Kubuntu 7.10 + Sagem 1500WG

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 4

Χαίρετε,

πριν απο 2 ημέρες ενεργοποιήθηκε η σύνδεση ADSL και θα ήθελα να σερφάρω στο ιντερνετ κυρίως από περιβάλλον linux. Έχω εγκατεστημένο το Kubuntu 7.10 και το μοντεμ είναι το Sagem 1500WG. Λόγω θέσης του υπολογιστή σε σχέση με την τηλεφωνική γραμμή, συνδέομαι ασύρματα με το μοντεμ μέσω ενός usb stick (belkin). Επειδή όσον αφορά τα μοντεμ ειμαι εντελώς άσχετος, δεν γνωρίζν ποιές ρυθμίσεις πρέπει να κανω ώστε να καταφέρω να χρησιμοποιήσω τη σύνδεση από το kubuntu. Οποιαδήποτε βοήθειά σας θα μου ήταν χρήσιμη.

Ευχαριστώ

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

To stick αναγνωρίζεται στο Kubuntu;

Αν δώσεις

lsusb

από το τερματικό (Alt+F2 > γράψε Konsole, πάτα Enter ) τι θα σου πει;

Το stick φαίνεται να αναγνωρίζεται από το λειτουργικό. Με lsusb αναγνωρίζει μια συσκευή belkin με κάποιους αριθμούς της μορφής XXXX:XXXX. Αναρωτιέμαι αν το στικ δουλεύει και απλά δεν μπορεί να παρακολουθήσει το knetworkmanager τη λειτουργία του. 

ξέρεις....αυτούς τους αριθμούς σου ζήτησα να μας γράψεις γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Αυτοί οι αριθμοί είναι το μοναδικό ID της κάθε συσκευής. Και με λίγο ψάξιμο στο Google για τη διανομή σου μπορούμε να σου πούμε αν παίζει και πως και τι πρέπει να κάνεις...

Το να μας δίνει όμως ένα XXXX:XXXX δεν λέει τίποτα.