Ubuntu 7.10 Gutsy

GalloNero | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 4' | 13

Καλησπέρα! Θα ήθελα σε αυτό το θέμα να αναφέρει η κοινότητα ο,τιδήποτε αφορά την καινούρια έκδοση του Ubuntu.

Έτσι, θα αρχίσω, αναφέροντας θετικά και αρνητικά στοιχεία.

Δεν νομίζω να διαφωνεί κάποιος στο ότι το νέο Ubuntu 7.10 είναι φανταστικό! Είναι κάτι πάνω από το αναμενόμενο!

Παρ' όλα αυτά, αντιμετώπισα κάποια σοβαρά προβλήματα κατά την χρήση του. Τα προβλήματα αυτά δεν νομίζω ότι θα πρέπει να βαρύνουν αποκλειστικά το Ubuntu, μπορεί να φταίω και εγώ. Τα θέτω υπ' όψιν της κοινότητας και περιμένω τις απψεις σας

1ον - Είχα τα 7.04 αρκετό καιρό, είχα φτιάξει τις ρυθμίσεις όπως ήθελα, είχα κατεβάσει τα προγραμματάκια μου κ.λ.π. είχα, δηλαδή, αφιερώσει αρκετές ώρες για να κάνω ρυθμίσεις και κόντρα ρυθμίσεις. Μου βγάζει μήνυμα ότι είναι διαθέσιμα τα καινούρια 7.10 και αν θέλω μπορώ να κάνω αναβάθμιση. Χαρά μεγάλη, πατάω ΟΚ και περιμένω. Όλα καλά, τελειώνει η αναβάθμιση και... δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα γραφικών (nVidia GeForce series7) οπότε μου δίνει μέγιστη ανάλυση 800Χ600 και χάλια ποιότητα εικόνας, δεν μου δέχεται τα ελληνικά στο πληκτρολόγιο (ξέρετε Alt+Shift...) και παρατηρώ ότι γενικά η εγκατάσταση είναι άστα να πάνε, χωρίς να έχουν εγκατασταθεί πλήρως όλα τα καινούρια features του 7.10. Προσπαθώ να το ξεπεράσω, και επειδή ήθελα κάτι από τα Windows πάω να μπω σ'αυτά και... crashάρει η επιφάνεια εργασίας των windows και γενικά, το σύστημα υπολειτουργεί. Θα μου πείτε, WIndows είναι αυτά, αλλά είναι τυχαίο ότι crashαρανε μετά ακριβώς από την αναβάθμιση από 7.04 σε 7.10 ???

Οπότε, του πατάω ένα γενικό format και ξαναπερνάω τα WIndows. Κάνω τις αναβαθμίσεις, περνάω και κάποια προγραμματάκια κ.λ.π. και συνεχίζω να πάω για την εγκατάσταση των Ubuntu 7.10. Τα κατεβάζω, τα γράφω σε cd και κάνω επανεκκίνηση...

2ον - Τα εγκαθιστώ, όλα φαίνονται κανονικά. Πάω να εγκαταστήσω κάποια αγαπημένα προγράμματα... Πάω για το amarok, μου λέει δεν υποστηρίζεται πλέον για i386 (!!????!!!), πάω για το vlc τίποτα, λέει ότι δεν μπορεί να εγκατασταθεί. Πάω να βάλω τα τρισδιάστατα γραφικά στο περιβάλλον εργασίας, τίποτα! Καλά, δεν το συζητάμε για την κάρτα γραφικών... απλά δεν εγκαθιστά τους οδηγούς κλειστού κώδικα...

Περιττό να ανφέρω ότι στα 7.04 όλα, μα ΟΛΑ λειτουργούσαν ρολόι, και τώρα νιώθω κάπως περίεργα... Κάτι δεν πάει καλά... Ή έτσι νομίζω?

Περιμένω απόψεις...

GalloNero2007-10-28 17:6:56

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

χμ ποια έκδοση κατέβασες?κάτι έχεις κάνει λάθος σίγουρα μήπως έχεις εγκαταστήσει την έκδοση amd64?

Όχι, όλα αυτά με την 32bit έκδοση! και το περίεργο είναι ότι μου ανέφερε ότι ο amarok δεν υποστηρίζεται στην 32bit έκδοση!

Παντώς, επειδή έχω 64μπιτο επεξεργαστή, τώρα μόλις πέρασα την 64μπιτη έκδοση, και όλα μου φαίνονται μια χαρά!

Παντώς, μου έβγαζε και άλλα 2-3 ψιλοπροβληματάκια επιπλέον των όσων αναφέρω πιό πάνω...

Είναι πολύ ωρααίο σαν λογισμικό, δεν διαφωνώ, απλά αντιμετώπισα κάποια προβλήματα για τα οποία δεν ξέρω το πώς και το γιατί

Ααα, ξέχασα... Να ρωτήσω, έβαλα την 64μπιτη έκδοση του 7.10, αλλά με τα repositories τί γίνεται? Έψαξα στο διαδίκτυο, αλλά μάλλον δεν υπάρχουν. Ξέρει κανείς κάτι?

Ευχαριστώ πολύ chek2fire. Με γλυτωσες από πολύ κόπο μέχρι να τα βρώ!

Παντώς, δεν προτιμούνται τα 64μπιτα... Γιατί?
GalloNero2007-10-29 22:1:55

Να ρωτήσω και κάτι άλλο:
    Αν έχω έναν 32μπιτο υπολογιστή και προσπαθήσω να του βάλω τα 64μπιτα Linux τότε τί ακριβώς θα γίνει?

Κανουμε διαγωνισμό για το χειρότερο συνδιασμό λειτουργικού - Η/Υ.
Εγώ θα βάλω σVista σε 8086.
Δεν μου φαίνεται λογική η ερώτηση.

Δεν το σκέφτομαι από την άποψη συνδιασμού software-hardware απλά με απασχολούσε το αν θα εγκατασταθούν και το όταν τελικά εγκατασταθούν μην κάνει κανα μπαμ το όλο σύστημα...

Δύο ερωτησούλες...

1)Μήπως πρέπει απο τα repositories των 64μπιτων να αφαιρέσω κάτι? Το λέω γιατί στο "Προσθαφαίρεση" μου έχει πολλά 32μπιτα πακέτα,τα οποία δεν είναι συμβατα με εμένα. Δεν θα έπρεπε να μου είχε μόνον τα πακέτα που είναι συμβατα με το 64μπιτο σύστημα?

2)Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να τρέχω πακέτα που είναι μόνον για 32μπιτ και δεν είναι συμβατα με εμένα?
GalloNero2007-11-3 17:1:37

Επίσης, μιας και τώρα το παρατήρησα, τα 64μπιτα δεν υποστηρίζουν το Xine οπότε και όλους τους codecs για Kaffeine, Amarok άρα δεν αναπαράγονται τα σχετικά αρχεία ήχου και εικόνας. Έψαξα στο διαδίκτυο, το πρόβλημα είναι υπαρκτό και μάλλον δεν υπάρχει επί του παρόντος λύση. Λέτε να γίνει τίποτα ή όχι??

Tα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα με τα 64αρια συστήματα.Πάντως υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιεις 32 προγράμματα στο σύστημα σου.Δες στο ubuntu forum την ενότητα που υπάρχει για τα 64αρια
http://ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=134

ευχαριστώ! τελικά, γίνεται χαμός με τις 64μπιτες διανομές. έχουν πανω από 100 σελίδες με topics προβλημάτων και δυσλειτουργιών!
το site που μου έγραψες, δεν έχει τίποτα με Xine. γενικά, δεν νομίζω να βρώ λύση...
GalloNero2007-11-4 18:9:50

Δεν νομίζω, ότι έχουν ήδη τόσο μεγάλες διαφορές στην απόδοση οι δύο εκδόσεις (32-64).