Mythdora 4.0 Computer hangs

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 1

Πρώτα από όλα σας χαιρετώ καθ'ότι νέος στο φορουμ και στο linux.

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα: Έχω φτιάξει ένα htpc στο οποίο έχω εγκαταστήσει τη διανομή mythdora 4.0 - που δεν είναι άλλο από fedora 6.0 + mythtv - και γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του λειτουργικού με εξαίρεση ενός προβλήματος: Πρόσφατα άρχισε το pc όταν βλέπω dvd να κολλάει.  Το κάνει 1 -2 φορές και μόνο με hard reset επανέρχεται και παίζει το dvd κανονικά.  Το pc κολλάει επίσης όταν παίζει βίντεο από το σκληρό πάλι 1 -2 φορές και όχι παραπάνω.  Ένα άλλο σύμπτωμα είναι πως με πετάει έξω από το mythtv (πιο σπάνιο).  Δίνω free m και δείχνει πως εχω 90 - 100 mb ελεύθερη μνήμη (από 1GB). Δίνω ps aux και δε βλέπω κάτι αντίστοιχο. Υποψιάζομαι λοιπόν πως αυτό που είναι υπεύθυνο για τέτοια χρήση μνήμης μου κάνει τη ζημιά και με τα κολλήματα.  Ζητάω λοιπόν τη βοήθειά σας να βρω το πρόβλημα. Πως και που να ψάξω; Πληροφοριακά πιστεύω πως έχει να κάνει με τον ήχο καθώς η κάρτα ήχου και το 5.1 είναι το μόνο σημείο που με ταλαιπώρησε στο στήσιμο του λειτουργικού.

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν είναι στον ήχο, τότε γιατί σε πετάει έξω από το MythTV;
Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα Live CD (π.χ. Ubuntu, openSUSE) και να κάνεις ένα καλό σκανάρισμα στη RAM μπας και ...

Επίσης, για να δεις ποιο process σου καταναλώνει μνήμη υπάρχει η top.
Τρέξτην πριν ξεκινήσεις και πάτα M για να παρακολουθείς τις διεργασίες που κάνουν την μεγαλύτερη κατανάλωση.

BTW, τι κάρτα tv έχεις; (έτσι για να ξέρουμε τι έπαιξε :))