UBUNTU 7.1 ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ HDD

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 3

Γειά σας,


Είμαι νέος χρήστης σε LINUX και προσπάθησα να εγκαταστήσω το UBUNTU 7.1 (αλλά και το 6.1) σε εξωτερικό δίσκο με USB σύνδεση. Το στήνω σε ένα φορητό ΙΒΜ Τ41 στο οποίο έχω αποσυνδέσει τον εσωτερικό δίσκο γιατί είναι της δουλειάς μου.


Ενώ προχωράει κανονικά και υποτίθεται ότι φορτώνει, τελικά στο reboot κολλάει στο GRUB με το μήνυμα Error 15.


Κάτι αντίστοιχο έκανε και η 6.1. Δεν θέλω να βάλω τον εσωτερικό δίσκο και να φορτώσει το GRUB εκεί, γιατί είναι της εταιρείας. Η μόνη διανομή που έπαιξε με τη σύνθεση αυτή, είναι η LINUXMINT 3.0 αλλά δεν μου πολυαρέσει. Προτιμώ τη γνήσια UBUNTU.


Καμιά συμβουλή ;


Ευχαριστώ,


Χρήστος

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλησπέρα και πάλι,

Τελικά με τις οδηγίες του dimitris τα κατάφερα. Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος για το πως, αλλά το αποτέλεσμα μετράει και λέει ότι τώρα τρέχω το UBUNTU 7.1 σε εξωτερικό HDD με USB σύνδεση σε diskless N/B.

To Supergrub πρέπει να έκανε τελικά την δουλειά του.

Ευχαριστώ και πάλι Δημήτρη,

Χρήστος 

Μου άρεσε αυτό το "δεν ξέρω πως". Αλλά να θυμάσαι ότι σε λίγο καιρό θα ξέρεις να κάνεις κι αυτό κι άλλα τόσα. Το Linux προσφέρεται για να μάθεις πολλά πράγματα....

εχω διαβασει οτι μπορει να γινει εγκατασταση του ubuntu 7.10 σε εξωτερικο σκληρο (http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=80811).
η εγκατασταση μπορει να γινει σενα συγκεκριμενο partition του σκληρου ωστε να χρησιμοποιω τον υπολοιπο?