εγκατασταση suse-συνυπαρξη με τα windows

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 1' | 9

 Kαλησπερα παιδια.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Ασχολουμαι για πρωτη φορα με LINUX και με τη διανομη αυτη και εχω μερικα προβληματα.Θελω να κανω εγκατασταση της 10.3 σε φορητο που ηδη εχει τα windows,format δεν μπορω να κανω μιας που δουλευω με αυτον,τουλαχιστον μεχρι να αποκτησω μια εξοικειωση με τη suse.Ηθελα λοιπον να εγκαταστησω τη 10.3 στον εξωτερικο σλκηρο,οσο δοκιμασα δεν καταφερα να επιλεξω σε ποιον σκληρο.Μπορει καποιος να βοηθησει...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

κατ αρχας μια διευκρινηση: δεν εχεις χωρο (10 gb ειναι καλα για αρχη), για συνυπαρξη και των δυο λειτουργικων στον ιδιο δισκο?

αυτο το λεω γιατι η εγκατασταση σε εξωτερικο σκληρο, ισως παρουσιασει προβλημα με τον grub (τον boot manager), τον οποιο μετα θα πρεπει να διορθωσεις μονος σου, αλλαζοντας καποιες εγραφες του.

επειτα το suse δεν θα ελεγα οτι ειναι η πιο ευκολη διανομη για καποιον καινουριο στο λινουξ. (ενω ειναι μια απο τις καλυτερες.)

δοκιμασε το pclinuxos που σου δινει εξαρχης την δυνατοτητα εγκαταστασης σε εξωτερικο σκληρο.

το suse δεν ξερω αν την εχει.
(θα πρεπει παντως κατα την εκκινηση της εγκαταστασης να ειναι συνδεδεμενοι και οι δυο δισκοι, και οταν φτασεις στο σημειο που θα πρεπει να κανεις κατατμηση των δισκων, να επιλεξεις την χειροκινητη μεθοδο, και εκει να σου εμφανιζει και τους δυο δισκους. Επιλεγεις λοιπον τον δευτερο -εξωτερικο σκληρο, και τον κανεις mount σαν ./)

  Καταρχας να σε ευχαριστησω που μου απαντησες..
Λοιπον στο σκληρο εχω μια χαρα χωρο,φοβηθηκα ομως την συνηπαρξη των 2 λειτουργικων,ειμαι πολιτ. μηχανικος και δουλευω αρκετες ωρες με το pc ,οποτε το απεφυγα για να μην γινει καμια στραβη..Την εγκατασταση την σταματησα ακριβως στην κατατμηση των σκληρων,εχω εναν 60 σπασμενο στα 2,30+30,λογικα δεν θα σβησει οτι αρχεια εχω μεσα?!Επειδη με τα windows παει μακρια το πραγμα+εχει παραγινει η κατασταση ειπα να δω τα linux,ετσι ημουν αναμεσα στη suse + mandriva 08,επελεξα τη suse+βλεπουμε,το pclinuxos δεν το εχω..!ΔΗΛ. λες εχω και τα 2 λειτουγικα μαζι?Αν εχεις να προτεινεις κατι..διαφορετικα ευχαριστω και παλι..

εχω να προτεινω αν ειναι η πρωτη σου επαφη με linux, τοτε mandriva 2008 απο το περιοδικο.

διαφορες απο το suse;
εγκατασταση σε περιπου 10 λεπτα.  (suse γυρω στα 40 αν θυμαμαι καλα)

παιζεις με το που θα την εγκαταστησεις, ολα τα αρχεια ηχου, βιντεο κλπ.
εχεις τρισδιαστατο περιβαλλον.
θα βλεπεις το αλλο partition ενω με το suse οχι. (τουλαχιστον μεχρι να το ρυθμισεις)

γενικα στην 2008 δεν θα χρειαστεις (σχεδον) τιποτα.

θα την εγκαταστησεις και σε 15 λεπτα θα βρισκεσαι με ενα ετοιμο λειτουργικο.

το suse ειναι για ελαφρως προχωρημενους χρηστες.

τωρα για την εγκατασταση.
εχεις στο πρωτο 30ρη τα win.
θα βαλεις το linux, λοιπον στο δευτερο 30ρη. εκει λοιπον τα αρχεια που εχεις (αν βεβαια εχεις) θα σβηστουν.
εχεις ομως δυο λυσεις.

1. αν υπαρχει ο καταλληλος χωρος, να μεταφερεις τα αρχεια στο win partition.

2. αν υπαρχει κενος χωρος περιπου 10 gb σε ενα απο τα δυο partition, οταν φτασεις στο σημειο των κατατμησεων, να "πεις" στο linux, να χρησιμοποιησει τον κενο χωρο, εκεινης της κατατμησης. (θα προτιμουσα αυτος ο χωρος να ειναι στο δευτερο κομματι, για περισσοτερη ασφαλεια)

(τον οποιο ομως αν θελεις μπορεις βεβαια να εχεις φτιαξει και απο πριν, μεσα απο τα win)

ΥΓ.: η mandriva ειναι livecd, μπορεις να την τρεξεις πριν την εγκατασταση, για να δεις πως "καθεται" στο συστημα σου.

παντως οποιο απο τα δυο και να βαλεις,.... εδω ειμαστε
alfisti2007-11-21 19:16:0

 
  Τελικα ειχα ενα προβλημα στην εγκατασταση.Αφου εκανα partitionκαι format στο κομματι που θα εγκαταστησω τη mandriva,επρεπε να δημιουργησω ενα root με τη βοηθεια του mount point(που δεν ξερω τι ειναι..) και μαλιστα οριζοντας το με /. ,δοκιμασα κατι αλλα δεν πετυχα,.Oποτε το ολο σκηνικο σταματησε εκει,εψαξα λιγο το kde καλο μου φανηκε αν και δεν ηταν ολα εγκατεστημενα..
 
  ξερεις μηπως τι πρεπει να κανω...?!

εισαι λοιπον στην φαση της εγκαταστασης.

επιλεγεις την "χειροκινητη" (σαν custom πρεπει να αναφερεται -δεν θυμαμαι ακριβως).

διαλεγεις και τσεκαρεις την κατατμηση που θελεις να εγκατασταθει η mandriva.

κανεις δεξι κλικ πανω στην γραμμη αυτης της κατατμησης, η διπλο κλικ, η διαλεγεις το edit, η το mount (παλι δεν θυμαμαι πως ακριβως γινεται στην mandriva).

σου εμφανιζει ενα "παραθυρο", με επιλογες mount. εκει λοιπον, πρεπει να διαλεξεις το ./

(δες εδω τις φωτο, ειναι απο fedora, αλλα θα καταλαβεις πως πρεπει να γινει)
http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=1425&amp ;PN=1&TPN=1

 Ολα οσα ειπες τα εκανα,με mount το κανεις,οχι με edit,διαλεξα κατατμηση,εκανα format στο μερος αυτο και μετα για να κανω root μεσω mount ειχε καποιες επιλογες,δοκιμασα μερικες αλλα δεν πετυχε,θα δω και αυτο που μου λες...

sorry αλλα τωρα δεν καταλαβα.

ο boot loader θα σου εμφανιζει την λιστα με τα λειτουργικα. θα διαλεγεις.
στο bios δεν παιζει τιποτα (αν και θα μπορουσε, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια)

απο την στιγμη που η mandriva θα εγκατασταθει, θα εχεις και μεσα απο αυτην προσβαση στα win και μαλιστα, με την εγκατασταση του ntfs3g,  με δικαιωματα εγγραφης.

   Eχεις απολυτο δικιο,δεν ειχε γινει καλη εγκατασταση απ΄ότι φαινεται γιατι ουτε μου εβγαζε αυτη την επιλογη,γι΄αυτο+παραξενευτηκα,ουτε με εβαζε στο Kde,η οθονη γινοταν γκρι,αναγκαστηκα να κανω παλι εγκατασταση,εμεινα για λιγο χωρις λειτουργικο γιατι το cd δεν ετρεχε,ο grub δεν εβλεπε τα win,δεν ειχα κ το cd των win,μεχρι σημερα που το cd δεησε να τρεξει και ολα καλα τωρα..κ το περιεργο χωρις να κανω κατι διαφορετικο απο την πρωτη φορα..

  γενικα για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι κ πολυ     
ευχαριστημενος...θα δω τι μπορω να κανω

cris]
γενικα για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι κ πολυ     
ευχαριστημενος...θα δω τι μπορω να κανω

Καταρχήν Welcome!

Δυστηχώς δε ζούμε σε ιδανικό κόσμο ώστε απλά να διαγράψουμε τα Windows και να κάνουμε μόνο εγκατάσταση καποια διανομή Linux. Έτσι τα πράγματα θα είταν απλά και θα ήσουν και ευχαριστημενος (Και μπορεί αυτο το Forum να μήν ήταν υπαρκτό)

Φαντάσου να γινόταν το αντίθετο.. Να έχεις εγκτεστημένο Linux  και να θές να εγκαταστήσεις Windows!!!. Έκεί ... να δείς γέλια

Οπότε το πέρνουμε χαλαρά το θέμα, και σιγά σιγά όλα γίνονται.

Τί θέλουμε?
-Windows (στο πρώτο 30ντάρι partition)
-Linux      (στο δέυτερο 30ντάρι partition)

Πρίν απόλα για SuSE 10.3  ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.novell.com/products/opensuse/installation.html

Καλό είναι να μας πείς τις προδιαγραφές του Hardware του Η/Υ σου.