προβλημα shut down

arkara | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 7

κανω εκινηση το ubuntu 7.10 με acpi=off και δουλευει καλα. αλλα οταν το κλεινω φτανει ενα σημειο και μου λεει will now halt.
και μετα το  κλεινω.ειναι οκ αυτο?
επισης μια μερα το αφησα λιγο παραπανω και εφυγε απο το splash screen που ελεγε will now halt.
και τυπωσε 2 γραμμες που ελεγαν οτι σταματαει το δικτυο.
τι πρεπει να κανω?
θα εχω προβληματα εαν το κλεινω στο will now halt?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κανονικά αυτό πρέπει να σου λέει. Ότι κλείνει στο σύστημα και μετά σε πετάει σε μία οθόνη όπου σου δείχνει ποιες υπηρεσίες κλείνει εκείνη την στιγμή που πάει για τερματισμό.

Τι εννοείς όταν λες ότι το "κλείνεις";;;
Δεν κλείνει ο υπολογιστής μόνος του;

Κάνει κάτι περίεργο; ( προσωπικά δεν βλέπω να έχεις κάποιο πρόβλημα αλλά αν βλέπεις κάτι ύποπτο δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες.. )

οταν πηγαινω system-->quit-->shut down.
τοτε μου βγαζει το splash screen που δειχνει οταν ξεκιναει το συστημα.
και αρχιζει να μου λεει τις διεγασιες που κανει για να κλεισει.
μεχρι που μου λεει will now halt. και μετα δεν κανει τπτ για 3 λεπτα περιπου.
και τι κλεινω απο το κουμπι.
ομως μια μερα που το ξεχασα τοτε εφυγε το splash και εδειξε 2 γραμμες κονσολας που ελεγαν οτι error δεν εκλεισε το δικτυο. και οτι στελει kill signal και μετα μενει παλι χωρις να κανει τπτ. οταν λεω οτι το "κλεινω" ενοω απο το κουμπι.

chek2fire]Για δώσε σε κονσόλα
sudo shutdown -P now
και πες μας τι έγινε

με αυτο μετα απο το splash screen που φευγει δεν λεει τπτ και το κλεινω απο το κουμπι που μαλλο ειναι οκ τοτε
arkara2007-10-30 17:33:10

Οχι δεν είναι εντάξει.Κανονικά δεν θα έπρεπε να το κλείνεις από το κουμπι αλλά να σβήνει μόνο του.

Ερώτηση:( συγγνώμη που ρωτάω κιόλας αλλά δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα).
Γιατί το ξεκινάς με το acpi off;;
υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνεις αυτό; Γενικότερα να ξέρεις ότι το acpi ρυθμίζει στο ubuntu ανεμιστήρες, το σβήσιμο και τέτοια πράγματα. Εσύ για πιο λόγο το έκλεισες; ( το acpi)

εχω λαπτοπ toshiba και δεν δουλευει ο ηχος. οταν εχω acpi τοτε κλεινει μονο του.