ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SYNAPTIC+UPDATES

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 7

ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ VIRTUALBOX ΜΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΟΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ. ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ, ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ RESTART ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΑ UPDATES ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ:

<<The package virtualbox needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
E: Internal error opening cache (1). Please report.>>

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ SYNAPTIC. ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΜΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. HELP!!!!!!


Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν πρέπει να κόλησε στην εγκατάσταση αλλά μάλλον θα έπρεπε να επεκτείνεις το παράθυρο του synaptic να δείς τι σου έγραφε.Δεν σταματάμε ποτέ τον synaptic όταν κατεβάζει κάποιο πρόγραμμα και δεν κολλάει ποτέ,ειναι από τα πλέον σταθερά προγράμματα στο linux.
Για δώσε σε κονσόλα
sudo apt-get update

και

sudo apt-get upgrade

και πες μας τι σου εμφάνισε.

Στο linux δεν χρειάζετε να κάνεις κανένα format.Ανοιξε τον synaptic και κάνε search για virtualbox και προσπάθησε να απεγκαταστήσεις το virtual box η να το κάνεις reinstall και πες μας τι έγινε.

Μάλλον κάποια διεργασία χρησιμοποιεί ήδη την database για τα πακέτα, κα έτσι δεν μπορείς να την δείς.
Δοκίμαασε το κλασσικό dpkg -a --configure.
Μήπως πείραξες τα repositories πρόσφατα; Γιατί ένας λόγος που δεν μπορεί να το βρεί είναι αυτός (οτι δεν υπάρχει το repository).
Arielis2007-10-14 2:47:1

ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ. 

φαντάζομαι και μετά από restart το ίδιο κάνει?Πάντως μην κάνεις format θα την βρούμε την λύση.

ΤΟ SYNAPTIC ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΤΩΡΑ, ΤΑ UPDATES ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ, ΣΤΟ ADD/REMOVE ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΚΕΤΟ ΓΙΑ INSTALL, ΑΠΟ ΤΟ TERMINAL ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ APT-GET INSTALL OR REMOVE..............ΧΑΜΟΣ!!!! ΣΥΝΑΧΕΙΑ ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

Για δώσε
sudo dpkg -a --configure
και

sudo apt-get -f install

και πες μας τι σου έχει εμφανίσει.