Bugs του Mandriva Οne 2008

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 7

Ενώ αρχικά όλα παίζουν μια χαρά ξαφνικά εκεί που παίζει μουσική ή ταινία κόβεται ο ήχος, αν και ανακοίνωναν ότι στο 2008 βελτιώθηκε η υποστήριξη καρτών ήχου που δουλεύαν μια χαρά στο 2007,1. Έχω μια on board VIA  VT8233 AC '97. Δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις στα κανάλια του KMix καθώς και στο σύστημα ήχου από το κέντρο ελέγχου του KDE . Μόνο αν μειώσω τα κανάλια DXS του ΚΜix στο 50% και κάτω δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά ούτε και ικανοποιητική ένταση! Για να επανέλθει ο ήχος πρέπει να πατήσω το κουμπί Δοκιμή Ηχου στο  κέντρο ελέγχου του KDE. Οσο για τον Kernel χρησιμοποιήται το ίδιο module με τη 2007,1 : snd_via82xx  Υπάρχει λύση ή να ξαναβάλω τη 2007,1 ; 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

εγω που το δοκιμασα ητανε καλο δουλευαν ολα. μεχρι και ο ηχος. και εχω toshiba. απλα ενω εχω 3gb ram βλεπει μονο το 1

αρχιζω να ποσταρω τα bugs που εντοπισα σε λιγες ωρες ενασχολισης με το 2008

1) το σκαννερ του πολυμηχανηματος HP1315 δεν αναγνωριζεται (κλασσικο bug που διορθωνεται σε καθε εκδοση του mandriva λιγο πριν κυκλοφορησει η επομενη)

2) το gspca dkms δεν φαινεται να δουλευει με το αρχικο kernel, με αποτελεσμα η web cam να μην αναγνωριζεται

3) το mandriva αρνειται να ανοιξει ενα avi αρχειο με το vlc (αν και κλικαρω να ανοιγει παντα με αυτο) και επιμενει να χρησιμοποιει το kaffeine (γουστα ειναι αυτα!!)

4) οχι ακριβως bug, αλλα λειπει το compiz-fusion icon που κανει την αλλαγη μεταξυ τρισδιαστατου desktop και κλασσικου υποθεση 3 κλικ χωρις logout κλπ

Νομίζω ότι το 3 και το 4 δεν είναι bugs. Είναι ζήτημα ρυθμίσεων.

Για το 1, μου φαίνεται περίεργο. Έχω το ίδιο μοντέλο και δούλευε μια χαρούλα με το Xsane. Δεν έχω mandriva τώρα να το επιβεβαιώσω.

Το 2 - δηλαδή τι; Κάνεις update στα πάντα και αυτό επιμένει να μη βρίσκει την cam παρότι φορτώνει το module;

το 1 και το 2 τα βρηκα και στο bugzilla.
Για το 2 συγκεκριμενα δεν εγκαθισταται το module στο kernel (ειτε δεν εφτιαξαν νεο module, ειτε δεν προσθεσαν στο kernel την υποστηριξη για το gspca, το bug αυτο φανερωνει βιασυνη για να κυκλοφορησει συντομα η νεα εκδοση)

Το 3 μαλλον ειναι bug γιατι και στο kde control center φαινεται το vlc ως προεπιλεγμενο προγραμμα για τα avi , αλλα επιμενει να τα ανοιγει με το kaffeine
Το ιδιο προβλημα μου εμφανιζει και με τη συσχετιση αρχειων mp3 που δοκιμασα 

επισης και τα windows decorations εξαφανιζονται κατα βουλησιν, αλλα αυτο μαλλον διορθωνεται με αλλαγες στο xorg.conf (εδω φαινεται πιο εντονη η απουσια του fusion-icon)

lynx2007-11-22 17:10:5

arkara]εγω που το δοκιμασα ητανε καλο δουλευαν ολα. μεχρι και ο ηχος. και εχω toshiba. απλα ενω εχω 3gb ram βλεπει μονο το 1

Η λύση του προβλήματος σου:

http://forum.mandriva.com/viewtopic.php?t=74897

http://forum.mandriva.com/viewtopic.php?t=74313

http://forum.mandriva.com/viewtopic.php?t=74257

Η επιλογη της εφαρμογης, με την οποια μπορει να εκτελειται ενας τυπος αρχειου στο mandriva 2008, γινεται τελικα ως εξης:
δεξι κλικ στο αρχειο -> ιδιοτητες -> κλικ στο "κατσαβιδακι" που εμφανιζεται στο tab "Γενικα", κι εκει επιλεγουμε την εφαρμογη που θελουμε

το gspca φαινεται να δουλευει με το κερνελ 2.6.22.9.1 (οχι με το .2), αλλα το kopete δεν βρισκει την web cam
(το spcagui δεν δοκιμασα να το εγκαταστησω)