Keyring

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 3

Κατα την αυτοματη εισοδο μου στο 7.10 μου πεταγεται ενα παραθυρο το οποιο λεει:ΕΙΣΑΓΕΤΕ ΚΩΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟ KEYRING ΓΙΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ
Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ nm-applet' (/usr/bin/nm-applet) ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟ KEYRING ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ.
Οπου πρεπει να βαλω τον κωδικο του root για να συνδεθω στο wιreless.Το θεμα ειναι οτι πριν δεν μου το εβγαζε, στα καλα καθουμενα εφαγε φλας.Πως μπορω να το βγαλω????
Υ.Γ. ειμαι λιγακι νεοπας.

glarobats2007-10-30 20:37:21

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κατά πάσα πιθανότητα έγινε κάποιο update και άλλαξε η συμπεριφορά του  gnome-keyring και το nm-applet (Network Manager). Μήπως όμως έχεις κάνει εσύ κάποιο λάθος;
Δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να το σταματήσεις, αλλά δοκίμασε τα εξής:

1η λύση
Στο φάκελο home/user/.gnome2/keyrings/ βρες και σβήσε το αρχείο default.keyring

και την επόμενη φορά που θα σου ζητηθεί κωδικός για το keyring, δώσε τον κωδικό του root (δικό σου) και κάνε τσεκ εκεί που λεει "Remember password".

2η λύση

Βγάλε τελείως το ΝΜ (από το synaptic), βάλε το Wicd.

από το μενού

Σύστημα Διαχείριση > Synaptic Package Manager.

κάνε κλικ στο Ρυθμίσεις > Repositories > Third Party Software
> Add...,

πρόσθεσε το

deb http://apt.wicd.net gutsy extras

Πάτα Ανανέωση, ψάξε για το "Wicd", εγκατέστησέ το.

Στο Gnome πήγαινε στο μενού
Σύστημα > Προτιμήσεις > Συνεδρίες.

Στην καρτέλα με τις εφαρμογές εκκίνησης πάτα το "New" και γράψει Wicd" στο όνομα και "/opt/Wicd/tray.py" στην εντολή.

Κάνε reboot.

Δες τη συζήτηση σχετικά με το ζήτημα εδώ:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=566965

linuxformat2007-10-31 15:42:2

Thx θα το δοκιμάσω μόλις μπορέσω.Γιατί είμαι εκτός Home PC.
glarobats2007-10-31 15:48:24

Thx για την λύση. Η Νο 2 δούλεψε τέλεια, απλα εκανα μια βλακία και τραβαγα τα μαλλια μου....
Το λεω για υπενθυμιση στους υπόλοιπους:πρωτα βαζουμε τον Wicd και μετα απο μονος του ο network manager κανει απεγκατασταση.
Οπως καταλαβαινεις εγω πρωτα εβγαλα τον NM και μετα πηρα  ενα Ubuntu χωρις δικτυο...