ενεργοποίηση effects

manohatz | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 10

 Γειά σας . είμαι καινούργιος στο forum και εντελώς καινούργιος με με τα linux . μου έπεσε στα χέρια η διανομή opensuse 10.3 . την έβαλα αλλά δεν μπορω να ενεργοποιήσω τα 3d effects . χρησιμοποιώ kde desktop. θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να με βοηθήσει?
         1 έχω εγκαταστήσει  τους driver της κάρτας γραφικών( Geforce4 mx440)
         2,  έχω ενεργοποιήσει τη 3D επιτάχυνση
         3, και έχω εγκαταστήσει το compiz-fusion
ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!! ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ Κ¶ΝΩ ΑΛΛΟ !!!!
   ( επειδή είμαι εντελώς αρχάριος (άσχετος) με τα Linux  θα ήθελα να μου τα παρουσιάσεται όσο  γίνεται ποιο αναλυτικα)
 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!1

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αυτό το έχεις δει;
Codecs, Drivers, 3D εφέ στο openSUSE 10.3

Πρέπει να έχεις βάλει τους nVIDIA Legacy drivers. Μήπως έχεις βάλει τους νεότερους κατά λάθος;

Αν δώσεις από την κονσόλα:

glxinfo | grep rendering

τι σου λέει;
dimitris2007-11-2 13:19:41

dimitris όταν βάζω στην κονσόλα glxinfo | grep rendering
μου βγάζει αυτό direct rendering: Yes

        dimitris είχα μπει  στο  Codecs, Drivers, 3D εφέ στο openSUSE 10.3 και εξαιτίας αυτής της  εξαιρετικής  δουλειας  που έκανες κατάφερα να  εγκαταστήσω  του drivers  και  το compiz-fusion αλλά έχω ένα πρόβλημα ,στο στάδιο (Εφέ 3D (με Compiz)) ανάφέρεις (  Για την ενεργοποίηση των εφέ του Compiz,
κάντε κλικ στο Desktop Effects στο κέντρο
Ελέγχου.) Εγώ δε μπορώ να βρώ κανένα Κέντρο Έλέγχου ή control center  εκτός από το Administrator settings του Yast και το KDE control center αλλά δεν υπαρχει  σε κανένα καμία επιλογή για Desktop Effects.
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ?
      Μήπως πρέπει να βάλω Gnome desktop ?
 Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοηθειά σου!!!

Λοιπον dimitri, μια απο τα ιδια.
Μπηκαν οι drivers, τσεκαρισμα στο 3d εφε, αλλα σε κανενα control center (ουτε σε gnome ουτε σε kde) υπαρχει επιλογη για desktop effects.

Και βεβαια δεν δουλευει τιποτα 3d.

(Δεν στο αναφερω σαν προβλημα, εξαλλου ειπαμε, αυτο το διαστημα θα βαλω-βγαλω καμποσες διανομες. Αλλα εδω κατι δεν παει καλα (με το suse ισως?))

ΥΓ.: ενω υπαρχουν οι σωστοι οδηγοι nvidia.

ΥΓ2.: ασχετο στο θεμα αλλα που να το γραψω?
Συμπεριφερεται το suse γενικα καλυτερα σε περιβαλλον gnome. (ναι ενταξει. λογικο ειναι. απλα το αναφερω)
alfisti2007-11-6 1:14:51

oh no! απο το dvd του περιοδικου εγινε η εγκατασταση.

εχει μπει το fusion, ενεργοποιω κυβους, περιστροφες κλπ, αλλα.... τιποτα!! (ενταξει, τοχω σ ολες τις διανομες. εδω δεν δουλευει)

ναι το kde ειναι (μαλλον) πιο ομορφο, αλλα το gnome εχει πιο αμεση αποκριση (αν και ετσι η αλλοιως το συστημα ειναι γενικα γρηγορο).

Μπηκε και kde και gnome ταυτοχρονα με την εγκατασταση

    Γεία σας παιδία , συγνώμη που καθυστέρησα να σας απαντήσω αλλά είχα παρουσιαστεί στο στρατό. Σε ευχαριστώ πολύ dimitris , τελικά δεν είχα κανει install το opensuse-xgl-settings  που δίνει δινατότητα για ενεργοποίηση. Σε ευχαριστώ και πάλι !!!

alfisti]oh no! απο το dvd του περιοδικου εγινε η εγκατασταση.

εχει μπει το fusion, ενεργοποιω κυβους, περιστροφες κλπ, αλλα.... τιποτα!! (ενταξει, τοχω σ ολες τις διανομες. εδω δεν δουλευει)

ναι το kde ειναι (μαλλον) πιο ομορφο, αλλα το gnome εχει πιο αμεση αποκριση (αν και ετσι η αλλοιως το συστημα ειναι γενικα γρηγορο).

Μπηκε και kde και gnome ταυτοχρονα με την εγκατασταση

Λοιπόν το εγκατέστησα κι εγώ για βασική διανομή το ΣΚ.  Το Gnome.  Με την κάρτα που έχω (Nvidia 6200) ενεργοποιώντας κύβο κλπ από το κεντρο ελέγχου(compiz), μπορoυσα με κλικ και μετακινηση του ποντικιού να περιστέψω τον κύβο (δεν εμφανίζονται οι 4 επιφάνειες εργασίας στο task bar).  Το πρόβλημα που αντιμέτώπισα ήταν ότι δεν είχα έλεγχο των λειτουργιών από το ποντίκι.  Πατούσα πάνω σε εικονίδιο και δεν γινόταν τίποτε.  Μπορόυσα να κάνω τα πάντα με εντολές συνδιασμών πληκτων.

Εγκατέστησα το compiz-fusion από το Yast2 ενεργοποίησα εφέ και παίζουν όλα κανονικά.  Περιστρέφεται ο κύβος πατώντας control+alt+ δεξί ή αριστερό βελάκι ή σύροντας το ποντίκι στην επιφάνεια εργασίας.

Μου φαίνεται πολύ πιο "επαγγελματικό" από το PCLOS, αλλά σαφώς πρέπει να έχει κάποιος μια μικρή εμπειρία με linux για να το στήσει εύκολα.

Τώρα μένει να ξαναεγκαταστήσω το WG111 v2 wireless dongle. Φαντάζομαι χωρίς ταλαιπωρία αφού το έχω ήδη κάνει στο PCLOS.

 

philip2007-11-19 10:42:26

παιδια δεν ξερω. το ξαναπροσπαθησα με οσα γραφετε, αλλα 3d δεν εχω.
ισως επειδη το ειχα προσπαθησει πρωτα στο kde εχει γινει η ιστορια μπαχαλο. ας ειναι δεν με πειραζει. θα το ξαναδω. 

Μια παρατηρηση μονο φιλε philip , για αυτο το "πιο επαγγελματικο".

οτι ειναι πιο "σοβαρη" σαν διανομη,  ναι.
οτι ειναι ισως η πιο ομορφη, ναι.

θελω απλως να γραψω ετσι σαν παρατηρηση  (με την καλη εννοια ετσι?) , οτι δεν θελω να βρεθουμε ξαφνικα οι λινουξαδες στο απεναντι πεζοδρομιο, απο οτι πριν λιγα χρονια, που ολοι "ψαχναμε" το ευκολο λινουξ.
το εχω δει και σε αλλα σημεια του forum, να γραφουν ας πουμε για το "ευκολο" ubuntu περιπου σαν κατηγορια.
οπως η ευκολια μιας διανομης δεν θελω και δεν πρεπει να ειναι το μοναδικο κριτηριο για να την κρινει καποιος, το ιδιο πρεπει να ισχυει και αντιστροφα.

προσεξε, δεν γραφω κατι αντιθετο απο αυτο που γραφεις. απλα αφορμη βρηκα, ετσι? (εξ αλλου θελω να πιστευω οτι μαλλον θα συμφωνησουμε)

alfisti]παιδια δεν ξερω. το ξαναπροσπαθησα με οσα γραφετε, αλλα 3d δεν εχω.
ισως επειδη το ειχα προσπαθησει πρωτα στο kde εχει γινει η ιστορια μπαχαλο. ας ειναι δεν με πειραζει. θα το ξαναδω. 

Μια παρατηρηση μονο φιλε philip , για αυτο το "πιο επαγγελματικο".

οτι ειναι πιο "σοβαρη" σαν διανομη,  ναι.
οτι ειναι ισως η πιο ομορφη, ναι.

θελω απλως να γραψω ετσι σαν παρατηρηση  (με την καλη εννοια ετσι?) , οτι δεν θελω να βρεθουμε ξαφνικα οι λινουξαδες στο απεναντι πεζοδρομιο, απο οτι πριν λιγα χρονια, που ολοι "ψαχναμε" το ευκολο λινουξ.
το εχω δει και σε αλλα σημεια του forum, να γραφουν ας πουμε για το "ευκολο" ubuntu περιπου σαν κατηγορια.
οπως η ευκολια μιας διανομης δεν θελω και δεν πρεπει να ειναι το μοναδικο κριτηριο για να την κρινει καποιος, το ιδιο πρεπει να ισχυει και αντιστροφα.

προσεξε, δεν γραφω κατι αντιθετο απο αυτο που γραφεις. απλα αφορμη βρηκα, ετσι? (εξ αλλου θελω να πιστευω οτι μαλλον θα συμφωνησουμε)

 

Σαφώς και συμφωνώ.  Όπως έχει ήδη ειπωθεί, το linux είναι ΕΝΑ.  Απλά με την εμπειρία των 9 μηνών περίπου που ασχολούμαι, λέω ότι το 10.3 απευθύνεται ίσως σε λίγο πιο έμπειρους χρήστες από ότι κάποιες άλλες διανομές.

Επίσης πρέπει να τονίσω ότι σε όλη την διάρκεια εγκατάστσης δεν χρησιμοποίησα κονσόλα.

Α, και κάτι που μου έκανε εντύπωση: Η αλλαγή γλώσας λειτουργεί αμφίδρομα με Shift + Alt και Alt + Shift.