Πάρε μερος και μετάφρασε τώρα!

WiludrakeGR | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 2

Παιδια αποφασισα να βοηθησω την ομαδα μεταφρασης του Ubuntu. Εκανα την παρακάτω διαδικασια:

[1]:: Εγγραφη στο launchpad.net
[2]:: Εγγραφη στην mail list του ελληνικου ubuntu-gr
[3]:: Join στην starter ομαδα ελληνων μεταφραστων
[4]:: Join στην Greek Ubuntu Users ομαδα.

Περιμενω για approval τωρα. Αλλα εχω μερικες αποριες και θελω να μου τις λυσετε.

1) Για να δημοσιευσω κατι στην mail list του ubuntu-gr πρεπει να στειλω e-mail στην ηλ.διευθυνση [email protected]  . Οντως και ετσι εκανα και τα καταφερα. Η απορια μου ειναι, αν θελω να απαντησω σε καποιον που εχει ρωτησει κατι, που πρεπει να στειλω e-mail ; Το ρωταω αυτο γιατι βλεπω οτι ειναι κατι σαν thread και οι απαντησεις ειναι σαν post στο thread. Οποτε αν απαντησω στελνοντας E-mail  στο [email protected] , τοτε λογικα αντι να παει για 'απαντηση' θα παει για καινουριο thread.

2) Τι ειναι τα upstream και τα non-upstream εργα μεταφρασης ; Ποιο απο τα δυο έχει ανάγκη για περισσοτερη μετάφραση ;

3) Για να μεταφρασω τα non-upstream, το κανω Online μεσω του Wizard βημα βημα που παρεχει το launchpad. σωστα ;

4) Για τα upstream, πχ το Gnome, πως κάνω την μεταφραση ; Πρέπει να κατεβασω προγραμματα κλπ κλπ απο οτι ειδα. Ειναι εύκολη διαδικασια ;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1.Για απάντηση σε κάποιο μήνημα γίνετε ξανά στην ίδια διεύθυνση με reply της απάντησης
2.3.4 Για την μετάφραση δεν ξέρω και πολλά πράγματα αλλά φαντάζομαι μέσω της λίστα του ubuntu-gr να σε βοηθήσουν.