x1950pro kai ubuntu 7.10 προβλημα

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 4

Καλησπερα παιδια.

Πρωτη φορα ασχολουμαι με linux και αντιμετωπιζω προβλημα με το driver της ατι καρτας μου. ATI X1950 PRO
1) Δεν ξερω πιο αρχειο να κατεβασω απο το support της ατι στο site της, μιας και δεν υπαρχει επιλογη για την καρτα μου.
2)Η αναλυση εχει κολισει στο 1600χ1200 και ειναι σκοτωμα για τα ματια μου.

Προς το παρον με ενδιαφερει να μαθω καποια βασικα πραγματακια και να μπω το κοσμο του linux. Eχω σχετικη εμπειρια απο c++ και εχω περασει αρκετες ωρες με παμπολλα live linux cds

Ευχομαι να μην σας πριξω με πολλες αποριες μου.
Αν η απορια μου εχει λυθει σε καποιο αλλο θεμα παρακαλω παραπεμψτε με εκει. ΑΝ και μερικα ποστ που διαβασα στο φορουμ σας σχετικα με το θεμα μου δεν με βοηθησαν και δεν τα καταλαβα. Ουτε διαφορα αλλα ξενα φορουμς.

Σας ευχαρηστω. Καλη μου διαμονη εδω, προβλεπω να γινομαι υποστιρικτης των Linux ( ναι ο λογος που αποφασισα να βαλω linux ειναι οτι βαρεθηκα τα κολο-spyware και ιους που προσβαλουν τα windows )

Με το καλο οταν λυθει το προβλημα αυτο ελπιζω σε εγγατασταση του Beryl!!!!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για τους drivers. Αν πας στο Σύστημα > Διαχείριση > Διαχείριση Οδηγών κλειστού κώδικα. Πρέπει να δείς κάτι σαν κι αυτό:

Μετά για την ανάλυση.
Σύστημα > Προτιμήσεις > Ανάλυση οθόνης. Δεν μπορείς εκεί να αλλάξεις την ανάλυση;

Για το Beryl, δεν χρειάζεται να ανησυχείς γιατί πλέον λέγεται Compiz-Fusion και περιλαμβάνεται από την αρχή στο νέο Ubuntu (το δικό σου). Αν η κάρτα σου υποστηρίζεται, έχεις εφέ. Πήγαινε Σύστημα > Προτιμήσεις > Εμφάνιση και κάνε κλικ στην καρτέλα Visual Effects. Εκεί κάνε κλικ στο button του Normal.

Σημείωσε ότι στο PC μου έχω ATI X300 και βάζοντας τους οδηγούς (όπως παραπάνω) δεν έχω πλέον εφέ, γιατί λείπει ένα composite extension. Αν όμως απενεργοποιήσω τους drivers, με την αντίστροφη διαδικασία, τότε έχω εφέ

Για το Ubuntu 7.10, έχουμε έναν "αναλυτικό" οδηγό εδώ:
Οδηγός χρήσης του Ubuntu 7.10 Gutsy

Εκεί θα σου λυθούν πολλές απορίες... Ελπίζω. Για οτιδήποτε ρώτα ελεύθερα.

dimitris2007-10-20 18:55:45

Σε Ευχαρηστω Δημητρη. Τελικα το προβλημα λυθηκε ομως με αλλο τροπο.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=83973
Με παρεμβαση στο αρχειο xorg.conf

Το Beryl παντως αρνειται πεισματικα να δουλεψει , ειτε με ή χωρις ενεργοποιημενους τους drivers.

εγκατεστησε απο το synaptic το compizconfig και δοκιμασε τις ρυθμισεις του.
alfisti2007-10-24 19:58:58

SOLVED:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
sudo apt-get install xserver-xgl
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~