Συντομευσεις εφαρμογων

sonny | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 1' | 14

Εχω τη διανομή Mandriva one 2007 apo to lf τευχος 12 απίστευτη διανομή γι' αυτούς που ασχολούντε πρώτη φορά με Linux.

Εκανα Install τον opera prm file (opera-9.10-20061214.6-shared-qt.i386-en.rpm0

cd Desktop/

su

Password:

rpm -i opera-9.10-20061214.6-shared-qt.i386-en.rpm

Ολα καλά κ ωραία μέχρι εδώ στο kde μου δεν βλέπω τον Opera οταν ανοίγω Konsole και δείνω opera ανοίγει ο OPera k ολα μια χαρά βλέπω σελλίδες τα πάντα πώς μπορώ να τον βλέπω κ στο kde μου για το κάνω sortcut στο desktop μου γιατι τώρα για να τον ανοίξω? μόνο απο κονσόλα.

Αυτά τα λίγα απο μένα

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Στην κονσόλα, γράψε:
whereis opera

θα σου απαντήσει κάτι που θα μοιάζει με αυτό:

opera: /usr/bin/opera

Μας ενδιαφέρει το κομμάτι που λέει /usr/bin/opera ή κάτι παρόμοιο αλλά που περιέχει bin (=binary=εκτελέσιμο). Αν π.χ. λέει /usr/bin/opera  τότε εσύ δίνεις την παρακάτω εντολή (αντικαθιστώντας ανάλογα):

ln -s /usr/bin/opera ~/Desktop

Τώρα έχει δημιουργηθεί ένα link στο Desktop. Τέλος.

Υπάρχει κι άλλος τρόπος πιο ωραίος για να το βάλεις σε μενού του KDE, αν σε ενδιαφέρει πες να στο βρω.

Το έκανα ολα O.K.

Με ενδιαφέρει κ ο πιο ωραίος τρόπος αν μπορείς να τον βρείς...

Καλά που είσαι κι εσύ k μας εξηγείς

Το έκανα Πολύ καλό Thanx!!!!!!!!

Εχω Opera 9.10 μπορείς να μου δώσεις και τις εντολές

για Installation of java Plug-in.

στον Mozilla βλέπω java στον Opera οχι...

Εισαι Master RESPECT

ΣΤΟ MANDRIVA ONE 2007 ΜΕ KDE  ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ "ΤΡΕΧΩ" ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΕΡΜΑΤΙΚΟ?Ή ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ?

Μπορεί να μην κατάλαβα καλά. Υπάρχει και τρόπος να το βάλεις κατευθείαν στο K μενού. Κάνε δεξί κλικ στο K Menu και στο διάλογο επέλεξε το Edit (ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι ακριβώς). Θα εμφανιστεί ένας νέος διάλογος με τις εγκατεστημένες εφαρμογές στο Menu όπου μπορείς πολύ εύκολα να εγκαταστήσεις όποια θες. Επιλέγεις εικονίδιο, γράφεις την εντολή εκτέλεσης, κλπ.

Αν έχεις πρόβλημα, πες να το δούμε από κοντά. Τα έγραψα πολύ γενικά γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς πως γίνεται. Sorry!

καλησπερα στο forum.εγκατεστησα απο το cd του περιοδικου το προγραμμα pari,καθως και το geogebra αλλα δεν ξερω που!δεν υπαρχει συντομευση στην επιφανεια εργασιας.εχω το mandriva2007.1.πως μπορω να τα τρεξω;με εκτιμηση ιοαννις.

Ο καλύτερος τρόπος είναι να τα ψάχνεις με search και θα βρεις εκτελέσημα.Έτσι θα καταλάβεις και που ακριβώς γίνεται εγκατάσταση και αν θέλεις μπορείς μέσω του menu editor να τα βάλεις στο menu για να έχεις πιο γρήγορη πρόσβαση...

Έχω εγκαταστήσει το Pingus (από το συνοδευτικό CD) αλλά δεν το τρέχει από τον Konqueror, μόνο μέσω του τερματικού, ενώ δεν μπορώ να φτιάξω μια συντόμεσυη για αυτό στο KDE Menu...

Πώς μπορώ να φτιάξω την συντόμευση ώστε να εκκινεί το παιχνίδι??

Για να βάλεις μια εφαρμογή στο menu άνοιξε το ΚDE menu editor (system- confuguration-menu editor). Επέλεξε στη συνέχεια το υπο-μενου στο οποιο θες να μπει η εφαρμογή σου και απο το Menu file του menu editor επέλεξε new item (ή control -n)

Στο πεδίο που θα εμφανιστεί γράψε pingus πχ και στη συνέχεια γράφεις την εντολή που δίνεις από την κονσόλα στο πεδίο command. Αν θες μπορείς να προσθέσεις σχόλια ή εικονίδιο κλικάροντας πανω στο εικονίδιο κενού εγγραφου που εμεφανίζεται.

Αντίστοιχα, με δεξι κλικ στο Desktop και create new - link to application, μπορεις να προσθεσεις συντομευση στην επιφανεια εργασιας οποιασδήποτε εντολής της κονσόλας. Κι εδώ υποχρεωτικά συμπληρώνεις το όνομα της εφαρμογής και την command.

Ένας ακόμα τρόπος:

Πάτα ALT+F2 και γράψε

kwrite

στο νέο παράθυρο που θα εμφανιστεί κάνε copy/paste τα εξής:

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name=Pingus
GenericName[de]=Lemmings-Clone
GenericName[el]=Παιχνίδι αλά Lemmings
Exec=pingus %u
Terminal=false
Icon=pingus
Type=Application
MimeType=text/html

Πρόσεξε μόνο το Exec=pingus %u πρέπει να δείχνει με το path προς το εκτελέσιμο του pingus που έχεις εγκαταστήσει.

Δώσε
which pingus

για να δεις που έχει εγκατασταθεί και βάλε αυτό το path στη γραμμή Exec.

Σώσε το αρχείο στην επιφάνεια εργασίας ως pingus.desktop  και θα έχεις ένα όμορφο εικονίδιο στο desktop σου.

Το ίδιο πράγμα μπορείς να κάνεις για κάθε εφαρμογή αλλάζοντας τα στοιχεία.

Εντάξει, το βρήκα...

Ήθελε %u στο command και να ορίσω working path στις επιλογές του KDE Menu Editor...
apkoutsou2007-6-21 12:49:18

dimitris]Στην κονσόλα, γράψε:
whereis opera

θα σου απαντήσει κάτι που θα μοιάζει με αυτό:

opera: /usr/bin/opera

Μας ενδιαφέρει το κομμάτι που λέει /usr/bin/opera ή κάτι παρόμοιο αλλά που περιέχει bin (=binary=εκτελέσιμο). Αν π.χ. λέει /usr/bin/opera  τότε εσύ δίνεις την παρακάτω εντολή (αντικαθιστώντας ανάλογα):

ln -s /usr/bin/opera ~/Desktop

Τώρα έχει δημιουργηθεί ένα link στο Desktop. Τέλος.

Σε εξελληνισμενο περιβαλλον δεν δουλευει.Τι θα βαλω αντί για Desktop?Επιφάνεια Εργασίας δεν του αρεσει.

Δοκίμασε όπου Desktop το:

Επιφάνεια\ Εργασίας

(η κάθετος δηλώνει κενό)

Σε κάθε περίπτωση: Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας >> Δημιουργία εκκινητη και στο παράθυρο που ανοίγει δίνεις την διαδρομή του προγράμματος και τα λοιπά στοιχεάι που θες...

Ευχαριστω!Βεβαια υπαρχει και το tab complete...το οποιο ειχα ξεχασει.