Mandriva 2008 Released

linuxas | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 16

Mandriva Linux 2008 has been released: 'We are proud to announce that Mandriva Linux 2008 is now available for download. The result of six months of heavy development and testing, 2008 includes all the latest software and many enhancements over previous Mandriva Linux releases. You will find KDE 3.5.7 and the new GNOME 2.20 already integrated, a solid kernel 2.6.22.9 with fair scheduling support, OpenOffice.org 2.2.1, cutting-edge 3D-accelerated desktop courtesy of CompizFusion 0.5.2, Mozilla Firefox 2.0.0.6, and everything else you've come to expect from the latest Mandriva Linux release. We have integrated a reworked hardware detection sub-system, with support for a lot of new devices.' Read the release announcement and visit the release tour page for further details. Mandriva Linux 2008 is available (BitTorrent) in the form of a combined live and installation CD, as well as the traditional installation DVD; here is a quick link to the i586 live CD: mandriva-linux-2008-one-KDE-cdrom-i586.iso (694MB, MD5).

distrowatch

www.mandriva.com

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Mandriva Linux Powerpack 2008 unifies the former Discovery and Powerpack+ editions

    * The installation process and initial desktop experience have been optimized to be accessible for first time users
    * Experienced users will enjoy advanced installation options and new innovative technologies, integrated to work "out of the box"
    * Mandriva Linux Powerpack 2008 also features all required server and middleware components for developers and for small enterprise usage, like SQL databases or Web frameworks
    * All device drivers (open or proprietary drivers) are included
    * A complete Linux desktop environment
    * A large range of commercial drivers & applications: ATI & Nvidia video drivers, plugins, Cedega, LinDVD... (with an auto installation system, no need to use a terminal to install these applications)
    * 32 and 64 bits version (two iso files for the download version)

αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα απο την mandriva 2008. Την πρωτη διανομη που βρισκει την ασυρματη καρτα του laptop μου, με την μια (broadcom).(εξαιρειται το ubuntu, στο οποιο χρειαζοντουσαν 2 μονο εντολες κονσολας). Ελπιζω και οι αλλες καινουργιες διανομες που ακολουθουν να συνεχισουν το παραδειγμα και να μην με ταλαιπωρουνε με τις ωρες (βλεπετε ειναι ενας πολυ σοβαρος λογος, για να βρει μια διανομη θεση στο laptop)

Ωπα! Βιαστηκα. Laptop ok αλλα...
Στο pc με P4 3αρι και nvidia 5700 δεν φορτωνει καν. Φτανουμε στο localhostlogin και εκει οτι και να δωσω μου γραφει "incorrect" !!

μην μου λες τέτοια γιατί και γω τέτοιο σύστημα έχω και ήθελα να περάσω από 2007.1 στα 2008.1...μήπως φταίει το KDE4? είναι προεπιλογή κατά την εγκατάσταση?

Δεν υπαρχει kde4 (κυκλοφορει στο τελος του μηνα). Μαλλον στην καρτα γραφικων ειναι το προβλημα Και στους drivers που νομιζω εχει η mandriva. Δεν το εχω δει πολυ ακομα, λογω χρονου.

Τελικά υποστηρίζει Brodcom λόγο έκδωσης πυρήνα (kernel 2.6.22.9) ή κατι άλλο έγινε?

Μέχρι τώρα μόνο με ndswarpper+XP drivers μου δούλευε σε SuSE 10,2

Μαλλον ο kernel φταιει. Αν και στην fedora 7.9 που δοκιμασα υπηρξε παλι πληρη απουσια του wifi.
Παντως στην mandriva το μονο που ζητηθηκε ηταν η τοποθεσια που βρισκονται οι drivers. Μολις "στειλεις" το config εκει, δουλευουν ολα ρολοι

Για να καταλαβω... υπάρχει καποιο GUI παραθηράκι οπου απλά δείχνεις που είναι οι XP drivers και τα κάνει εγκατάσταση ????
Ένα τετοιο GUI το συνάντησα πρωτη φορα στο ΜΙΝΤ 3, αλλα δε δούλεψε

 Ή διορθώθηκε ο ενσωματομένος Driver στον Kernel, o οποίος υπάρχει απο την έκδοση 2.6.17...

 

CORTEXlinux642007-10-13 1:26:45

Πας configure wirelles.
Εχει ηδη βρει στο hardware την καρτα, και ναι. Το επομενο παραθυρο ρωταει που ειναι οι οδηγοι. Το πας στον φακελο με τους οδηγους, και τελος. Firefox και σερφαρισμα.

(μια και ανεφερες το mint. Οι πιο ευκολες μεχρι τωρα, εστω, διανομες για broadcom, ηταν ubuntu και mint)

Thanks !!!  πραγματικά με πέθανε αυτη η Brodcom, ελπίζω το σκηνικό να αλλάξει ακομα πιο πολύ με το καινούριο API της εκδοσης 2.6.23,
για του drivers....

Υ.Γ. (κάτι θα έκανα λάθος στο ΜINT... )CORTEXlinux642007-10-13 1:46:1

CORTEXlinux64]
Thanks !!!  πραγματικά με πέθανε αυτη η Brodcom, ελπίζω το σκηνικό να αλλάξει ακομα πιο πολύ με το καινούριο API της εκδοσης 2.6.23,
για του drivers....

Υ.Γ. (κάτι θα έκανα λάθος στο ΜINT... )

Δες εδω:
https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Device/Broadcom_B CM4318_%5BAirForce_One_54g%5D

το ιδιο και στο mint

Εβαλα την 2008, πιο πολυ... ετσι!!
Επειδη ειχα ενα κενο partition που περιμενε την fedora8, και ειπα μεχρι τοτε να δω λιγο απο mandriva, μια και ειχα να την βαλω απο την εποχη της mandrake.
Ε λοιπον... μαλλον θα βρω απο αλλου χωρο για την fedora.
H mandriva εβγαλε μια καλη διανομη -μετα απο καιρο-.

Και μαλλον το pclos πρεπει να αισθανεται... καπως.
Πρεπει να γινει πολυ καλο για να ξεπερασει αυτην την mandriva.

(και κατι μου λεει οτι τα καλα τωρα αρχιζουν. - πως θα ειναι κ το mint για να ξαναπουμε οτι "παει πιο μπρος" το ubuntu. To ματς αποκταει ενδιαφερον!)

alfisti]Ωπα! Βιαστηκα. Laptop ok αλλα...
Στο pc με P4 3αρι και nvidia 5700 δεν φορτωνει καν. Φτανουμε στο localhostlogin και εκει οτι και να δωσω μου γραφει "incorrect" !!

ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωτιζω και εγω. μπορεις, σε παρακαλω, να μου εξηγησεις πως το ελυσες?

ξεκινησε κανονικα απο το dvd του περιοδικου.
το iso που ειχα κατεβασει δεν το ξαναπροσπαθησα, αλλα σε εναν που το εδωσα δουλεψε κανονικα

alfisti]ξεκινησε κανονικα απο το dvd του περιοδικου.

ναι..... για να βρεις το dvd του περιοδικου πρεπει πρωτα να βρεις το ιδιο το περιοδικο (που ειναι το τευχος 18 οεο?)

ξενερωσα εντελως τωρα.
και μου αρεσε πολυ η mandriva με το kde.