Αόρατος δείκτης ποντικιού σε open suse 10.3

xristos444 | Κυρ, 01/27/2008 - 03:22 | 1' | 8

Χαιρετώ την παρέα του linuxformat.Είμαι νέο μέλος και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις.Κατά την εγκατάσταση

του open suse 10.3(το πήρα απ το dvd του τεύχους 18) ο δείκτης φαινόταν κανονικά.Μετά το reboot όμως

έγινε αόρατος.Δηλαδή κουνώντας το mouse μπορώ να επιλέξω ότι θέλω επειδή βλέπω το περίγραμμα στις

συντομεύσεις και την αλλαγή χρωμάτων στην task bar χωρίς να βλέπω τον δείκτη.Αριστερό και δεξί κλίκ

δουλεύουν κανονικά.Μήπως φταιει η καρτα γραφικών?Το σύστημά μου αποτελείται απο:intel core 2 duo 6600

στα 2.40G,motherboard ms-7235,κάρτα γραφικών nvidia geforce 7300 GS 256mb,σκληρός δίσκος 250G ide sata2

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αυτό το είχα ξαναδεί παλιότερα στο Fedora και τότε ήταν πρόβλημα του Χ server (το πρόγραμμα που είναι υπεύθυνο για τα γραφικά παράθυρα στο Linux).

Α, το ξέχασα! Η πιο απλή (αλλά όχι μόνιμη) λύση για το πρόβλημα σου, είναι να τροποποιήσεις το /etc/X11/xorg.conf ώστε να μην χρησιμοποιεί τον nv driver αλλά τον vesa.

Πάτα Ctrl+Alt+F1 και στη γραμμή εντολών συνδέσου ως root. Γράψε μετά

nano /etc/X11/xorg.conf

Πρέπει να βρεις τη γραμμή

Driver "nv"

και να την μετατρέψεις σε

Driver "vesa"

Μετά σώσε και κάνε reboot.

Πρώτη φορά εγκαθιστώ linux και δεν έχω ιδέα.Αν κατάλαβα καλά μετα το CTRL+ALT+F1 στη γραμμή εντολών γράφω root
και μου ζητάει το συνθηματικό.Εκει γράφω αυτό που είχα βάλει στην εγκατάσταση σαν υπερχρήστης.Με καλοσορίζει και μετά του γράφω nano /etc/X11/xorg.conf.Η απάντηση είναι No such file or directory.Έχω κάνει κάτι λάθος η φταίει κάτι άλλο?Α,πως βγαίνω πάλι στην επιφάνεια εργασίας?Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση και την υπομονή.

Mάλλον δεν το γράφεις σωστά (ή έχει αλλάξει η τοποθεσία του xorg.conf στο SUSE).

Εγώ στην κονσόλα δίνω ακριβώς αυτό (κάντο copy/paste) και δουλεύει:

nano /etc/X11/xorg.conf

Δοκίμασέ το. Εναλλακτικά πήγαινε
cd /etc
cd X11
ls

βλέπεις αρχείο xorg.conf;

Δεν έχω κάνει καμία απολύτως αλλαγή απο τότε που το εγκατέστησα γιατί δεν έχω δείκτη και καθολου γνώσεις.¨Οταν δίνω την εντολή nano /etc/X11/xorg.conf μου γράφει ακριβώς αυτό -bash:nano:comand not found.Κάτι παρόμοιο γράφει και με τα εναλλακτικά.Αρχείο xorg.conf δεν είδα πουθενά.

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος please.Η έστω να μου πει εάν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για να το
απεγκαταστήσω και να δοκιμάσω μια άλλη διανομή.

Sorry. Ξεχασα οτι δεν υπαρχει nano στο SUSE. Δοκιμασε με
su
vim /etc/X11/xorg.conf

Εκει πηγαινε με τα πληκτρα-βελακια στο Section "Device" και θα δεις απο κατω μια γραμμη

Driver "nv"

Πατα το πληκτρο Insert και αλλαξε τη γραμμη σε

Driver "vesa"

Μετα πατα Escape και πατα προσεκτικα τα εξης: Shift + πληκτρο-ερωτηματικο ωστε να τυπωσει την ανω-κατω τελεια. Ακολουθως πατα το πληκτρο w και το πληκτρο q. Δηλαδη θα πρεπει να δεις να τυπωνονται κατω αριστερα τα εξης

:wq

Μετα κανε reboot.