Ενεργοποίηση Compiz-fusion

Wavelet | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 1' | 9

Γεια σας,

Εγκατεστησα σημερα το fedora 8, μπορειτε να με βοηθησετε να
ενεργοποιησω το compiz-fusion; Ειναι προεγκατεστημενο ;
Μεχρι σημερα χρησιμοποιουσα ubuntu ,στο οποιο το ενεργοποιουσες
(εκδοση 7.10) απο το ''change desktop background''.
Η εγκατεσταση του fc εγινε απο το live - cd.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για να
ενεργοποιήσης το Compiz Fusion στο GNOME, χρησιμοποιήσης το εργαλείο ΣύστημαΠροτιμήσειςΕφέ επιφάνειας εργασίας.

στην fedora, πας

συστημα>προτιμησεις>μορφη εμφανισης>εφε επιφανειας εργασιας.

Ετσι, ενεργοποιεις το ενσωματωμενο compiz (κυβος και παραθυρα).

Αν θες και αλλα εφε, πρεπει να εγκαταστησεις το compiz-fusion, emerald, και τα εξτρα πακετα.

the hamster's is out there

Περα απο αυτα τις 2 επιλογές που μας δίνει υπάρχει κανένα αλλο εφέ που να μπορούμε να βάλουμε;

Οπα! σόρρυ για την προηγούμενη ερώτηση δεν είδα οτι ήταν απο πάνω ήταν η απάντηση,μας έφαγε η εξεταστική...
Εχω όμως μία άλλη, Ενω εγκατέστησα τα πακέτα απο compiz-fusion και emerald και οτι αλλο πακέτο βρήκα, πάω στο compizConfig Settings Manager ενεργοποιώ τα σχετικά εφε και δεν γίνεται τίποτα... το ίδιο συμβαίνει οταν πάω να βάλω ενα θέμα απο το emerald theme manager πάλι τίποτα.Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς να μου πει τι ακριβώς κάνω λάθος;
Ευχαριστω.

Fox τις ίδιες κινήσεις έκανα (εγκατέστησα όλα τα πακέτα) αλλά τίποτα…..το μονό που βρήκα σε forum είναι μια εντολή που δίνεις μέσα από την κονσόλα και ενεργοποιείται προσωρινά (χωρίς δυνατότητα ρύθμισης μέσω compizConfig Settings Manager …..! Πιστεύω κάποιος να έχει βρει λύση και να μας απαντήσει ολοκληρωμένα……!

Πήγα στα εργαλεία συστήματος και είδα οτι έχει εμφανιστεί ενα εικονίδιο compiz Fusion icon αν το πατήσεις θα εμφανιστει στο task bar και αν κάνεις δεξι κλικ πάνω του και πας στο select window manager μπορείς να το ενεργοποιησεις αλλα δεν είναι μόνιμο στη επόμενη επανεκκινηση θα πρέπει να το ξανακάνεις.Ασε που έχει κάποια μικρο προβληματάκια σε μένα, οταν μπαίνω με το firefox στο youtube δεν δουλεύουν τα κουμπια στα βιντεακια και όταν αλλάζω χρήστη με το κλείδωμα οθόνης μου βγάζει ασπρη οθόνη.Ελπιζω να βοήθησε λίγο...

τι κάρτες γραφικών έχετε; Είναι εγκατεστημένοι οι drivers;
Όταν ενεργοποιείτε τα εφέ, δεν εμφανίζεται ένας διάλογος "Keep Settings" σαν κι αυτόν;

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

spk_mech]Fox τις ίδιες κινήσεις έκανα (εγκατέστησα όλα τα πακέτα) αλλά τίποτα…..το μονό που βρήκα σε forum είναι μια εντολή που δίνεις μέσα από την κονσόλα και ενεργοποιείται προσωρινά (χωρίς δυνατότητα ρύθμισης μέσω compizConfig Settings Manager …..! Πιστεύω κάποιος να έχει βρει λύση και να μας απαντήσει ολοκληρωμένα……!

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το εικονίδιο και σε μένα. αν δεν το ξεκινήσω δεν δουλεύει το Emerald. Πως γίνεται να ξεκινάει αυτόματα?

Εγω έχω nvidia Geforce 6600 και εχω βάλει τους drivers, αλλα γενικα μου βγάζει καποια προβληματάκια με το openGL κυριως...