Βάλε γραφικό θέμα στο GRUB ή φτιάξε το δικό σου τέλειο boot menu

dimitris | Κυρ, 04/21/2019 - 17:18 | 6'

Βαρεθήκατε το ασπρόμαυρο μενού εκκίνησης του GRUB; Βάλτε ένα ωραίο γραφικό θέμα σε 5 λεπτά με τον παρακάτω οδηγό.

Κατ'αρχάς που θα βρούμε ωραία και αξιόπιστα themes για το Grub; Πολύ εύκολα, υπάρχουν δεκάδες στο gnome-look.org. Δείτε εδώ.

Δείτε για παράδειγμα, το πολύ καλό theme που έχω κι εγώ στο box μου, το griffin

Να ένα preview (μοιάζει με το δικό μου, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο, δεν έχω Windows!):

griffin grub theme

Πως εγκαθιστάμε νέα GRUB themes;

Επίσης, πολύ εύκολα. Επιλέγουμε το theme που μας αρέσει και κατεβάζουμε ένα ζιπαρισμένο αρχείο με όλα τα υλικά του γραφικού θέματος στον υπολογιστή. Μετά αποσυμπιέζουμε το αρχείο αυτό. Συνήθως μέσα εκεί θα υπάρχει ένα script εγκατάστασης. Π.χ. στο Griffin υπάρχει το σκριπτάκι: Install-Ubuntu.sh το οποίο το τρέχουμε και κάνει όλη τη δουλειά...

Αν δεν υπάρχει τέτοιο σκριπτάκι, κανένα πρόβλημα μια και στην πραγματικότητα χρειάζονται τρία απλά βήματα για να βάλουμε το δικό μας θέμα στο GRUB:

1. Αποσυμπιέζουμε το αρχείο zip. Θα δούμε πως δημιουργήθηκε ένας νέος φάκελος με τα υλικά του θέματος.

2. Μεταφέρουμε τα περιεχόμενα του φακέλου σε έναν υποφάκελο στο /boot/grub/themes/

Αν δεν υπάρχει ο φάκελος /boot/grub/themes, τον δημιουργούμε. Για παράδειγμα:

sudo mkdir -p /boot/grub/themes/Griffin

Μετά μεταφέρουμε τα υλικά του θέματος στον φάκελο που φτιάξαμε στο /boot/grub/themes, π.χ.

sudo mv -r Griffin/* /boot/grub/themes/Griffin/

Π.χ. αν έχουμε κατεβάσει τα themes starfield, Anonymous Hope και το περίφημο Griffin, έτσι για να τιμήσουμε τον δράκο του Game of Thrones κλπ θα πρέπει να έχουμε τα εξής:

$ ls /boot/grub/themes/Griffin 

starfield Anonymous-Hope

3. Τώρα με έναν επεξεργαστή κειμένου ανοίγουμε το αρχείο ρύθμισης /etc/default/grub

sudo vim /etc/default/grub

Εκεί βρίσκουμε τη γραμμή που ξεκινά με

"#GRUB_THEME"

και την ενεργοποιούμε (αφαιρώντας το # από μπροστά) και παράλληλα προσθέτουμε μετά το αρχείο txt του θέματος δηλαδή:

GRUB_THEME=/boot/grub/themes/THEME_FOLDER/theme.txt

όπου προφανώς αντικαθιστάμε τα THEME_FOLDER και theme.txt με τα δικά μας.

Αν δεν υπάρχει τέτοια καθόλου μια τέτοια γραμμή, προφανώς την προσθέτουμε στο τέλος με το χέρι...

Π.χ. εγώ στον υπολογιστή μου έχω βάλει το Griffin, οπότε η σχετική γραμμή λέει:

GRUB_THEME="/boot/grub/themes/Griffin/theme.txt"

4 Τέλος τρέχουμε την εντολή:

sudo update-grub

για να ολοκληρώσουμε τη νέα ρύθμιση. Αν όλα πάνε καλά θα πρέπει να δούμε κάτι σαν κι αυτό:

Generating grub configuration file

...Found theme: /boot/grub/themes/Griffin/theme.txt

όπου αντί για Griffin θα δείτε το δικό σας theme.

Αλλοι τρόποι και εργαλεία για καλύτερο μενού εκκίνησης

Εναλλακτικά, μπορούμε να εγκαταστήσουμε το Grub Customizer που μας επιτρέπει να φτιάξουμε το δικό μας γραφικό θέμα. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά φαίνεται να κάνει τη δουλειά του:

Επίσης, υπάρχει και ένα εργαλείο προεπισκόπησης, που λέγεται grub2-theme-preview. Με αυτό μπορούμε να κάνουμε preview ένα θέμα που έχουμε κατεβάσει στον υπολογιστή μας μέσα σε ένα QEMU VM χωρίς να εγκαταστήσουμε τίποτε.

Το κατεβάζουμε:

wget https://github.com/hartwork/grub2-theme-preview/archive/master.zipΤο αποσυμπιέζουμε:

unzip master.zip Μπαίνουμε στο νέο φάκελο:

cd grub2-theme-preview-master/

Πριν κάνουμε οτιδήποτε θα χρειαστούμε μερικά εργαλεία

sudo apt-get install qemu mtools xorriso

Τέλος, τρέχουμε το εργαλείο με παράμετρο το txt αρχείο του θέματός μας:

./grub2-theme-preview /boot/grub/themes/Griffin/theme.txt

Λογικά θα πρέπει να δούμε το παράθυρο το QEMU να κάνει boot ένα dummy linux image, για να δούμε το preview του θέματος που έχουμε επιλέξει...

 

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 3.6 (ψήφοι: 5)