οpenSUSE 10.3 ή 10.2;

zbatek | Παρ, 02/01/2008 - 01:36 | 2' | 7

Ρε παιδια κοντευω να τρελλαθω με τα opensuse 10.3...

Εκανα update σε καποια critical patches (κερνελ κτλ) ,προσθετοντας και καποια προγραμματα

που μου χρειαζοντουσαν και το συστημα τα ειδε ολα....

Διπλοπυρηνο πυρηνα (1700Mhz εκαστος) που τον βλεπει ως 700ρη...Applets που εμφανιζονται

οταν εχουν ορεξη στην μπαρα,ενω φαινονται οτι τρεχουν στο συστημα....

Konqueror που δεν λεει να φορτωσει τις φωτο jpg με ενα απλο κλικ....Μονο

αλλαζοντας το view mode και κανοντας reload...

Εφε Compiz, (ειδικα ο κυβος ) που δεν τρεχουν με τιποτα ουτε με παρακαλια....(δοκιμασα για λιγο

την sabayon και τα εφε πανε σφαιρα)....

Να ξαναγυρισω στο 10.2 η να ελπιζω σε μια βελτιωση η καμια λυση απο τους φιλους του φορουμ...???

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Υστερα απο ενα καλο ξενυχτι καταφερα τουλαχιστον να περασω οδηγους ατι και να κανω και
το compiz να δουλεψει χωρις να σερνετε (σχετικα) το pc ....
Τα applets και τα υπολοιπα εικονιδια στην μπαρα την τελευταια ωρα
φορτώνουν κανονικα (φτου μην τα ματιασω,μαλλον απειλες ηθελαν για να δουλεψουν)..
Οσο για τα υπολοιπα...ακομα το ψαχνω....Αν εχει κανεις καμια ιδεα ρε παιδια να βοηθησει
την κατασταση θα το εκτιμουσα.............

Η απάντηση ειναι: openSUSE 10.3

Σε εμένα δουλεύουν όλα αψογα...

Δεν έχω δοκιμάσει update με paches (μου την σπαει να ψαχνει), αλλα έχω πάντα το σύστημα ενημερωμένο μέσω του YaST (-->προσθαφαίρεση λογισμικού, με τα περισσότερα repositories ενεργοποιημένα απο τα community repositories)

Οσον αφορά το ΑΤΙ και Compiz στο SUSE κάνε μια επίσκεψη στο επίσημο forum του Compiz (www.opencompositing.com) στο ελληνικο section

Μια κριση ηταν και περασε....Συμφωνω,Open suse 10.3....
Τα εφε καταφερα να τα φτιαξω αν και οταν δινω glxinfo | grep rendering
μου βγαζει Xlib: extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".
direct rendering: No
Τωρα πως λειτουργει το 3d δεν ξερω......
Το θεμα με τα plug tou konqueror μενει να λυσω και τελος....
Καμια συμβουλη???
Teddy σε τι pc τρεχεις το opensuse?

64μπιτο μονοπυρηνο ΑΜD, 2gb RAM, με μπολικους σκληρούς και nVidia 8500gt. (και canon εκτυπωτή αν σε ενδιαφέρει)

Για τον konqueror δεν ξερω και πολλα, τον αποφεύγω, οσο μπορώ δουλεύω με thunar και mozilla. Πάντως δεν πρέπει να είναι δύσκολο να φτιάξεις τον konqueror ψάξτο λιγο...

Για την ATI δες εδώ http://forum.compiz-fusion.org/showthread.php?t=6008 και επίσης βεβαιώσου οτι έχεις την τελευταία έκδοση του Compiz (εγώ έχω την 0.6.9)

Οκ φιλε ....σ'ευχαριστω για την βοηθεια....Το link που εστειλες ηταν παρα πολυ καλο....
οσο για τον konqueror θα συνεχισω να το ψαχνω....
Σ'ευχαριστω και παλι.........

Άν δοκίμαζες να κάνεις επανεγκατάσταση του konqueror απο το yast?
Ίσως αν διέγραφες και τον κρυφό φάκελο απο το home;
Απλά ιδέες δίνω - δεν ξέρω. Εγώ με το Suse πήρα διαζύγιο στην έκδοση 10.2 που ήταν καταστοφή.

Νικόλαος

Ολα οκ......Καποιες ρυθμισεις ηθελε στο kde file associations..........

Thanx σε οσους ασχοληθηκαν.....