και τα διέλυσα όλα.όποιος μπορεί να με βοηθήσει αναλυτικά
θα τον χαιρόμουν πολύ.....

Τα λέω επιγραμματικά, λόγω έλλειψης χρόνου:

1. Το δεύτερο partition τι είναι; NTFS, ext3; Είναι εκεί που είχες το Fedora;

2. Δοκίμασε με το LiveCD του Fedora 8 (όχι αυτό που κατέβασες). Αν κάνει boot, και δεις γραφικό περιβάλλον, θα τα καταφέρεις να το εγκαταστήσεις (λογικά).

3) Στο παραπάνω σχόλιο περιέγραψα τη διαδικασία σε περίπτωση που έχεις πρόβλημα πάλι και δεν βλέπεις γραφικά αλλά μαύρη οθόνη.

4) Δοκίμασε άλλη διανομή Linux. Γι' αυτό έχουμε τόσες πολλές. :)

Για τα partitions, χρειάζεσαι περίπου 15GB με format ext3 για την βασική κατάτμηση (αυτό που αποκαλούμε root partition και συμβολίζουμε ως "/") και μια swap περίπου 500MB-1GB. Και τα δύο τα φτιάχνεις μέσα από κάθε διανομή Linux - και το Fedora. Αν όμως το δεύτερο partition σου είναι NTFS, τότε το Fedora δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά (δεν υποστηρίζει NTFS). Αν όμως δεν θες να κρατήσεις τίποτε από το δεύτερο partition, τότε σε οποιαδήποτε διανομή επιλέξεις, στην εγκατάσταση, θα της λες να χρησιμοποιήσει το δεύτερο partition.

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Το δεύτερω partition είναι αφορμάριστο.Δεν θέλω να αλλάξω διανομή είχα fedora7 (πρώτα βήματα στο LINUX) και αυτά θέλω....

Εξάλλου είναι η πρώτη αγάπη και είναι συνεσθηματικό τώρα πια το θέμα.... :);):)

ΟΚ. Να το link για το Live CD με Gnome:
http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/8/Live/i686/Fedora-8-Live-i686.iso

Υπάρχει και με KDE, αλλά το KDE δεν είναι τόσο καλά υποστηριζόμενο στο Fedora.
Κατέβασε αυτό. Αυτό είναι Live CD, δηλαδή θα κάνεις boot σε ένα πλήρες γραφικό περιβάλλον. Εκεί τσέκαρε ότι δουλεύουν τα πάντα και κάνε κλικ στο install/εγκατάσταση.

Για την δημιουργία partitions, στα είπα στο προηγούμενο post. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 2: ένα για το root partition και ένα για το swap. Και τα δύο μπορείς να τα φτιάξεις (λογικά) στο αφορμάριστο. Δώσε π.χ. 1GB για το swap και όλα τ'άλλα για το root με mount point το /.

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

dimitris σε ευχαριστώ πολύ οι γνώσεις σου και η υπομονή σου με βοήθησαν αρκετά.Το έχω φτίαξέι..... και τώρα ποια δουλεύω με το fedora8 που "εγκατεστησα εγώ"