fedora8= απογοητευση..

arkara | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 2' | 15

ειμαι χρηστης ubuntu και ειπα να το βγαλω για να δω κατι πιο δυσκολο και να μαθω το linux σε μεγαλυτερο βαθος.
και ειπα να δοκιμασω το καινουριο fedora..
ε και λοιπον ενω σε επιπεδο hardware δουλευει οκ.
εχω προβληματα...
1) μεγαλη χρηση της ram..(σε σχεση με το ubuntu)
2)αργος ο yum δεν ξερω γιατι εχει κολλησει..αλλα εδω και μια ωρα δεν εχει παρει καθολου τα updates..(βεβαια μπορει και να εχει κολησει ο server)
ειναι μονο αυτα τα 2 αλλα ειναι αρκετα για μενα ωστε να δοκιμασω κατι αλλο οπως το centos kai to scientific linux..(θα μου πειτε εκει θα ειναι καλυτερα τα πραγματα?)

παντως μπορω να δω πως το λειτουργικο εχει κανει πολα βηματα μπροστα.

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ενα απο τα (μεγαλα) συν των debian συστηματων, ειναι η ταχυτητα του apt.
μην περιμενεις να την βρεις πουθενα αλλου (και με διαφορα μαλιστα).

τα συν της fedora (δυστυχως για αυτην) δεν φαινονται σε επιπεδο desktop.
δως της λιγο απο τον χρονο σου, χαλασε λιγο τα νευρα σου () και θα ερθει στα ισα.

Προσωπικά απο Ubuntu πήγα σε Fedora και κόλλησα. Μπορεί το apt να είναι κορυφαίο, άλλα το fedora νομίζω υπερτερεί σε άλλα ζητήματα.

Το Ubuntu λόγω της συνεχόμενης ανάπτυξης και γρήγορων upgrade παρουσιάζει πολύ βασικά bugs που σχετίζονται με το hardware (π.χ. APIC, ή σκληρούς δίσκους). Κάνε μια βόλτα απο τα φορα του Ubuntu και θα δεις για τι πράγμα μιλάω. Αντίθετα το fedora είναι πιο σταθερό και στους 6 μήνες χρήσης δεν έχει κολλήσει *ποτέ*. Το Ubuntu χτύπαγε συχνά.

Το Fedora είναι πιο επαγγελματική και προσεγμένη distro. Θα το καταλάβεις μόνο μετά απο κάποια διάστημα χρήσης.
xpan2007-11-15 12:24:50

φιλε μου διαφωνω..
εγω που το χρησμοποιησα..
το βρηκα πολυ βαρυ. και επιεικως απαραδεκτη διανομη..
και τωρα δεν μπορω να μιλησω και να πω οτι ειναι και σταθερη..
προσωπικα θα παω σε centos που θα κυκλοφορισει συντομα νεα εκδοση.
αυτη τη στιγμη δοκιμαζω το startcom που ειναι και multimedia ready..
οτι μπορει να την κανω απο ubuntu μπορει.
αλλα υπαρχει και η περιπτωση μετα απο τον απριλη του 2008 να ξαναγυρισω στο ubuntu γιατι θα εχει και lts release.

Τι εννοείς "βαρύ";

Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Είναι πιο βαρύ το F8 απο το Ubuntu 7.10;

(ρωτάω απο περιέργεια γιατί το 7.10 δεν το έχω δοκιμάσει)

Παιδιά νομίζω ότι το 7.10 είναι πιό βαρύ από το 8. Σε σύγκριση που έκανα σε ένα μηχάνημα το 7.10 έκανε να ανοίξει 3 λεπτά. καταναλώνει πολλή μνήμη στο ξεκίνημα. Έχει βελτιωθεί πολύ το fedora σε απόδοση σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις.

Στο θέμα της απόδοσης παίζει ρόλο τι services έχετε και τρέχουν. Αν κάποια services δεν τα χρειάζεστε απλά τα απενεργοποιείτε. Για παράδειγμα, δεν έχω bluetooth στο laptop μου. ¶ρα απενεργοποιώ αυτή τη service. Ρίξτε μια ματιά εδώ.

Το άρθρο πάντως αυτό λέει πως το F8 είναι ελάχιστα καλύτερο συνολικά απο το Ubuntu 7.10

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=912&a mp;num=1

xpan2007-11-17 19:23:17

λοιπον παιδια να παρεμβω?

το ubuntu ναι. μαλλον ειναι ελαφρως πιο βαρυ απο την fedora οσον αφορα το ανοιγμα προγραμματων, η ενος παραθυρου. απο την αλλη, αντε να περιμενεις το yum να κανει αναβαθμιση. σε σχεση με το apt νομιζεις οτι δεν θα τελειωσει ποτε. (τωρα βεβαια, ενταξει αυτα τα 3 λεπτα που αναφερθηκαν παραπανω μου κανουν υπερβολικα -μαλλον κατι επαιζε εκει).

ομως.... εβαλα την fedora για αλλη μια φορα ολος αγωνια.
εγραψα και τα 2 θεματακια για την εγκατασταση και τις πρωτες ρυθμισεις.
και... φοβαμαι πως θα πω οτι απογοητευτηκα.
μετα απο μια τυπικη αναβαθμιση, η fedora δεν ξαναξεκινησε ποτε σε γραφικο περιβαλλον. εμπαινα απο κονσολα, μονο σε gnome, εψαξα στα forum, το προβλημα εχει αναφερθει (θα το γραψω αυριο γιατι τωρα δεν εχω κοντα την σημειωση error που κρατησα) αλλα και δεν μπορεσα να το λυσω.

τελος παντων επειδη με την fedora παντα επιμενω, ξαναεγινε εγκατασταση και .... θα τα ξαναπουμε!!

<σύντομο χαρούμενο ιντερλούδιο>
Αγαπητοί ακροαταί, το σκορ στo Παλε ντε Διανομών είναι μέχρι στιγμής 1-2 υπέρ της Fedora με δύο αναποφάσιστους (xekarfwtos και alfisti). Η συνέχεια αναμένεται με αγωνία. Μείνετε μαζί μας καθώς όλο και περισσότεροι ubunteros και fedoristas θα διασταυρώσουν τα mouse τους...
</σύντομο χαρούμενο ιντερλούδιο>

Το τι διανομή προτιμά ο καθένας είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων και δύσκολα προκύπτει "αντικειμενικός" νικητής.

μα συμφωνω και δεν μιλαω για "νικητη".
σαφως εχω την προτιμηση μου, δεν ειμαι καθολου αναποφασιστος, (ουτε και ο xekarfwtos απο οσο ξερω -κι ας ειμαστε σε αντιπαλες ομαδες, οπωτε θα αλλαζε μονο το σκορ, αλλα οχι και η μεχρι τωρα εκβαση του αγωνα).

Ξαναλεω μιλαω για δυο απο τις καλυτερες διανομες με τα συν τους και τα πλην τους. Τι να κανω ομως που τα πλην στην μια αποδυκνειονται περισσοτερα και σημαντικοτερα?

Τελος παντων αφηνω την συνεχεια στο post που ετοιμαζω για αυριο-μεθαυριο.

Παιδιά εγώ παίρνω πίσω οτι είχα πει για την αργοπορια του Fedora 8. Απλως μια διεργασια εκανε συνεχες loop και καταλανωνε πορους απο δικο μου λαθος.
Μια χαρα μου φαινεται η διανομη και πολυ ελαφροτερη απο 5 και 6.

Εγώ πέρασα από το SuSE σε Fedora πριν καιρό και κόλλησα……Πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο από το Ubuntu…..Έχω τοποθετήσει το Fedora σε δυο Laptop και τρία Desktop χωρίς κανένα πρόβλημα (λειτουργούν όλα ρολόι), αρκετά σταθερό, ασφαλές, άμεσα τα update αν και κατεβαίνουν αρκετά αργά…OK... Με λίγες κινήσεις έρχεται στα μέτρα σου.
Αντίθετα το Ubuntu 7.10 παρουσίαζε συνέχεια προβλήματα……Μόνο στa Desktop αναγνώριζε το hardware….πρόβλημα με το Font Size κατά το Login (έγραφα σε 50αρια)…..5 λεπτά για την εκκίνηση (έβλεπα μια μαυρίλα.....έλεος…κλπ…..! Ισως δεν με Θελει ;-).

Είναι τελικά ανάλογα με τη διανομή, το hardware που έχεις και τι γουστάρεις. Γι'αυτό υπάρχουν τόσες διανομές - για να διαλέγουμε.

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Τελικά, το συμπέρασμα είναι το εξής:

βάλτε Debian να βρείτε την υγειά σας :)  :)   :)

δεν ξέρω γιατί αλλά το fedora με έλκει όλη την ώρα....

αλλά αν και ποτέ δεν κατάφερα να το ρυθμήσω οκ είναι συνεχώς στο virtualbox μου..

το ζήτημα είναι πλέον η σύγκρηση με το επόμενο ubuntu. το οποίο θα είναι lts εκεί τέλος τα αστεία.

αυτο το σύστημα θα είναι extra σταθερό...και χωρίς να ύστερει σε features.

αλλά i keep trying fedora.