Internet σε suse 10.3 με dial up modem???

xristos444 | Σάβ, 02/09/2008 - 23:16 | 1' | 6

Άσχετος strikes again.Έχω το dial up SM 56 data fax modem της motorola το οποίο μέσω του

yast2>συσκευές δικτύου>modem>επισκόπηση ρυθμίσεων modem,φαίνεται ότι αναγνωρίζεται.

Βάζω provider username password και τηλ.Κατόπιν προσπαθώ με τον Kinternet να συνδεθώ και μου

βγάζει το μήνυμα:απέτυχε η σύνδεση λόγω του smpppd ή ότι δεν είμαι μέλος του group "dialout".

Προσπαθώ όπως θα έκανα στα windows.Από ότι φαίνεται όμως είναι λάθος τρόπος.Μήπως μπορεί να

βοηθήσει κάποιος?Υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχάριους με τις βασικές τουλάχιστον εργασίες που

πρέπει να γίνουν για να φέρουμε το λειτουργικό στα μέτρα μας?Ευχαριστώ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πήγαινε στο administration/users and groups και πρόσθεσε τον χρήστη xristos ( δηλαδή τον εαυτό σου) στο group dialout.
Το κάθε group έχει συγκεκριμένα δικαιώματα χρήσης της κάθε εφαρμογής και προφανώς εσύ σαν χρήστης δεν τα έχεις αυτά για να χρησιμοποιήσεις το modem.
Για το smpppd δεν ξέρω κάτι ώστε να μπορώ να σε βοηθήσω αν αυτό είναι το πρόβλημα του.
( μπορεί βέβαια να είναι το ίδιο με τα δικαιώματα .. δεν έχω suse και δεν θα ήθελα να σε παραπληροφορήσω. )

Στις λεπτομέρειες παραμέτρων του modem ειναι τικαρισμένο το "ενεργοποίηση του ελέγχου της συσκευής για μη-υπερχρήστες..."??
Άσχετο, κι εμένα τα ίδια μου έκανε (με DSL μόντεμ), νομίζω οτι το έλυσα βγάζοντας άλλα πακετάκια [μάλλον το KPPP (kdenetwork3-dialup)]

Πήγαινε στο administration/users and groups και πρόσθεσε τον χρήστη xristos ( δηλαδή τον εαυτό σου) στο group dialout.
Το κάθε group έχει συγκεκριμένα δικαιώματα χρήσης της κάθε εφαρμογής και προφανώς εσύ σαν χρήστης δεν τα έχεις αυτά για να χρησιμοποιήσεις το modem.
Για το smpppd δεν ξέρω κάτι ώστε να μπορώ να σε βοηθήσω αν αυτό είναι το πρόβλημα του.
( μπορεί βέβαια να είναι το ίδιο με τα δικαιώματα .. δεν έχω suse και δεν θα ήθελα να σε παραπληροφορήσω.)

Υπάρχω σαν χρήστης του dial group.
Στις λεπτομέρειες παραμέτρων του modem ειναι τικαρτισμένο το "ενεργοποίηση του ελέγχου της συσκευής για μη-υπερχρήστες..."??
Άσχετο, κι εμένα τα ίδια μου έκανε (με DSL μόντεμ), νομίζω οτι το έλυσα βγάζοντας άλλα πακετάκια [μάλλον το KPPP (kdenetwork3-dialup)]
Δυστυχώς και αυτό είναι οκ.Κάτι άλλο θα φταίει.Ευχαριστώ πολύ πάντως γιά την ανταπόκρισή σας.Καμιά άλλη ιδέα???

Εσωτερικό είναι;
Αν ναι, μπορεις να δώσεις

lspci 

ή

/sbin/lspci 

για να δεις ποιο chip φοράει το modem.
Επίσης μπορείς να τρέξεις το εργαλείο scanmodem (θα το βρεις και στο DVD του περιοδικού, φάκελος Magazine/Answers). Αυτό θα σκανάρει τον υπολογιστή, θα βρει το modem και θα σου πει τι chipset έχει και το αν υπάρχουν drivers. Αν υπάρχουν θα σου πει και που θα τους βρεις και πως θα τους εγκαταστήσεις.

Αν είναι εξωτερικό modem, δοκίμασε απευθείας με το wvdial.

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

dimitris]Εσωτερικό είναι;
Αν ναι, μπορεις να δώσεις

lspci 

ή

/sbin/lspci 

για να δεις ποιο chip φοράει το modem.
Επίσης μπορείς να τρέξεις το εργαλείο scanmodem (θα το βρεις και στο DVD του περιοδικού, φάκελος Magazine/Answers). Αυτό θα σκανάρει τον υπολογιστή, θα βρει το modem και θα σου πει τι chipset έχει και το αν υπάρχουν drivers. Αν υπάρχουν θα σου πει και που θα τους βρεις και πως θα τους εγκαταστήσεις.
Αν είναι εξωτερικό modem, δοκίμασε απευθείας με το wvdial.
--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Με το Ispci μου βγάζει: comand not found και με το /sbin/Ispci μου βγάζει:Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή καννντάλογος.

Δοκίμασα και το scanmodem με αυτες τις οδηγίες που βρήκα στo forum:

yoman, στο DVD του περιοδικού στο φάκελο
Magazine/Answers/ScanModem υπάρχει ένα αρχείο scanmodem.gz. Αντέγραψε στην
επιφάνεια εργασίας. Κάνε δεξί κλικ πάνω του και αποσυμπίεσέ το.
¶νοιξε ένα τερματικό/κονσόλα (πάτα ALT+F2 και γράψε terminal ή konsole) και στη
γραμμή εντολών δώσε:
cd ~/Desktop
./scanmodem

Το προγραμματάκι αυτό θα βρει το modem σου και θα σου δώσει πληροφορίες για το
chip του ΚΑΙ για το που θα βρεις drivers.

Πήρα την ίδια απάντηση:Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος.Α! το modem είναι εσωτερικό.Sorry για την ταλαιπωρία αλλά που θα πάει θα μάθω.

Καταρχήν τσέκαρες αν το modem σου είναι “κανονικό”
γιατί εάν είναι WinModem δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις... :(