Mandriva 2008: Προβλήματα

apkoutsou | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 4

Μόλις εγκατέστησα τα Mandriva 2008 One από το DVD του περιοδικού και αντιμετωπίζω τα εξης προβλήματα:

Πληκτρολόγιο/Ποντίκι
1. Ενώ ρυθμίζω το πληκτρολόγιο ως Greek και 104-key PC από το Mandriva Linux Control Center, εντούτοις σε κάθε επανεκκίνηση φάινεται να αλλάζει το layout (π.χ. δεν λειτουργούν τε 'βελάκια'). Σαν να μην αποθηκεύει δλδ τις ρυθμίσεις...

2. Έχω wireless set της Trust (πληκτρολόγιο/ποντίκι), το οποίο αναγνωρίζεται και λειτουργεί, δεν είναι όμως ενεργοποιημένα τα extra πλήκτρα του πληκτρολογίου για συντομεύσεις και multimedia control, ούτε δυο επιπρόσθετα πλήκτρα που έχει το ποντίκι για έλεγχο του History των περιηγητών (συστήματος και διαδικτύου). Υπάρχει τρόπος να τα ενεργοποιήσω...?

Log out Screen
Πώς μπορώ να προσθέσω τις επιλογές Turn off computer και Restart στο logout screen..?Τώρα έχει μόνο το End session...?

Κατατμήσεις
Έχω δύο κατατμήσεις NTFS, τις οποίες ενώ τις αναγνωρίζει πλέον αμέσως, εντούτοις δεν μου δίνει δικαιώματα εγγραφής, αν και θέτω τις επιλογές στο Mandriva Linux Control Center σωστά...Μήπως πρέπει να πειράξω το fstab και αν ναι ποίες επιλογές...?

Pager
Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύεται η επιλογή μου να εμφανίζεται ο Pager σε δύο σειρές (2x2) και όχι σε μία...?Δεν φαίνεται να αποθηκεύεται η επιλογή αυτή μετά από επανεκκίνηση...!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

εντούτοις δεν μου δίνει δικαιώματα εγγραφής

πρεπει να εγκαταστησεις το ntfs-3g και το ntfs config.

Pager
νομιζω οτι δεν γινεται με ενεργοποιημενο τον κυβο

Log out Screen
δεν μ
πορω να βοηθησω αλλα (για να βοηθησω ισως τον επομενο επειδη ειχα σε αλλη διανομη παλαιοτερα το προβλημα), μαλλον κατι φταιει στην ανλυση της οθονης.
Αν θελεις δοκιμαστικα, μικρυνε τη και μετα επανεφερετην για να δεις τι θα γινει


alfisti2007-11-6 0:48:8

είχα την εντύπωση ότι το Mandriva 2008 ερχόταν με προεγκατεστημένα τα πακέτα αυτά και για αυτό δεν μπήκα στον κόπο να το ελέγξω...

Θα τα δώ όλα και θα επανέλθω! thnx

το μόνο που έγινε ήταν ο Pager και αυτό από μόνο του...Έκανα επανεκκίνηση για το ntfs-3g και ο Pager είχε διορθωθεί...

Πάντως ακόμη τπτ δεν έχει φτιαχτει...Δεν έχω δικαιώματα εγγραφής, ουτε μπορώ να αλλάξω την ανάλυση για το log out screen του KDE...!

Ναι, γιατί δεν φτάνει να εγκαταστήσεις τα πακέτα αυτά. Πρέπει και να αλλάξεις τις ρυθμίσεις (ή έτρεξες το ntfs-config και έκανε τσεκ και στα δύο κουτάκια;).

Και ξανά μανά γράφω κάτι που έχει ξαναγραφεί στο forum...

Πατάς ALT+F2
γράφεις
kdesu kwrite /etc/fstab

δίνεις κωδικό root

στο νέο αρχείο με τις ρυθμίσεις, βρίσκεις τις γραμμές που περιλαμβάνουν τη λέξη ntfs και την μετατρέπεις (τη λέξη) σε ntfs-3g.

Πατάς Ctrl+S. Κλείνεις το παράθυρο. Κάνεις reboot. Είσαι οκ. Ελπίζω. :)

Για τα multimedia keys δες εδώ

καταρχήν.