Θέμα GRUB

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 3'

Καλησπέρα! Είμαι νεοφερμένος και εγώ και θα ήθελα τη συμβουλή σας σε κάποια θέματα. Στον υπολογιστή έχω δύο δίσκους όπου στον έναν έχω τα Win και στον άλλον είχα βάλει πριν λίγο καιρό το UBUNTU 7.10. Αφού αποφάσισα πρόσφατα να βάλω και openSUSE 10.3 (στον ίδιο δίσκο με το Ubuntu) έχω το εξής θέμα: φορτώνει μια χαρά o GRUB που εγκατέστησε το SUSE όπου μου βγαίνουν οι επιλογές 1.openSUSE 2.Ubuntu kernel 3.Win 1 κτλ κτλ....Όταν διαλέγω να μπει στο SUSE όλα οκ. Αν όμως διαλέξω να μπει στο UBUNTU (δηλ την επιλογή 2.UBUNTU kernel), με μεταφέρει στον GRUB που είχε βάλει το UBUNTU και απο κει ξαναδιαλέγω αν θα θέλω να μπω σε Win ή UBUNTU. Με λίγα λόγια (όπως υποψιάζομαι δηλ) έχω 2 GRUB απλά ο ένας (που μπήκε απο το SUSE) με πετάει στον άλλο (που προυπήρχε του SUSE ήδη απο την εγκατάσταση του UBUNTU). Θα ήθελα να μου πείτε αν γίνεται ,και με ποιό τρόπο, να μου φορτώνει μια οθόνη μόνο GRUB όπου εκεί να υπάρχουν όλα τα λειτουργικά που είναι διαθέσιμα και να μην υπάρχουν στυλ υπομενού όπως τώρα. Επειδή όπως προανάφερα είμαι αρχάριος, θα το εκτιμούσα αν στην απάντησή σας ήσασταν αναλυτικοί.

Ευχαριστώ!

Αν και δε νομίζω να παίζει ρόλο, αναφέρω ότι ο GRUB είναι εγκατεστημένος στον δίσκο με τα Win (hd0)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)