[Λύθηκε] Δημιουργία νέου φόρουμ για "linux σε mac"

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/09/2011 - 16:35 | 1' | 28

Σε συνέχεια της συζήτησης εδώ, προτείνω να δημιουργήσουμε τελικά την νέα ενότητα "linux σε mac" (ή άλλο όνομα αν προτείνετε καλύτερο) που πρότεινε ο gnu_labis.

Παρακαλώ πείτε τη γνώμη σας, και για να βάλω ένα όριο, ας πούμε ότι αυτή η άτυπη μεταξύ μας ψηφοφορία λήγει αύριο (Δευτέρα 10/1) στις 24:00.

Αν υπάρξουν έντονες και πειστικές διαφωνίες, δεν θα προχωρήσω.

Διαφορετικά, αύριο βράδυ θα υπάρχει γωνιά για κατόχους Mac που πειραματίζονται με Linux. :)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Με ανησυχεί μόνο το πώς θα δώσουμε στο κόσμο να καταλάβει ότι μιλάμε μόνο για linux που τρέχει σε hardware της Apple, κ όχι για κάτι άλλο. Αν εσύ Δημήτρη κατάλαβες από την άλλη συζήτηση στο φόρουμ ότι ο κόσμος ενδιαφέρεται για "linux on mac", εγώ κατάλαβα ότι (τουλάχιστον ο μισός) ο κόσμος θέλει στο ίδιο μέρος να συζητάει κ για mac os x κ για linux.

Γι'αυτό κ είμαι κάπως διχασμένος. Βρίσκω πολύ ωραίο (κ συμβατό με τη λογική του site) το να παρέχεται βοήθεια/αλληλοϋποστήριξη μεταξύ αυτών που θέλουν να "ελευθερώσουν" τον υπολογιστή τους από τα (κατά τη γνώμη μου) απαράδεκτα σφιχτά δεσμά της Apple, αλλά φοβάμαι ότι θα βρεθούμε (οι mods) κάθε λίγο κ λιγάκι να κάνουμε παρατηρήσεις για off-topic θέματα σχετικά με το MAC OS X, μέχρι που να βαρεθούμε κ να τα αφήσουμε κ αυτά.

Εσείς έχετε πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα σε θέματα διαχείρισης φόρουμ, οπότε αν νομίζετε ότι είναι δυνατόν να κρατηθεί υπό έλεγχο η κατάσταση, εγώ μέσα.

και εγω αυτο καταλαβα . αλλα αν θελουν  και αλλοι ξεκιναμε την ενότητα και αν δει/δούμε  καπιοιος/καποιοι  οτι ξεφευγει η κατασταση, τότε κλειδώνει  η ενότητα.

οι όροι θα ειναι σαφέσταστατοι linux σε mac  - νομιζω οτι ειναι οτι πιο καλο σε τίτλο  οπως ειπώθηκε παραπάνω

"Βρίσκω πολύ ωραίο (κ συμβατό με τη λογική του site) το να παρέχεται βοήθεια/αλληλοϋποστήριξη"

 

Σωστό. αλλά μέχρι εκεί (νομίζω).

----Από κεί καί πέρα ... γιατί όχι καί μία ενότητα γιά το πέρασμα από win σε linux. Θα αφορά περισσότερους. 

προσωπικά δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε τέτοια ενότητα. 

Αν κάποιος (μας) θέλει καί έχει την δυνατότητα, ας κάτσει να κάνει έναν "οδηγό" με τα περί της εγκατάστασης κλπ κλπ.

Αναφορές μπορούν να γίνονται καί στις υπάρχουσες ενότητες.

Το πως θα μπεί ubuntu σε mac, μιά χαρά έχει την θεσούλα του στην ενότητα τού ubuntu, στα tutorials ή στα tips.

Γενικότερη συζήτηση μπορεί να γίνει καί στο "Γενικά κ αόριστα" πχ.

----(Λάβετε υπόψιν σας καί το πόσο "πορωμένοι" -δεν το λέω αρνητικά, ή με άσχημη διάθεση, είναι η πρώτη λέξη πού μού ήρθε- είναι οί χρήστες mac).

----Επίσης δεν βλέπω να υπάρχει μέχρι τώρα, καμία δημοσίευση, πού να δικαιολογεί την ύπαρξη ενότητας. 

Ανοίγει ... καί? τι?

Φοβάμαι ότι μετά από ένα διάστημα με συζητήσεις τύπου αν το mac είναι unix ή ακόμη καί linux (!), καί αν είναι καλύτερο ή όχι από win, θα "πεθάνει" από μόνο του.

 

----Δεν θα ήταν καλύτερα να συζητάμε αν μπορούμε να δημιουργήσουμε ενότητα γιά τόοοοοοσα άλλα πράγματα? (gimp πχ).

 

Με προβληματίζει η δημιουργία μιας ενότητας για mac.

Για αρχή δεν έχει κόσμο να γράφει. Οκ, θα έχουμε 4-5 θέματα που πάλι οι γνωστοί θα απαντάνε. Και μετά? Θα μείνουν εκεί. Δηλαδή δεν θα προσφέρει τίποτα σε αντίθεση με άλλες ενότητες που μπορούν να δημιουργηθούν. (edit: πολύ καλύτερα τα λέει ο Alfisti)

Επίσης, αν δεν γίνει κατανοητό οτι πρόκειται για linux σε mac τότε όχι μόνο μπαχαλεύουμε το forum (εδώ παραθέτω ολο το post του gnu_labis), αλλά φοβάμαι οτι μπορεί να δημιουργηθούν και λάθος εντυπωσεις. Για παράδειγμα η Apple επειδή βασίζεται στο bsd είναι φίλος με το ελεύθερο λογισμικό, είναι unix οπότε είμαστε μαζί του, όλοι μαζί ενωμένοι για να σπάσουμε την κυριαρχία της microsoft κτλ. Και το βασικό είναι οτι εμείς μπορεί να γίνουμε κατανοητοί, αλλά δεν είναι σίγουρο οτι θα το κατανοήσουν όλοι.

Ίσως, επειδή είμαι διχασμένος και μάλλον και οι υπόλοιποι η χρυσή τομή να είναι η δημιουργία ενότητας για linux σε εξειδικευμένο hardware, όπως playstation, mac, xbox, wii, tablet pc κτλ. που θα μπορούσαν να μπουν οδηγοί, tips, και χρήσεις του hardware (πχ wii remote) ωστε να αντιμετωπίσουμε προκαταβολικά τα πιθανά προβλήματα που θα δημιουργηθούν. Και έτσι και λύνουμε το πρόβλημα και είναι όλοι ευχαριστημένοι, και οι χρήστες mac, και οι κάτοχοι κονσόλας, και εμείς (το forum) δεν ξεφεύγουμε. Αν συμφωνήσουμε, ίσως να ήταν καλύτερο να γραφούν κάποιοι οδηγοί πρώτα ωστε να δώσουν το "κλίμα" της νέας ενότητας.

I'm in! Συμφωνώ να γίνει το φόρουμ για τους macακες ! :P

Απλά να γίνει ξεκάθαρο από την αρχή ότι θέματα όπως:

πρόβλημα σε mac,θέλω προγράμματα για mac,πως να ρυθμίσω το mac και άλλα τέτοια που δεν έχουν καμιά σχέση με το linux θα κλειδώνονται,διαγράφονται δεν ξέρω γω τι..

 

Αυτό που είπε και ο gnu_labis,θέματα για linux που έχει μπει σε mac ή κάποιος οδηγός πως να ρυθμίσω το τάδε hardware σε "linuxmac" κλπ,ναι να υπάρχει βοήθεια..

thanos]Αυτό που είπε και ο gnu_labis,θέματα για linux που έχει μπει σε mac ή κάποιος οδηγός πως να ρυθμίσω το τάδε hardware σε "linuxmac" κλπ,ναι να υπάρχει βοήθεια..

 

(είναι παράθεση καί όχι αντιπαράθεση -με τον Θάνο- Laughing )

αυτό λέω καί αναρωτιέμαι γιατί να υπάρχει ενότητα.

Δεν είναι linux σε mac αλλά ubuntu σε mac ή suse σε mac κλπ κλπ.

το hard θα ρυθμιστεί σε ubuntu, σε suse, σε kde ή σε gnome? Aς πάνε στην κατάλληλη ενότητα.

(δεν έχουμε ας πούμε ενότητα pc -γενική- όπου θα είχαμε οδηγούς γιά ρύθμιση hardware).

Δεν ξέρω αν έχω το διακαίωμα να γράψω εδω΄, μιας και είναι μόνο για μοντερειτορς .

 

Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι πραγματικά απορώ μερικές φορές . Οσο ασχολούμαι με το λίνουξ τόσο πιο πολύ θέλω να το βάλω σε όσο πιο πολλούς υπολογιστές γίνεται . Είναι καλό ,  είναι όμορφο να βλέπεις υπολογιστές να έχουν εγκατεστημένα ubuntu και fedora , έχει γούστο η φάση πως να το κάνουμε .

Αρχίζω όμως σιγά να ξενερώνω , ειλικρινά . και θα ήθελα να σταθώ λιγάκι σε αυτό το σημείο , για όποιον ενδιαφέρεται .

Θα πάρω σαν παράδειγμα κάτι που διάβασα πιο πάνω ,  <<..όλοι μαζί ενωμένοι για να σπάσουμε την κυριαρχία της microsoft...>>  .

Οταν διαβάζω κάτι τέτοια στενοχωριέμαι αλήθεια , ίσως γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει ακόμα τι σημαίνει να είσαι λινουξάς ....

Τι σημαίνει αλήθεια να είσαι λινουξάς ? 

Υποστηρίζω σε σημείο υπερβολής το λίνουξ και θέλω να καούνε όλα τα άλλα στην πυρά? ...αυτό είναι?...δεν ξέρω...

Αν είναι αυτό τότε δεν θα είμαι ποτέ λινουξάς υποθέτω , και αυτό γιατί μάλλον εγώ δεν μπορώ να μπω στο κλίμα .

Εχω σπαστεί με αποψεις μελών εδω μέσα , το λέω ευθέως , γιατί ήταν του τύπου κάψτε τα windows και δώστε τα καμμένα στα σκυλιά .

Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει αυτό το μίσος για το λειτουργικό? και δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπούνε τέτοιες δηλώσεις , 

τι περιμένουνε αυτοί που τις κάνουνε και για ποιον τις κάνουνε .

Αν ήμουν 13 χρονών ίσως και να τσίμπαγα από δηλώσεις      <<this is linux>>  , όπως διάβασα σε άλλο ποστ και το κλέβω και εγώ εδώ , 

δεν είμαι όμως 13 , και πιστεύω ότι και αυτοί που κάνουνε τις δηλώσεις δεν είναι 13 .

Τότε γιατί τις κάνουνε?

Νομίζουνε ότι αν πούνε κάτι τέτοιο θα με αποτρέψουνε από το να πάρω λαπτοπ με παράθυρα? , αν το πιστευουνε είναι λάθος .

Αν γίνεται ας αφήσουμε τέτοιου είδους δηλώσεις στο παλιό φόρουμ και ας μην τις φέρουμε και εδώ .

Windows υπήρχανε , υπάρχουνε και θα υπάρχουνε για πολύ ακόμα , ας τα αφήσουμε εκεί που είναι και μην ασχολιόμαστε αν νομίζουμε ότι

είναι κατώτερα του λίνουξ .

Αν και για το δεύτερο έχω κάποιες επιφυλάξεις και το ρωτάω εδώ , ρητορικά : Τα ντουαλ μποτ windows-linux τα μετράμε για λίνουξ?

Επίσης τα βιντεάκια.

Τι νόημα έχουνε βιντεάκια με διάφορες <<εγκαταστάσεις>> vista ? το λέω για τον τύπο που έκοβε το dvd των windows .

Αντίθετα βρίσκω πολύ ωραία και χρήσιμα τα βιντεάκια με οδηγίες για διάφορα πράγματα στο λίνουξ .

Υπάρχει διαφορά , δεν νομίζετε?

Τώρα για το θέμα με το Mac .

Έθεσα το θέμα τότε για συζήτηση διότι το θεώρησα σωστό , για εμένα . Ετσι έκρινα έτσι έκανα .

Πολύ σωστά διάφορα μέλη τοποθετηθήκανε στο θέμα και είδα και εγώ ότι δεν είχα υπολογίσει κάποια πράγματα . 

Κακώς από την πλευρά μου που θέλησα να δώσω μια ώθηση στο φόρουμ να το επισκεφτούνε και άλλα άτομα που τυχαίνει να έχουνε Mac και ψάχνονται .

( το google κάνει θαύματα μερικές φορές , έτσι κατέληξα και εγώ στο linuxinsider.gr) , χρήστης windows  ....

Και ναι , είναι είναι φανατικοί χρήστες οι  Mac-ακηδες , μπείτε σε ένα οποιοδήποτε φόρουμ δικό τους και θα το δείτε ολοκάθαρα .

Αλλά είπαμε να ασχοληθούμε με τα δικά μας .

Δεν θέλουμε τα windows δεν θέλουμε το Mac OS , αλλά μόνο εμείς ξέρουμε ότι το pc μας είναι dual boot ή trible boot .

Θέλω να πω ότι πιο συμπαθητικοί και πιο ελκυστικοί γινόμαστε όταν είμαστε ανοιχτοί σε όλα , παρά να κλείνουμε τα μάτια μας .

Κλείνω λέγοντας ότι είναι θέμα που δεν τελειωνει με ένα ποστ . Σε γενικές γραμμές αυτή η αποψή μου και πολύ θα ήθελα 

να το δούμε λιγάκι από κοντά .

 

Αρκεί βέβαια να μην διαβάσουμε τίποτα απαντήσεις του τύπου 

 

<<πίσω ρε και σας έφαγα παλιοπαράθυρα>>  γραμμένες από pc με τρία λειτουργικά μέσα . (χιούμορ το τελευταίο).

Τα λέμε .

τώρα??  !!!!!  Smile

Φίλε gb φυσικά πολύ καλά έκανες καί είπες την άποψή σου.

Όμως ... πάντα καλοπροαίρετα.

Είδες, πού πρώτος εσύ, βάζεις "άλλα" θέματα?

( ο Teddy ας πούμε δεν έγραψε τίποτα. Είπε απλά ότι ΙΣΩΣ φτάσουμε στο σημείο κάποιοι να νομίζουν ότι.... )

Τέλος πάντων μονότερμα το πήρα.

Το πράγμα γιά μένα είναι απλό.

ΝΑΙ με καφαλαία, σε οδηγούς, συζητήσεις, απόψεις κλπ.

Όχι όμως σε ειδική ενότητα MAC. Δεν βλέπω τον λόγο. 

g.b moderator είσαι και εσύ, η αποδοχή είναι δύσκολη μερικές φορές αλλά είναι το πρώτο βήμα Tongue out

Πιστεύω οτι διάβασες οτι έγραψα και οτι κατάλαβες οτι η φράση <<..όλοι μαζί ενωμένοι για να σπάσουμε την κυριαρχία της microsoft...>> που λέω παραπάνω, την κατατάσσω στις λαθεμένες εντυπώσεις που υπάρχουν και που μπορεί να μπουν πιο έντονα στο φόρουμ.

Δηλαδή οτι έγραψες όλο αυτό πιανόμενος απο μια φράση που "κυκλοφορεί" και όχι για να μου απαντήσεις... Στο λεω γιατί δεν το διευκρινίζεις Cool

Δίκιο έχετε όλοι σας..Απλά πιστεύω είναι πως το βλέπει ο καθένας μας.

Δηλαδή πολλοί μπορεί να πούνε "ναι οκ άλλη μία διανομή linux σε ένα λάπτοπ/desktop (όπου λάπτοπ/desktop είναι ένα macboοk,imac,macmini,mac pro) με kde/gnome/xfce πάει λέγοντας οπότε ας παει σε κάποια από τις υπάρχουσες κατηγορίες".

Άλλοι θα πούνε "άλλη μία διανομή linux σε ένα (macboοk,imac,macmini,mac pro) με gnome/kde/xfce κλπ οπότε ας βάλουμε αυτά τα θέματα σε ένα φόρουμ με θέμα "linux σε mac".

 

Και τα δύο για μένα είναι σωστά και σεβαστά.Και είναι ανοιχτός σε ό,τι και αν γίνει!

Smile

 

Και στις 2 περιπτώσεις δεν εννοώ το mac σαν OS (γιατί το ίδιο μπορεί θα
εννοηθεί και για ένα PC με Win,αλλά το mac που αγοράζει κάποιος σαν
υλικό,αυτό το κουτί που δίνει η apple :p) - όπου και πάλι μπορεί κάποιος να το θεωρήσει vw ένα απλό
λάπτοπ/desktop,αφού πλέον δεν έχουν μεγάλες διαφορές στην αρχιτεκτονική
κλπ..

g.b]Δεν ξέρω αν έχω το διακαίωμα να γράψω εδω΄, μιας και είναι μόνο για μοντερειτορς .

Εχεις κάθε δικαίωμα γιατί είσαι και συ mod. :) Και είσαι mod (πέρα από πόντους και τα τοιαύτα) γιατί χρειαζόμαστε ισορροπημένες απόψεις σαν τη δική σου.

 

g.b]Εχω σπαστεί με αποψεις μελών εδω μέσα , το λέω ευθέως , γιατί ήταν του τύπου κάψτε τα windows και δώστε τα καμμένα στα σκυλιά . Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει αυτό το μίσος για το λειτουργικό? και δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπούνε τέτοιες δηλώσεις ,  τι περιμένουνε αυτοί που τις κάνουνε και για ποιον τις κάνουνε .

Δεν χρειάζεται να σπάζεσαι. Ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει τις απόψεις του. Αυτό δεν σημαίνει ότι τις ενστερνιζόμαστε όλοι ουτε ότι ειναι κάποιου είδους κοινή γραμμή όλων μας εδώ μέσα.

Προσωπικά, δεν μισώ κανέναν και τίποτα. Χρησιμοποιώ μόνο Linux εδώ και πολλά χρόνια πλέον, αναπτύσσω δικό μου ελεύθερο λογισμικό, η δουλειά μου βασίζεται σε ένα μεγάλο project ανοικτού κώδικα. Δεν με νοιάζει τι γίνεται στα άλλα λειτουργικά. Αν και ομολογώ ότι μερικές φορές ζηλεύω τη λεπτοδουλειά που δείχνουν ότι έχουν. Μετά όμως σκέφτομαι ότι και το Fedora μου μπορει να κάνει αυτά, και έρχομαι στα ίσα. :)

 

g.b]Αν γίνεται ας αφήσουμε τέτοιου είδους δηλώσεις στο παλιό φόρουμ και ας μην τις φέρουμε και εδώ . Windows υπήρχανε , υπάρχουνε και θα υπάρχουνε για πολύ ακόμα , ας τα αφήσουμε εκεί που είναι και μην ασχολιόμαστε αν νομίζουμε ότι είναι κατώτερα του λίνουξ.

Αυτός ειναι και δικός μου στόχος. Και είναι ένας από τους λόγους που μπήκα ξανά στην διαδικασία της έκδοσης νέου περιοδικού. Γιατί βαρέθηκα τα fanboys και θέλω να δείξουμε κει έξω ότι υπάρχει και το linux που είναι κυρίως για δουλειά. Για να κάνεις όμορφα πράγματα γρήγορα και χωρίς μεγάλο κοστος.

Απλώς μη βιάζεσαι να κρίνεις αρνητικά και οσους έχουν τέτοια άποψη. Μπορει να είπαν μια κουβέντα παραπανω, μπορει να χαριτολογούσαν. Προσωπικά, στο περιοδικό θα χρησιμοποιούσα άνετα εν είδη ευφυολογήματος την έκφραση "το linux πλησιάζει στην παγκόσμια κυριαρχία!". Όλοι ξέρουμε ότι όσον αφορά τα desktops αυτό δεν ισχύει.

Βέβαια, αν μιλήσουμε για servers, για κινητά, για embedded καταστάσεις, η κατάσταση αλλάζει Cool

 

g.b]Αν και για το δεύτερο έχω κάποιες επιφυλάξεις και το ρωτάω εδώ , ρητορικά : Τα ντουαλ μποτ windows-linux τα μετράμε για λίνουξ; Επίσης τα βιντεάκια. Τι νόημα έχουνε βιντεάκια με διάφορες <<εγκαταστάσεις>> vista ? το λέω για τον τύπο που έκοβε το dvd των windows . Αντίθετα βρίσκω πολύ ωραία και χρήσιμα τα βιντεάκια με οδηγίες για διάφορα πράγματα στο λίνουξ . Υπάρχει διαφορά , δεν νομίζετε?

Σε έχασα. Ποια βίντεο λες; Αυτά που έχουμε στην πρώτη σελιδα του περιοδικού; Δεν νομίζω. Αν αναφέρεσαι σε άλλα βίντεο δώσε μου link.

 

g.b]Τώρα για το θέμα με το Mac . Έθεσα το θέμα τότε για συζήτηση διότι το θεώρησα σωστό , για εμένα . Ετσι έκρινα έτσι έκανα . Πολύ σωστά διάφορα μέλη τοποθετηθήκανε στο θέμα και είδα και εγώ ότι δεν είχα υπολογίσει κάποια πράγματα .  Κακώς από την πλευρά μου που θέλησα να δώσω μια ώθηση στο φόρουμ να το επισκεφτούνε και άλλα άτομα που τυχαίνει να έχουνε Mac και ψάχνονται . ( το google κάνει θαύματα μερικές φορές , έτσι κατέληξα και εγώ στο linuxinsider.gr) , χρήστης windows  .... Και ναι , είναι είναι φανατικοί χρήστες οι  Mac-ακηδες , μπείτε σε ένα οποιοδήποτε φόρουμ δικό τους και θα το δείτε ολοκάθαρα . Αλλά είπαμε να ασχοληθούμε με τα δικά μας . Δεν θέλουμε τα windows δεν θέλουμε το Mac OS , αλλά μόνο εμείς ξέρουμε ότι το pc μας είναι dual boot ή trible boot . Θέλω να πω ότι πιο συμπαθητικοί και πιο ελκυστικοί γινόμαστε όταν είμαστε ανοιχτοί σε όλα , παρά να κλείνουμε τα μάτια μας . Κλείνω λέγοντας ότι είναι θέμα που δεν τελειωνει με ένα ποστ . Σε γενικές γραμμές αυτή η αποψή μου και πολύ θα ήθελα  να το δούμε λιγάκι από κοντά .

Είμαι υπέρ του να δημιουργήσουμε ένα νέο φόρουμ για τους χρήστες Mac που ενδιαφέρονται για το Linux. Γι' αυτό και έθεσα το ερώτημα. Θα μπορούσα να το φτιάξω απευθείας αλλά θέλω να τηρήσω αυτό που ξεκίνησα με το linuxinsider.gr: να παίρνουμε τις αποφάσεις από κοινού (ώστε να μπορούμε να τις περνάμε και σε όσους χρήστες μας τιμούν με την παρουσία τους καθημερινά).

Επί του πρακτέου: εγώ λέω ότι ένα τέτοιο φόρουμ χρειάζεται εδώ. Αλλά πρέπει να ξέρουμε όλοι γιατί το φτιάχνουμε (αν γίνει τελικά) και φυσικά κάποιον που να έχει Mac :) Προσωπικά δεν έχω Mac οπότε δεν θα μπορούσα να βοηθήσω κάποιον που ρωτάει κάτι.

Γιατί χρειάζεται; Γιατί ρε παιδιά και ο X χρήστης Mac άνθρωπος είναι και μπορεί να θέλει π.χ.:

α) να βάλει Linux - όχι αναγκαστικά Ubuntu (κατά τη γνώμη μου απίθανο)

β) να εγκαταστήσει το Χ ελεύθερο λογισμικό.Υπάρχουν project όπως το Fink που επιτρέπουν να τρέξεις ότι πακέτο μπορείτε να φανταστείτε στο Μac.

γ) να τρέξει τη Χ διανομή στο VirtualBox γιατί δεν το καλύπτει το (β)

δ) απλώς να συζητήσει.

Teddy]Ίσως, επειδή είμαι διχασμένος και μάλλον και οι υπόλοιποι η χρυσή τομή να είναι η δημιουργία ενότητας για linux σε εξειδικευμένο hardware, όπως playstation, mac, xbox, wii, tablet pc κτλ. που θα μπορούσαν να μπουν οδηγοί, tips, και χρήσεις του hardware (πχ wii remote) ωστε να αντιμετωπίσουμε προκαταβολικά τα πιθανά προβλήματα που θα δημιουργηθούν. Και έτσι και λύνουμε το πρόβλημα και είναι όλοι ευχαριστημένοι, και οι χρήστες mac, και οι κάτοχοι κονσόλας, και εμείς (το forum) δεν ξεφεύγουμε. Αν συμφωνήσουμε, ίσως να ήταν καλύτερο να γραφούν κάποιοι οδηγοί πρώτα ωστε να δώσουν το "κλίμα" της νέας ενότητας.

Κι αυτή η ιδέα μου αρέσει. Cool

Teddy]

Προσπαθώ να μην αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά .Αλλά άνθρωποι είμαστε μπορεί να κάνουμε και λάθη .Εννοείται ότι απλώς πήρα την φράση για να αναφέρω κάτι . Innocent Laughing

υ.γ πολύ χαρηκα με το <<βουβαλάκι>> .....Cool

 

Αν κ δεν έχω mac, νομίζω ότι χρίζει ειδικής ενότητας γιατί, αν κ πλέον γύρισαν κ αυτοί σε αρχιτεκτονική x86, απ'όσο έχω ακούσει υπάρχουν θέματα συμβατότητας του hardware του με το linux (τώρα θα μου πεις, το ίδιο ισχύει πολλές φορές κ με ένα sony vaio κ την κάμερα του, το card reader του, κλπ κλπ).

Με αυτό το σκεπτικό, μου αρέσει πολύ κ η ιδέα του Teddy για ενότητα "linux μέχρι κ στη καφετιέρα" που θα περιλαμβάνει κ τους mac.

Σε ό,τι με αφορά, διαφωνώ με οποιαδήποτε πρόταση έχει να κάνει με ενότητες που "συμβιβάζουν" το Linux με τα γνωστά λειτουργικά των πολυεθνικών. Δεν χρειαζόμαστε ενότητες για ...μακάδες ούτε για παραθυρολάγνους. Δεν νομιμοποιώ την ληστρική τους μανία.

Ούτε θ' απαντήσω στις -νέες- σπόντες κάποιου, ο οποίος δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο για τον οποίο επανηλειμμένα μου επιτίθεται. Εγώ νοιώθω στο στοιχείο μου μέσα σ' ένα φόρουμ ΓΙΑ LINUX, οπότε και ΔΕΝ θ' απολογηθώ επειδή μισώ τα Windblows και ό,τι αυτά κουβαλάνε.

προσωπικά δεν θα γούσταρα μιά τέτοια ενότητα αν και κάτοχος ενός G4 και ενός imac.
Μην μου ζητήσετε παραπάνω αιτιολόγηση plz
απο εκεί και πέρα αν μπει η ενότητα λόγο πλειοψηφίας δεν τρέχει και τίποτα μπορεί να της ρίχνω καμιά κλεφτή ματιά αλλά μέχρι εκεί... :)

Εχουμε ισοπαλία; Surprised

Καταρχήν, ippokratis, ας είμαστε λίγο πιο μετρημένοι στο τι λέμε. Δεν μας έκατσε στο κεφάλι η Apple ή η MS να πάρουμε προϊόντα τους. Χρησιμοποιούμε Linux κα ελεύθερο λογισμικό γιατί μας αρέσει και κάνει τη δουλειά μας. Δεν βρίσκω κακό να βοηθήσουμε (αν μπορούμε) κάποιον να τρέξει Linux στο Mac του ή στο XBOX 360 του. Ή ακόμα καλύτερα γιατί να μην βοηθήσουμε κάποιον να τρέξει ένα ελεύθερο λογισμικό στο κλειστό συστημά του;

Επί του πρακτέου νομίζω έχουμε ισοπαλία:

ippokratis-rizitis-alfisti από τη μία και thanos, hellaspc1, gnu_labis από την άλλη

O thanos ειναι ουδέτερος και ο Τέddy πρότεινε κάτι γενικότερο (που ίσως ειναι λύση).

Δεν μετράω την άποψη του g.b. που έθεσε το θέμα και τη δική μου. :)

Γενικά, ακόμα και όσοι ψήφισαν θετικά το έκαναν μάλλον με μισή καρδιά, οπότε προτείνω:

α) ή να μην φτιάξουμε τίποτε

β) ή να φτιάξουμε ένα γενικότερο φόρουμ "Linux μέχρι και στην τοστιέρα" που είπε o Τeddy για να νετάρουμε.

 

Δημήτρη μου, σ' αυτό το σημείο θα διαφωνήσω. Και ΒΕΒΑΙΑ σε υποχρεώνει η MS ν' αγοράζεις τα προϊόντα της, από την στιγμή που όλα είναι χτισμένα γύρω απ' τα παράθυρα. Τη στιγμή που σε κάθε τι που κάνουμε, μάς πλασσάρει στη μάπα και την ανάλογη "πατέντα" της. Την στιγμή που για να στείλεις ένα έγγραφο σε κάποιον με mail, θα πρέπει να το σώσεις σε μορφή MS Word (ή excel, κλπ) για να μπορέσει να το διαβάσει. Τη στιγμή που δεν μπορείς να παίξεις κάποιο παιγνίδι, επειδή η MS έχει επιβάλει αποκλειστικότητα στις εταιρίες που τα κυκλοφορούν. Η δε Apple, είναι επίσης μια ληστρική εταιρία. Τελευταία, έχει ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο με το περιβόητο i-phone, όπου γνωστός μου πήγαινε "από τον Άννα στον Καϊάφα", για ένα σέρβις του τηλεφώνου του και αναγκάστηκε να το στείλει στην Αγγλία, επειδή δεν έβρισκε άκρη!
Τέλος πάντων, εδώ είναι ένα φόρουμ για LINUX και όσοι δεν το αντιλαμβάνονται είναι δικό τους πρόβλημα.  Δικαίωμα του καθενός να είναι μετριοπαθής ή φανατικός. Εγώ είμαι φανατικός με το λειτουργικό μου και δεν θέλω να συνυπάρχει με κανένα άλλο. Μ' ενδιαφέρει η επικράτησή του. Και αυτό είναι απόλυτα λογικό κατά την άποψή μου. Wink 
Κατά την άποψή ΜΟΥ, επαναλαμβάνω. 

H apple , σαν εταιρία ( πολιτική ώς προς τους καταναλωτές) είναι ότι χειρότερο υπάρχει , ακόμη και σε θέμα επισκευής , βλέπε σχετικό θέμα με το blog του γιατρού.
Είμαι κατά, μιας κι εδω είναι linu section.   Δεν έχω δει σε φόρουμ Mac η Windows ενότητα linux και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι ενοχλούνται με την άποψή μας περί αυτών.  

Επίσης η Microsoft μας έχει κάτσει στον σβέρκο είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι.  Από την στιγμή που το Ελληνικό δημόσιο δαπάνησε τόσα λεφτά για το office, ενω υπήρχε εναλλακτική , άρα μέσω των φόρων εγώ το πλήρωσα, δεν το ήθελα, άρα μου έκατσε στον σβέρκο. Για να μην πω για τις αρχικές ασυμβατότηες μεταξύ της παλιάς και της νέας σουίτας γραφείου της εν λόγω εταιρίας που ψαχνόμουνα με πελάτες γιατί δεν άνοιγαν τα αρχεία.

Και τώρα για το τι εστί λινουξάς και πόσα λειτουργικά θα έχω στο πισί μου και ποια θα είναι αυτά, είναι δικό μου θέμα και δεν νοιάζει κανέναν φίλε μου g.b.
Το να έχει κανείς λίνουξ, δεν σημαίνει απαραίτητα πως ασπάζετια και όλη την ιδελολογία του και τις απόψεις όλων των μελών της. Χούλιγκαν υπάρχουν και στις ομάδες ποδοσφαίρου, είναι όλοι χούλιγκαν όμως ? Γι' αυτό πρόσεξε τι γράφεις και άν δεν σε εκφράζει αυτό που εκπροσωπεί το λίνουξ , κράτα μόνο τα windows και τα mac με τις υπέροχες πολιτικές τους , που αναρωτιέσαι κιόλας γιατί τους τα χώνουνε όλοι. 

Ψηφίζω την ιδέα της "τοστιέρας" που ανέφερε ο teddy .-

(και γιατί όχι αφού θα είναι κατηγορία για γενική χρήση του linux σε ΗW να μπαίνουν και θέματα για Android,Maemo κλπ)

Smile

(εντάξει βρε παίδες χαλαρώστε,πουθενά δεν οδηγεί ο φανατισμός..)

Για να ρίξουμε κ λίγο τους τόνους, εσείς μπορεί να το λέτε για πλάκα, αλλά υπάρχει:
http://www.uberreview.com/2005/09/netbsd-controlled-toaster.htm

έστω, στη περίπτωση αυτή είναι BSD, αλλά κ πάλι ;)

Η άδεια του τοστ είναι σε GPL ή BSD (;) και επίσης τι δικαιώματα έχει η τοστιέρα στο τοστ που βγάζει Tongue out ;

πάμε για τρελό off-topic, αλλά η άδεια της τοστιέρας δεν μεταβιβάζεται στα τοστ που φτιάχνει, με τον ίδιο τρόπο που μια εικόνα φτιαγμένη στο Gimp δεν κληρονομεί την άδεια χρήσης του Gimp.

Το λογικό για ένα τοστ πάντως είναι να κυκλοφορεί με Ο.Π. άδεια χρήσης (Όποιος Πρόλαβε).

Όπως κ να έχει, για να πω κάτι κ για τη βασική κουβέντα, δε νομίζω ότι αυτή τη στιγμή είναι σημαντικό το τί θεωρεί ο καθένας μας (GNU/)Linux κ λινουξάδες, αλλά το αν θα ανοίξει η εν λόγω ενότητα ή όχι.

Ξαναδιάβασα μία όσα γράφτηκαν, κ νομίζω ότι πράγματι δεν είναι κ τόσο σημαντικό θέμα. Αν κάποιος θέλει να βάλει Linux στο Mac (ή τη τοστιέρα του), δε νομίζω να σκεφτεί ότι ίσως αυτό να μην είναι το κατάλληλο φόρουμ, με ή χωρίς ειδική ενότητα. Κ αν το hardware του του κάνει κόλπα, μπορεί να πάει να ρωτήσει στο "Βοήθεια->hardware".

Από εκεί κ πέρα, για όλα τα υπόλοιπα όπως το Wii, το PS κ οι τοστιέρες, νομίζω ότι συζητάμε για linux "ports", τόσο σε εξωτικές αρχιτεκτονικές (μη PC-χ86), όσο κ σε εξωτικές -βασισμένες σε PC- πλατφόρμες (πχ τα άπειρα embedded PC, ή ακόμα κ οι Mac, αφού κ αυτοί βασικά PC είναι πλέον). Αν το δούμε έτσι, τότε ίσως να βοηθούσε μια νέα ενότητα, αλλά υπάρχει πράγματι ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο; (εμένα είναι η δουλειά μου αυτά τα πράγματα, οπότε προφανώς ενδιαφέρομαι να τα συζητάω)

εγώ αν και συνεχίζω να διαφωνώ :D είμαι των γρήγορων αποφάσεων διότι τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.
Λοιπόν από την στιγμή που έχουμε ισοπαλία πάρε μια απόφαση δημήτρη να τελειώνουμε.
Δεν νομίζω να παρεξηγήσει κανείς!
αν γουστάρεις να υπάρχει ένα τέτοιο topic στο φορουμ άνοιξε το και όσοι θέλουν και μπορούν το υποστηρίζουν, όσοι δεν γουστάρουν (όπως εγώ :D) δεν θα το πολυ υποστηρίζουμε. Από εκεί και πέρα στην πράξη θα δείξει τι τροπή θα πάρει το topic και αν είναι προς την σωστή κατεύθυνση οκ! αν δεν είναι τότε το κλειδώνεις και τελειώνει το θέμα.
όχι επειδή είσαι ο admin! το ίδιο θα υποστήριζα και αν ήσουν απλό μέλος. Δηλαδή αν ανοίξει ένα απλό μέλος ένα τοπικ και ρωτάει πράγματα όμοια με αυτά που θέλουν τα παιδιά να μπουν ως θεματολογία του νέου τόπικ και κάποιοι από τα παιδιά που συμφωνούν με την δημιουργία του topic τύχει να δουν τις ερωτήσεις και na απαντήσουν πριν εγώ ή ο Ιπποκράτης το δούμε και το "κλειδώσουμε", τι θα λέμε τότε?
Για αυτό λέω άνοιξε/ξτε το topic και στην πράξη θα φανεί αν ήταν σωστή ιδέα ή αν από μόνο του θα πάει > dev/null

Γενικά είμαι κατά των ψηφοφοριών, νομίζω ότι όποιος έχει μιά ιδέα πρέπει να την κάνει πράξη και ο χρόνος θα την δικαιώσει ή θα την απορρίψει.
Η ψήφος δεν είναι η δημοκρατία είναι απλά έκφραση άποψης η οποία είναι σωστή ή λάθος. Πολλές ψήφοι μαζί έχουν κάψει χώρες πχ

cat Greece > /dev/null

Η ιδεα ειναι αρκετα καλη πιστευω, απο τη στιγμη βεβαια που δεν θα γινονται post που εχουν να κανουν με προβληματα mac!
Αυτο μονο που δεν ξερω, ειναι αν υπαρχουν στην Ελλαδα χρηστες με Η/Υ Apple οπου εχουν εγκατεστημενη καποια διανομη linux ή θελουν να εγκαταστησουν!
Στο Αγγλοφωνο forum του ubuntu, υπαρχουν τετοιοι χρηστες αρκετοι, και εχει βοηθησει αρκετα αυτους τους χρηστες!
Δειτε ποσα post και ποσα views εχουν γινει http://ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=328

Κατι τετοιο ειχαμε σκεφτει να κανουμε παλιοτερα και στο ubuntu.gr αλλα, δεν εγινε για τον παραπανω λογο!
Βεβαια η σκεψη παραπανω ειναι καλυτερη, δηλαδη οχι αποκλιστικα "linux σε mac" αλλα κατι σαν αυτο “linux μέχρι κ στη καφετιέρα” ετσι θα υπαρχουν ακομα περισσοτεροι χρηστες να ασχοληθουνε με την ενοτητα.... και οχι αποκλιστικα χρηστες με Η/Υ Apple!
Γενικα, ειναι καλη σκεψη πιστευω, και ισως καποιοι να θελουν να δοκιμασουν αν δουνε οτι υπαρχει καποια βοηθεια και σε Ελληνικο forum! Smile

Προσωπικά διαφωνώ με την δημιουργία συγκεκριμένης ενότητας που να απευθύνεται στους mac αδες. Τι νόημα θα είχε η δημιουργία μίας τέτοιας ενότητας; Αφού έτσι και αλλιώς όλο το φόρουμ γεμάτο πληροφορίες είναι για το πως μπορεί να εγκαταστήσει και να ρυθμίσει κάποιος ένα σύστημα λίνουξ, τι παραπάνω θα προσφέρει η ενότητα για εκείνους που πάνε να το εγκαταστήσουν σε mac; Ίδια διαδικασία εγκατάστασης δεν έχει;

Άπαξ και εγκατασταθεί το οποιοδήποτε λειτουργικό λίνουξ ίδιες ρυθμίσεις δεν θα πρέπει να κάνουν;