Πρόβλημα με τον ήχο (Fedora 7)

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 1' | 8

Έχω ένα μικρό προβληματάκι με τον ήχο ή αν θέλετε με την κάρτα ήχου...απο τα ωραιότατα ηχειάκια μου ακούγονται χιονάκια και μόνο χιονάκια!!!(όχι δεν φταίνε τα ηχεία στο λαπτοπ μου δουλεύουν μια χαρά). δοκίμασα έναν οδηγό που βρήκα εδώ http://www.johnson.homelinux.net/mywiki/LaptopSound αν και αυτό είναι για κάρτα ήχου με chipset intel (το δικό μου είναι realtek με chipset  nvidia) έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έχω και εγώ πρόβλημα με τον ήχο. Κρασάρει όταν πάνω να τρέξω video με flash player 9. Αν κάνω logout και ξαναμπώ επανέρχεται.

Για όποιον έχει το πρόβλημα με τον ήχο στο flash player 9 του firefox.

Δίνουμε την εντολή

su -c "yum install esound-devel pulseaudio-devel openssl-devel git"

Στη συνέχεια κατεβάζετε το rpm αρχείο του flash player 9 από εδώ.

Κάνουμε εγκατάσταση του rpm με την εντολή:
su -c "rpm -ivh flash-plugin-9.0.48.0-release.i386.rpm"

Στη συνέχεια κατεβάζουμε τον πηγαίο κώδικα του plugin libflashsupport.so που αναπτύσουν οι developers του PulseAudio με το git
http://git.0pointer.de/repos/libflashsupport.git/

Πηγαίνουμε στο φάκελο με τον πηγαίο κώδικα
libflashsupport

Κάνουμε compile και εγκατάσταση του plugin
./bootstrap.sh
make
sudo make install

Αν κάτι πάει στραβά για να απεγκαταστήσετε το plugin, κλείνετε όλα τα στιγμιότυπα του firefox και στη συνέχεια δίνεται την εντολή
su -c "rm //usr/lib/libflashsupport.*"

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε στο site του PulseAudio.

xekarfwte δυστηχώς δεν με βοήθησε η λύση στο πρόβλημα σου..συνεχίζω να ακούω χιονάκια.... 

Οι οδηγίες είναι για Fedora 8. Τώρα είδα ότι εδώ μιλάμε για Fedora 7. Πρέπει να τις μεταφέρω.

μπήκαν κ τα 8..!και εκεί το ίδιο πρόβλημα έχω αλλά δεν έχει σχέση με το flash player γενικά απο τα ηχεία ακούγεται συνέχεια "χιόνι"

kafros, τρέξε το alsamixer από το τερματικό και δοκίμασε να (απ)ενεργοποιήσεις κανένα κανάλι ή να μειώσεις την ένταση. Συνήθως κάποια κουλή ρύθμιση θα είναι. Ήχο πάντως είχες μέχρι τώρα; 

αυτό είναι το περίεργο ποτε δεν είχα ήχο ουτε στην fedora 7 ουτε στην 8... ακούω μονίμως χιόνια..
kafros2007-11-20 21:41:41

Αυτά τα χιονάκια μου θυμίζουν ότι το βυσματάκι τουήχου δεν πατάει καλά.
Τουλάχιστον εγώ την έχω πατήσει και έτσι.