Απορίες-Προβλήματα 7.10 Gutsy

teonew74 | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 12

2 μέρες μετά την αναβάθμιση και έχω  κάποιεσ απορίες μαζί κάποια προβληματάκια.
Έκανα upgrate μέσα από τον update manager

1. ψάχνω να βρω πως μπορώ πηγαίνοντας το mouse πάνω σε ένα τραγούδι αυτό αρχίζει να παίζει, έχω προεπιλογή των vlc αλλά δε θυμάμαι αν είναι κάποιο settings. Θυμάται κανείς?

2. Μπορώ να έχω  σταθερό το μέγεθος στα παράθυρα? δε θέλω να ανοίγουν full screen. Επίσης όταν πατάω restore windows να μου βάζει συγκεκριμένο μέγεθος ώστε να μην κάνω resize συνέχεια. Νομίζω ότι πρέπει να ορίστει μέσα στο resize windows του compiz?

3. Ποια είναι η παράμετρος στο compiz ώστε να κάνει rotate cube με το mouse όπως γίνονταν με το beryl.

4. Δεν τρέχει το amsn μου επιστρέφει μήνυμα Loading Tkcximage failed. This modules is needed to run amsn. το χει αντιμετωπίσει και άλλος αυτό?

Ευχαριστώ

teonew742007-10-20 12:29:18

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Επανέρχομαι με συγκεκριμένες λύσεις σε αυτά που ρώτησα.

2. μπορείτε τελικά να ορίσετε συγκεκριμένο size όταν ανοίγουν τα παράθυρα αν μέσα από τις επιλογές του compiz fusion στην ενότητα window management/placement mode επιλέξετε smart. Έτσι δε θα ανοίγουν τα παράθυρα πάντα maximize.

3. για να γίνεται το rotate cube με το ποντίκι πρέπει μέσα πάλι μέσα από τις επιλογές του compiz να ενεργοποιήσετε τον επιλογέα εικονικής επιφάνειας εργασίας

3. Σχετικά με το πρόβλημα του amsn έλλειπε κάποιο modules ( δεν κράτησα τη σελίδα που το βρήκα  θα το συπληρώσω το LInk όταν το βρω).

Για το θέμα του auto play των μουσικών αρχείων δεν βρήκα κάτι. ¶ν κάποιος βρει..ας στείλει τον τρόπο

 Thanks

teonew742007-10-20 17:52:42

teonew74]

1. ψάχνω να βρω πως μπορώ πηγαίνοντας το mouse πάνω σε ένα τραγούδι αυτό αρχίζει να παίζει, έχω προεπιλογή των vlc αλλά δε θυμάμαι αν είναι κάποιο settings. Θυμάται κανείς?

Χρειαζονται τα πακετα mpg321 και ogg-vorbis τα οποια ομως εχω ενεργοποιημενα και το προβλημα παραμενει. 
Αρα? problem?

και θα το επαναφερω. Μηπως βρεθηκε καμμια λυση? (βολευε το ατιμο!)

Επειδή τις παλιές συνήθειες δύσκολα τις αλλάζουμε ευτυχώς η λύση βρέθηκε!!!

δώστε στο τερματικό

sudo apt-get install pulseaudio-esound-compat

και μετά reboot.

Χρειάζονται επίσης τα πακέτα mpg123 & mpg321

worked fine for me!!

κι ομως δεν μου δουλευει.
Βγαζει πανω στο εικονιδιο την νοτα, αλλα δεν εχει ηχο.

Και σε μένα αρχικά το ίδιο έκανε αλλά μετά από reboot και την εγκατάσταση του mpg123 έπαιξε κανονικά.

Το χεις το mpg123? Αν ναι μήπως να το κάνεις reinstall?

 

 

Κάποιο από τα πακέτα που εγκατέστησες φαντάζομαι σου δημιούργησε το πρόβλημα. Είδα ποια από όλα αυτά που έβαλες ti έχω εγώ και λειτουργεί κανονικά το autoplay. Δεν έχω το δεύτερο και το πέμπτο.

Οι ρυθμίσεις που έχω firefoxrc είναι:

# which /dev/dsp wrapper to use
FIREFOX_DSP="none"
# Note that "auto" and "esd" involve the use of esddsp, which
# is known to be buggy and to make Firefox unstable.
# See https://launchpad.net/bugs/29760.
export XLIB_SKIP_ARGB_VISUALS=1

Μήπως να προσθέσεις την τελευταία σειρά στις ρυθμίσεις του firefoxrc?

τιποτα. κανενας player δεν εχει ηχο, ουτε στα mp3, ουτε στα video, εκτος τον totem.

Κατι στις προηγουμενες κινησεις φταιει αλλα τι?

τελος καλο ολα καλα!

Απεγκατασταση των players και του flash, επανεγκατασταση τους και ολα ενταξει (χωρις βεβαια ηχο στα αρχεια ηχου, με το ποντικι επανω τους. Αλλα μια και απο κει αρχισαν ολα, τι να γινει, θα ξεχασουμε μια καλη συνηθεια)

Μία παρατήρηση που δεν είχα προσέξει. Το Auto play γίνεται μόνο στα mp3. Δεν παίζει στα WMA αρχεία ( βγάζει τη νότα αλλά δεν παίζει). 

έκανα εγκατάσταση το ubuntu 7.10  σε 16 giga partition
15 giga για το λειτουργικό ext2 format
kai 900mb swap
(η μνήμη του Pc είναι 512)

ερωτήσεις- (βομβαρδισμός)
ο χώρος για το λειτουργικό σε τι φορματ είναι καλύτερα  να γίνει ext2?
ext3 fat32 ktlp.... και γιατι ???
τι είναι swap? γιατί πρέπει να υπάρχει? πόσο πρέπει να είναι?

όταν γίνεται εγκατάσταση σε προτεινόμενα πακέτα  πια είναι η διαδικασία?
κατεβαζει
πρωτα καποια αρχεια και μετα τα κανει εγκατασταση? χρειάζεται να σβήσω
κάποια αρχεια - (σκουπίδια) μετά την εκατάσταση?