Ubuntu 7.10 και ATi HD2400Pro

apkoutsou | Σάβ, 01/26/2008 - 16:53 | 3' | 17

Καλησπέρα στην παρέα!

Χθες αγόρασα την ATi HD2400Pro σαν μια μικρή αναβάθμιση για το PC μου, καθώς η προηγούμενη κάρτα απέκτησε μια μέρα ένα χαλασμένο ανεμιστηράκι και "χάλαγε" τον κόσμο από την φασαρία!

Η κάρτα αυτή είναι AGP (η μονοδική που βρήκα στο ΠΛΑΙΣΙΟ) x8, αλλά η μητρική μου υποστηρίζει AGP x4 (ναι, ναι... τόσο παλιό είναι το μηχάνημα), το οποίο βέβαια δεν είναι πρόβλημα, αφού όλες οι συσκευές υποχρονίζονται (ο υπερχρονισμός είναι το δύσκολο... ;-) ).

Όμως η διανομή δεν φαίνεται καν να την αναγνωρίζει, αφού:

  • μου βγάζει μήνυμα ότι δεν χρειάζομαι restricted drivers για το μηχάνημά μου, αν και από όσο ξέρω οι drivers της ΑΤi είναι restricted
  • δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω Compiz και σία...

Κατέβασα τους πρόσφατους drivers από το site της ATi, τους εγκατέστησα, αλλά την στιγμή που φορτώνει ο x server μαυρίζει η οθόνη και δεν δείχνει τπτ!!! Ακολούθησα τις οδηγίες για απεγκατάσταση (aticonfig --initial -f), αλλά μάταια, οπότε έκανα format και reinstall...

Επίσης είναι πρώτη ATi κάρτα που αγοράζω και παρατήρησα ότι δεν μου εμφανίζει τον τύπο και τα χαρακτηριστικά της κάρτας γραφικών κατά την εκκίνηση του υπολογιστή, οπότε δεν ξέρω να αυτό είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά...

Όποιος μπορεί να βοήθησει ας μου απαντήσει εδώ...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλησπέρα!
Μπορείς να περιγράψεις συνοπτικά τι διαδικασία ακουλούθησες? Επίσης χρήσιμο θα ήταν κάποιο log (syslog, Xorg.0.log...). Μπορείς να μας δείξεις το xorg.conf? Πιθανώς κάτι φταίει εκεί... Ο kernel δεν έχει τη δυνατότητα να αναγνωρίσει αυτή τη κάρτα (όχι ακόμη τουλάχιστον). Είναι απολύτως φυσιολογικό. Λείπει το κατάλληλο module. Εγώ έχω την HD2600XT AGP και δουλέυει με το fglrx. Αλλά compiz μη περιμένεις να δουλέψει...Μέχρι στιγμής εγώ δεν τα κατάφερα.

Δυστυχως τα logs δεν τα έχω, αφού αναγκάστηκα να κάνω reinstall και format! Και τώρα με αυτά που μου λες δεν νομίζω να προσπαθήσω και να χάσω πάλι την εγκατάσταση...!!! Πάντως θυμάμαι να με συμβουλεύει η εγκατάσταση των drivers να εγκαταστήσω το fglrx!

Τα βήματα που ακολούθησα ήταν απλά: 1) κατέβασα το .run αρχείο από το site της ΑΤi, και 2) το εκτέλεσα ως υπερχρήστης για να εγκατασταθεί... Οπότε δεν μπορώ να πω ότι υπήρχε κάτι ιδιαίτερο στην διαδικασία.

Δεν φανταζόμουν πάντως ότι δεν θα υποστηριζόταν πλήρως από το Linux...! Τότε τι νόημα έχουν οι drivers που διαθέτει η ATi?? Τώρα αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να έχω 3D επιτάχυνση ή και τι άλλο, διότι αυτό κυρίως με ενδιαφέρει?

apkoutsou, ποιους drivers (αριθμός έκδοσης) κατέβασες;

mitsaras77, οι νεότερες ATi χρειάζονται το Xgl για 3D εφέ με το Compiz Fusion και οχι το AIGLX που έχει το Ubuntu.

Για προσπάθησε να δείς εδώ http://foss.ntua.gr/wiki/index.php/Ubuntu_7.10_/_Official_ATI_drivers_/_Compiz-fusion πως γίνεται. Είναι στα ελληνικά!! Με λίγο google μπορείς να βρεις πολλά περισσότερα. Εγω δεν γράφω τι έκανα γιατί δεν έχω Ubuntu οπότε μπορεί να παραλείψω κάποιο βήμα που να χρειάζεται στο Ubuntu. Σε γραφικό περιβάλλον θα έχεις 3D, απλώς Compiz δεν ξέρω αν θα έχεις.

mitsara777, ακολοθώ τις οδηγίες, αλλά δεν μπορώ να τις ολοκληρώσω! συγκεκριμένα κολλάω στην εντολή

`sudo module-assistant build,install fglrx -f`

το οποίο μου βγάζει ένα μήνυμα ότι κράτησε log, αλλά το logfile έχει μέσα το ίδιο μηνυμα (!!!)...

Πραγματικά δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο περίπλοκο...

Επεξεργασία:

Βρήκα και τις οδηγίες από το site της Ubuntu, αλλά και πάλι δεν είχαν αποτέλεσμα! Θα ξανακάνω τις διαδικασίες αν είναι και θα postάρω εδώ τα περιεχόμενα του xorg.conf μήπως και θέλει μια απλή ρύθμιση από εκεί...

Για κάνε το εξής
Στην κονσόλα γράψε:
sudo module-assistant(χωρίς κόμματα και άλλες εντολές) και κάνε update kai prepare μέσα από το γραφικό περιβάλλον του module-assistant. Καπου εδώ μπορεί να σου ζητήσει να εγκαταστήσει διάφορα πακέτα. Δέξου το. Πάντα μέσα από το γραφικό περιβάλλον, ύστερα επιλέγεις select και πηγαίνοντας πάνω κάτω βρίσκεις και επιλέγεις το fglrx-kernel πατώντας space. Πατάς οκ και μετά build. Αφου το χτίσει το πακέτο θα σου προτείνει να το εγκαταστήσει. Δέξου το. Μόλις τελειωσεις βγαίνεις απο το module-assistant, δίνεις στην κονσόλα: sudo aticonfig --initial --input=/etc/X11/xorg.conf
και μετά κάνεις reboot.

Τι σου λέει? Γιατί δεν μπορεί να το χτίσει?
Κανε paste εδώ τα μυνήματα...

Χρησιμοποίησα και το Envy tool, το οποίο έκανε κανονικά την εγκατάσταση χωρίς επιστροφή μηνύματος σφάλματος και το άφησα να ρυθμίσει μόνο του το xorg.conf και πάλι τα ίδια...Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι στις ρυθμίσεις του xorg.conf...!!

Πάντως έδω είναι τα αποτελέσματα της εντολής sudo module-assistant:

Starting the Dialog UI...

Updated infos about 86 packages

Getting source for kernel version: 2.6.22-14-generic

Kernel headers available in /usr/src/linux

Creating symlink...

Couldn't create the /usr/src/linux symlink!

apt-get install build-essential

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε

Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων

Reading state information... Ολοκληρώθηκε

το build-essential είναι ήδη η τελευταία έκδοση.

0 αναβαθμίστηκαν, 0 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 0 δεν αναβαθμίζονται.

Done!

Press Return to continue...

unpack

The source tarball could not be found!

Package fglrx-kernel-source not installed?

Running "m-a -f get fglrx-kernel-source" may help.

"/usr/share/modass/packages/fglrx-kernel-source" build KVERS=2.6.22-14-generic KSRC=/usr/src/linux-headers-2.6.22-14-generic KDREV=2.6.22-14.47 kdist_image

find: /usr/src/modules: No such file or directory

Και το μήνυμα του logfile είναι:

Build log starting, file: /var/cache/modass/fglrx-kernel-source.buildlog.2.6.22-14-generic.1201439462

Date: Sun, 27 Jan 2008 15:11:02 +0200

edit1: δηλαδή το logfile με παραπέμπει στο ίδιο το logfile !?!?!?!

Μπορείς να βγάλεις άκρη?

edit2: μπορείς να ποστάρεις τις ρυθμίσεις του xorg.conf εδώ να δω μήπως κάτι γράφω λάθος ή δεν γράφω κάτι που πρέπει...?

Υπάρχουν δύο λάθη:
1) δεν μπορεί να δημιουργηθεί symlink μεταξύ πακέτων source και headers του kernel.
Για να το λύσεις αυτό, άνοιξε το synaptic και βρες τα πακέτα source και header που υπάρχουν. Απεγκατέστησε τα! Θα τα εγκαταστήσει αργότερα το module-assistant από μόνο του.
2) Λείπει το tar file του fglrx που θα έπρεπε να βρισκόταν στο directory /usr/src. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει εγκατασταθεί σωστά το πακέτο fglrx-kernel-source. Αυτό θα έπρεπε να είχε δημιουγηθεί, υπό τη μορφή deb αρχείου, με την εντολή που είχες δώσει (την είχες δώσει έτσι?) μαζί με μερικά άλλα: sudo ./ati-driver-installer-8-01-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/7.10
Αυτή την εντολή την δίνεις στο directory που έχεις κατεβάσει το αρχείο ati-driver-installer-8-01-x86.x86_64.run
Αφού τη δώσεις μετά δίνεις στο ίδιο directory: sudo dpkg -i *.deb, για να εγκατασταθούν όλα τα πακέτα. Και ύστερα ακουλουθείς τα βήματα του module-assistant και τα λοιπα, όπως τα περιέγραψα πριν

Α, ξέχασα το xorg.conf το δικό μου:

Section "Files"
FontPath "/usr/share/fonts/X11/misc"
#FontPath "/usr/share/fonts/X11/cyrillic"
FontPath "/usr/share/fonts/X11/100dpi/:unscaled"
FontPath "/usr/share/fonts/X11/75dpi/:unscaled"
FontPath "/usr/share/fonts/X11/Type1"
FontPath "/usr/share/fonts/X11/100dpi"
FontPath "/usr/share/fonts/X11/75dpi"
# path to defoma fonts
FontPath "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,gr"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Protocol" "ImPS/2"
Option "Emulate3Buttons" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier "ATI RADEON HD 2600 XT AGP"
Driver "fglrx"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "SAMTRON"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "ATI RADEON HD 2600 XT AGP"
Monitor "SAMTRON"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 1
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 4
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 8
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 15
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 16
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
Screen "Default Screen"
InputDevice "Generic Keyboard"
InputDevice "Configured Mouse"
EndSection

Section "DRI"
Mode 0666
EndSection

Τα είχα κάνει όλα (όπως τα έλεγε και στο lin), αλλά μάλλον κάπου κάτι στράβωσε...Μόνο που είχα δώσει Ubuntu/gutsy αντί Ubuntu/7.10! (αν και δεν νομίζω ότι έχει σημασία...)

Κοίτα, έχω επανεγκαταστήσει τη διανομή για να αρχικοποιήσω τις ρυθμίσεις και τα πακέτα και σε 5 λεπτά εγκαθίστανται και οι ενημερώσεις (αυτή την φορά όμως χωρίς proposed και backports, μήπως και φταίει κάτι από εκεί) καθ θα ξανακάνω την διαδικασία από την αρχή και θα ποστάρω εδώ τα αποτελέσματα... Σκέφτιμαι να χρησιμοποιήσω το Envy Tool που αυτοματοποιεί την εγκατάσταση και από ότι έβλεπα στο τερματικό που άνοιξε προχωρούσε στα ίδια βήματα, ενώ έκανε παράλληλα και ελέγχους για εξαρτήσεις και ορθότητα των πακέτων, οπότε νεώτερα λίγο πιο αργά...

Λοιπόν δεν λέει με τπτ να δουλέψει...Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια αύριο γιατί έχω κουραστεί πολύ. Αυτά θα είναι τα βήματα, οπότε αν υπάρχει κάποια συμβουλή, διόρθωση κτλ πείτε μου:

 

$ sudo ./ati-driver-installer-8-01-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/gutsy


$ sudo dkpg -i *.deb

$ sudo module-assistant

και μετά με την σειρά: prepare, update, list, επιλέγω fglrx-kernel, build, install

$ sudo aticonfig --initial --input=/etc/X11/xorg.conf

και reboot!

Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα κατ' ευχή...

mitsaras77, μέχρι τον περασμένο Αυγουστο απ'οσο θυμάμαι υποστηριζόταν το Xgl στο Debian Sid.

Χρήσιμα links με tutorials:
http://damr.net/blog/2007/09/17/howto-xgl-compiz-fusion-en-ati-radeon-xpress-200m-32mb-en-debian-unstable/
http://www.fredforfaen.com/?p=13
http://osrevolution.wordpress.com/2007/06/29/compiz-fusion-git-debian-unofficial-os-revolution-repository/

Δυστυχώς, τζίφος...Δεν μπορεί με τίποτα να εγκατασταθεί και δεν καταλαβαίνω το γιατί...?!?!?!