Πρόβλημα εγκατάστασης Opensuse 10.3

frako17 | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 2' | 13

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!¨


Μετά από 21 χρόνια ενασχόλησης με τα pc είπα να ασχοληθώ και με το linux. (κάλιο αργά παρά ποτέ)


Η πρώτη επαφή δεν ήταν απ' ότι φαίνεται και η καλύτερη δυνατή. Κατέβασα το live cd kde από το επίσημο site με download manager και το 'εκαψα' σε cd.


Ξεκινώντας την εγκατάσταση και φτάνοντας στην πράσινη οθόνη της εγκατάστασης  κολλούσε εκεί!! Το έψαξα λίγο με τις φτωχές μου γνώσεις και είδα ότι σταματούσε στο φόρτωμα ενός driver του sata_nv???? Με μία εντολή που δεν θυμάμαι τώρα του είπα να μην τους φορτώσει και μετά όλα καλά μέχρι που έφτασε σε ένα σημείο η εγκατάσταση που μου έλεγε ότι δεν μπορεί να βρει κανέναν σκληρό δίσκο ενώ έχω 3 !!!!


Το σύστημά μου τρέχει με AMD64 X2 3200 me 2 GB memory και κάρτα γραφικών asus 8600gt 512.


Εάν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για αρχή κατέβασε το Ubuntu ή το Linux Mint , ή αν θες KDE Kubuntu ή PCLinuxOS. Είναι σαφώς φιλικότερα για νέο χρήστη Linux.

otttx33]Για αρχή κατέβασε το Ubuntu ή το Linux Mint , ή αν θες KDE Kubuntu ή PCLinuxOS. Είναι σαφώς φιλικότερα για νέο χρήστη Linux.

Μην νομίζεις ότι δεν το δοκίμασα!!!
Τα ίδια μου κάνει και αυτό και χειρότερα. Μου βγάζει μαύρη οθόνη που γραφει kernel alive και δεν κάνει τίποτε άλλο.!!!!!!!!!
Το έχω αφήσει 1 ώρα + χωρίς αποτέλεσμα.

Τέσπα..Ευχαριστώ πάντως

εαν κατεβασες τις 64bit εκδοσεις, δοκιμασε τις 32. καθονται καλυτερα.

σαν live cd τρεχουν κανονικα?

alfisti]εαν κατεβασες τις 64bit εκδοσεις, δοκιμασε τις 32. καθονται καλυτερα.

σαν live cd τρεχουν κανονικα?

Καταρχάς πολύ καλό το link σου με τα pitbull. Έχω και εγώ ένα και είναι απίστευτα!!!!!!!!!!!!!!!!

Στο θέμα μας τώρα, μα νομίζω πως και οι δύο εκδόσεις είναι live cd.
Τις κατέβασα από http://www.ubuntu.com/getubuntu/download και από http://software.opensuse.org/
frako172007-12-10 19:18:58

Έβαλα το opensuse 10.3 live cd στο laptop (hp Pavilion centrino duo 1.8, 1 gb ram, ge force 7600) και το έτρεξε νεράκι!!!!!
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εκεί έχω μικρό σκληρό (80άρι με 40 ελέυθερα) και η σύνδεση με το router είναι ασύρματη.
Κατεβάζω τώρα και το ubuntu 7.10 μήπως είναι πιο πολύ στα μέτρα μου!!!

Θα δείξει.......

εκτος θεματος: σκεφτηκα να στο στειλω PM, αλλα .... γιατι?
τα λατρευω. ειναι απιθανα. παμε λοιπον
http://www.pitbull-club.gr/mainsite/index.php

εντος θεματος: αθανατο ubuntu.
δοκιμασε το λοιπον και τα λεμε για ολα μαζι

Λοιπό, από εδώ το έφερα από εκεί το έφερα τελικά το μόνο που μου "κάθησε" καλά ήταν να βάλω τα ubuntu μεσω virtul mashine 2007 πάνω σε ........vista!!!!!
Το ξέρω μην βαράτε όλοι μαζί αλλά τουλάχιστον θα μπορέσω να τα δω λιγάκι!!

frako, δοκίμασε το εξής. Πάρε το Knoppel 0.8 και κάνε boot με την τρίτη επιλογή (failsafe) ή κάτι τέτοιο. Σε όσα PC είχα που αρνιόντουσαν τον Tux, το Knoppel με τη συγκεκριμένη επιλογή (που μεταφράζεται σε μια σειρά από noacpi, nolapic, nousb, nonothing, nome, noyou, κλπ στα boot options) δούλεψε άνετα. Μετά βγάζεις μία προς μία τις παραμέτρους και κάνεις reboot μέχρι να φτάσει στο ελάχιστο λειτουργικό υποσύνολο (ΕΛΥ, όπως ΕΚΠ ή ΜΚΔ)...

dimitris]frako, δοκίμασε το εξής. Πάρε το Knoppel 0.8 και κάνε boot με την τρίτη επιλογή (failsafe) ή κάτι τέτοιο. Σε όσα PC είχα που αρνιόντουσαν τον Tux, το Knoppel με τη συγκεκριμένη επιλογή (που μεταφράζεται σε μια σειρά από noacpi, nolapic, nousb, nonothing, nome, noyou, κλπ στα boot options) δούλεψε άνετα. Μετά βγάζεις μία προς μία τις παραμέτρους και κάνεις reboot μέχρι να φτάσει στο ελάχιστο λειτουργικό υποσύνολο (ΕΛΥ, όπως ΕΚΠ ή ΜΚΔ)...

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω και αυτό μιας και από ότι φαίνεται ούτε μέσω ubuntu με virtula mashine γίνεται τίποτα. (έχει κολλήσει εδώ και 3 τέταρτα στο 6% στο σημείο " επιλέξτε και εγκαταστήστε λογισμικό"...please wait...!!!!!!!!!!!!!!!

Τώρα, να σου πω ότι καταλαβαίνω τα ΕΛΥ, ΕΚΠ, ΜΚΔ που μου γραφεις...θα σου πώ ψέματα αλλά για να το λες εσύ σωστό πρέπει να είναι!!!

καιρος να μαθεις τον dimitri:

Ελαχιστο Κοινο Πολαπλασιο
Μεγιστος Κοινος Διαιρετης

alfisti]καιρος να μαθεις τον dimitri:

Ελαχιστο Κοινο Πολαπλασιο
Μεγιστος Κοινος Διαιρετης

Δεν ξέρω ίσως είναι και η ηλικία και δεν έχω πια κουράγιο για τέτοια πράγματα. Δεν μπορώ να τα εγκαταστήσω με τίποτα. Ακόμα και στο virtual machine ενώ πήγε η εγκατάσταση μέχρι τέλος, στο boot κολλάει το σύμπαν!!!
Μου φαίνεται είναι πιο εύκολο να εκπαιδεύεις 10 pitbull μαζί παρά να εγκαταστήσεις linux.

θα διαφωνησω καθετα και οριζοντια και ας ακουνε με την πρωτη οτι τους λες.

εχω εγκαταστησει τα παντα και πολυ λιγες φορες ειχα προβλημα (και παντα στο τελος νικησα εγω.)

θα επανελθω μετα απο λιγη σκεψη

ερωτηση κ απορια: με το knoppel δοκιμασες η μεγαλωσες τοσο πολυ?

(παντως μου κανει εντυπωση να εχεις προβλημα με τοσες διανομες)
alfisti2007-12-12 20:49:38

Τι μητρική έχεις; Αυτό φαίνεται να ειναι πρόβλημα του controller της μητρικής
Δοκιμασε να ξεκινήσεις την εγκατάσταση των SUSE με την επιλογή "pci=nomsi".