προβλήματα με ubuntu 7.1

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 10

Γειά σας και πάλι, εγκατέστησα στον φορητό το ubuntu 7,1 αφου φορμάρισα το παρτίσιον ,μετά την εγκατάσταση κατέβασα ένα σωρό προγράμματα και βγήκα ,τώρα όταν πάω να μπώ μου βγάζει το εικονίδιο του ubuntu και αρχίζει να φορτώνει κολάει σε ένα σημείο που προσπαθεί να μπεί στο /etc/local (δεν θυμάμαι καλά),μόλις πατάω το κουμπί που κλείνει ο λαπτοπ μου βγάζει stop gnome display manager και βγαίνει πείραξα την ρύθμιση για την κάρτα γραφικών και την έβαλα στο 915 gsm της intel κλπ που είναι η κάρτα μου (hp 4000 pavilion).
Στον δε desktop  στο γραφείο έκανα αναβάθμιση στην 7,1 αλλά όταν φορτώνει μου κάνει τελικά το ίδιο (μαύρη οθόνη).


panos402007-10-22 18:27:56

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Και στις δύο περιπτώσεις μπες σε recovery console μια από τις επιλογές στον grub και πές μας τι μήνημα λάθους σου εμφανίζει.

δεν νομίζω ότι το πρόβλημα ειναι στο grub βλεπω το εικονίδιο του ubuntu
να φορτώνει και μολις γεμίσει η μπάρα βλέπω μαύρη οθόνη

Μα δεν σου λέω για τον grub.To recovery console είναι κάτι σαν αντιστοιχω safe mode στο ubuntu.

φιλε chek2fire το ιίδιο κάνει και σε recovery mode δεν μπαίνει , σε recovery console μπαίνει αλλά δεν ξέρω ποιές εντολες να δώσω για τα διαγνωστικά , το ποιό πιθανό είναι να μην φορτώνει τα χ11 γιατί όταν δίνω από γραμμή εντολών to Xorg δείχνει να μπαίνει αλλά μετά μαύρη οθόνη.
panos402007-10-23 12:40:46

Για μπες ξανά σε recovery console και δώσε
sudo dpkg-reconfigure xserver xorg
στον wizard που θα εμφανιστεί μην αλάζεις τίποτα μόνο στους driver της κάρτας θα επιλέξεις vesa.Τα υπόλοιπα άστα όπως είναι και πάτα απλά enter και οκ.Όταν τελειώσει ο wizard δώσε exit και λογικά θα μπείς στο γραφικό περιβάλων και πες μας τι εγινέ.

έχει πλάκα η ιστορία η απάντηση στη εντολή ήταν xserver not installed
πώς έγινε αυτό, με την αναβάθμιση?

φίλε chek2fire η εντολή που τακτοποίησε το πρόβλημα ειναι η
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg (μου την έδωσαν τα παιδιά από το Μετσόβειο) μου χάλασε λίγο μόνο
τις ρυθμίσεις που είχα κάνει χειροκίνητα στην ανάλυση (1680χ1050) και
στην ανάλυση που έχω δεν είναι πολύ καθαρή η εικόνα ,αλήθεια έχω
μπερδευτεί λίγο , πρέπει να κάνω χειροκίνητα την διόρθωση στο
etc/x11/xorg.conf για να έχω την ανάλυση αυτή ή αρκεί να κατεβάσω
drivers για την ATI RADEON 9200 πού είναι η κάρτα μου? σε ευχαριστώ
πάντως για την βοήθεια. 

Αρχικά θα πρέπει να βάλουμε τους open driver που υποστιρίζουν την κάρτα σου για να έχεις και εύκολα compiz-fusion.Aνοιξε πρώτα κονσόλα και απεγκατέστησε το πακέτο
xorg-driver-fglrx
και δες αν έχεις εγκατεστημένο το πακέτο
xserver-xorg-video-ati
μετά δώσε σε κονσόλα
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
και στον wizard επέλεξε σαν driver της κάρτας την ati.Διάλεξε και την ανάλυση που υποστηρίζει η οθόνη σου με επιλέγοντας την με τον space bar.Mετά κάνε επανεκκίνηση.Αν δεν έχεις γραφικό περιβάλλων ξαναμπές σε recovery console δώσε ξανά την παραπάνω εντολή και επέλεξε σαν driver τον radeon και πάλι απο την αρχή.Αν και αυτή την φορά δεν μπορείς να μπεςι στο λειτουργικό ξανά την ίδια διαδικασία και επιλέγεις τώρα σαν driver τους vesa και μας λες :P

Τελικά στο desktop όλα οκ βρήκα στις επιλογες οθόνης την samsung 226
και στην κάρτα γραφικών έβαλα radeon και η εικόνα καθάρισε και μου έδωσε την ανάλυση που υποστηρίζει η οθόνη 1680χ1050,στον laptop είναι πάλι όλα όκ αλλά στην κάρτα γραφικών έχει μια intel generic όταν βάζω ακριβώς την δική μου (915/910 ) βγάζει μαύρη οθόνη την οποία επανέφερα με reconfigure αλλά η ποιότητα της εικόνας είναι πολύ καλή οπότε δεν με προβληματίζει.ευχαριστώ και πάλι!

Kαι στο laptop με την intel κάρτα μπορείς εύκολα να περάσεις τους driver.Για δώσε ένα glxinfo σε κονσόλα και ανέβασε αυτό εδώ

OpenGL vendor string: NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce 8800 GTS/PCI/SSE2
OpenGL version string: 2.1.1 NVIDIA 100.14.19